Araba Yarışlarında Elektrikli GT Kategorisi Başlıyor

blank
Araba Yarışlarında Elektrikli GT Kategorisi Başlıyor

İçerik: Araba Yarışlarında Elektrikli GT Kategorisi Başlıyor

Araba Yarışlarında Elektrikli GT Kategorisi Başlıyor:

FIA, üreticileri yüksek performanslı yol arabaları için batarya, şarj ve diğer teknolojileri geliştirmeye zorlamak amacıyla yeni bir elektrikli GT motor sporları kategorisini açıkladı. Araçlar 430 kW (577 beygir gücü) ile doldurulacak ve 700 kW şarj ve rejen teknolojisi ile 87 kWh pil kullanacak. FIA’ya göre bu, kapasitelerinin yüzde 60’ını “yarış ortasında bir pit stop sırasında birkaç dakika içinde” geri kazanmalarını sağlayacak.

Elektrikli GT kategorisi, performans kapsamı ve hızları (500 beygir gücü ve yaklaşık 200 MPH) açısından GT3 yarışına kabaca eşdeğer olacaktır. Bununla birlikte, (Formula 1 ve Formula E’yi yöneten) FIA, elektrikli GT arabalarının “hızlanma ve sıralama hızı gibi alanlarda yanmalı motorla çalışan emsallerini aşacağını” söyledi.

blank

Üreticiler, Elektrikli GT arabalarının geliştirilmesinde yer alacak, ancak FIA ayrıca maliyet artışını azaltmak için ortak parçalar kullanıyor. Bu amaçla, OEM’ler kendi pil düzenlerini oluşturabilir, ancak lityum iyon poşet hücreleri, petrol devi Total’e ait bir pil şirketi olan Saft tarafından sağlanacaktır.

FIA’nın maliyetleri kontrol altında tutmayı planladığı bir başka yol da üreticilerin GT3 içten yanmalı motor platformlarını uyarlamasına izin vermek. FIA’ya göre “GT3 sınıfını zaten taahhüt eden üreticiler … mevcut arabalarının mimarisini ve belirli tasarım unsurlarını kullanabilecek ve bunları elektrik enerjisine dönüştürebilecek”.

GT3 arabaları genellikle Porsche GT3 gibi caddeye uygun arabalardan uyarlanır ve bu gücü yola yapıştırmak için devasa arka kanatlar ve diğer aero düzenlemeleri içerir. Elektrikli GT arabaları, FIA tarafından yayınlanan görüntülere göre bu özellikleri paylaşacak. Diğer özellikler arasında dört adede kadar elektrik motoru, arkadan veya dört tekerlekten çekiş ve yaklaşık 2,4 saniyelik tahmini 0-62 MPH süreleri yer alıyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Araba Yarışlarında Elektrikli GT Kategorisi Başlıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Uçan Taksi Girişimi Archer, Yeni Projesini Tanıttı

Uçan Taksi Girişimi Archer, Yeni Projesini Tanıttı: Santa Clara merkezli bir havacılık girişimi olan Archer …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör