Avrupa Komisyonu, Yapay Zeka İçin Katı Politikalar Öneriyor

blank
Avrupa Komisyonu, Yapay Zeka İçin Katı Politikalar Öneriyor

İçerik: Avrupa Komisyonu, Yapay Zeka İçin Katı Politikalar Öneriyor

Avrupa Komisyonu, Yapay Zeka İçin Katı Politikalar Öneriyor:

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler yapay zekayı nasıl düzenleyeceklerini düşünürken, Avrupa Birliği teknolojiye katı sınırlar koyacak türünün ilk örneği olan yasaları planlıyor. Çarşamba günü, organın yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu, yapay zeka yazılımını ayrı risk kategorilerine ayıran ve her birine uygun bir düzenleme düzeyi uygulayan dört katmanlı bir sistemi çağıran bir düzenleyici yaklaşımı ayrıntılı olarak açıkladı.

En tepede, insanların hakları ve güvenliği için “kabul edilemez” bir risk oluşturan sistemler olacaktır. AB, bu tür algoritmaları Komisyon’un önerdiği mevzuat kapsamında tamamen yasaklayacaktır. Bu kategoriye giren yazılımlara bir örnek, hükümetlerin ve şirketlerin sosyal puanlama sistemlerini uygulamasına izin veren herhangi bir yapay zeka olabilir.

Bunun altında, yüksek riskli AI’lar için bir kategori var. Bu bölüm, hem dahil edilen yazılımların çeşitliliği hem de önerilen sınırlar açısından en kapsamlı olanıdır. Komisyon, bu sistemlerin, diğer şeylerin yanı sıra, onları eğitmek için kullanılan veri setinden, uygun bir insan gözetimi düzeyini neyin oluşturduğuna ve bilgileri son kullanıcıya nasıl ilettiklerine kadar her şeye değinecek katı düzenlemelere tabi olacağını söylüyor. Bu kategoriye, kanun yaptırımı ile ilgili AI’lar ve tüm uzaktan biyometrik tanımlama biçimleri dahildir. AB, ulusal güvenlik endişeleri ve benzerleri için bazı istisnalar çıkaracak olsa da, polisin bunu kamusal alanlarda kullanmasına izin verilmeyecektir.

Ardından, sohbet robotları gibi sınırlı riskli AI’lar için bir kategori var. Mevzuat, bu programların bir AI ile konuştuğunuzu açıklamasını gerektirecek, böylece onları kullanmaya devam etmek isteyip istemediğiniz konusunda bilinçli bir karar verebilirsiniz. Son olarak, insanlar için minimum risk oluşturan programlar için bir bölüm var. Komisyon, AI sistemlerinin “büyük” çoğunluğunun bu kategoriye gireceğini söylüyor. Bu bölüme giren programlar, spam filtreleri gibi şeyleri içerir. Burada vücut düzenleme getirmeyi planlamıyor.

İç Pazar Komiseri Thierry Breton yaptığı açıklamada, “Yapay zeka bir araçtır, amaç değil,” dedi. “Bugünün önerileri, Avrupa’nın yapay zeka konusunda laboratuvardan pazara küresel bir mükemmeliyet merkezi olarak konumunu güçlendirmeyi, Avrupa’da yapay zekanın değerlerimiz ve kurallarımıza saygı göstermesini sağlamayı ve endüstriyel kullanım için yapay zekanın potansiyelinden yararlanmayı hedefliyor.”

AB’nin tartışması ve uygulaması muhtemelen yıllar alacağı mevzuat, şirketlerin kuralları çiğnedikleri için küresel satışlarının yüzde 6’sına varan para cezalarına çarptırılmasını sağlayabilir. GDPR’de, AB halihazırda dünyadaki en katı veri gizliliği politikalarından bazılarına sahiptir ve içerik denetleme ve anti-tröst yasaları söz konusu olduğunda benzer önlemler almayı düşünmektedir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Avrupa Komisyonu, Yapay Zeka İçin Katı Politikalar Öneriyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Robotik Kazıcı Parmak, Gömülü Kara Mayınlarını Arayabilir

Robotik Kazıcı Parmak, Gömülü Kara Mayınlarını Arayabilir: Robotlar nesneleri zaten net bir şekilde bulabilirler, ancak …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör