TikTok’a Çocuk Kullanıcılar İçin Milyarlarca Dolarlık Dava Açıldı

blank
TikTok'a Çocuk Kullanıcılar İçin Milyarlarca Dolarlık Dava Açıldı

İçerik: TikTok’a Çocuk Kullanıcılar İçin Milyarlarca Dolarlık Dava Açıldı

TikTok’a Çocuk Kullanıcılar İçin Milyarlarca Dolarlık Dava Açıldı:

TikTok, İngiltere’nin eski çocuk komiseri Anne Longfield’ın çocuk verilerini nasıl topladığı ve kullandığı konusunda yasal bir meydan okumayla karşı karşıya. İddia, son derece popüler video paylaşım uygulamasını kullanan Birleşik Krallık ve AB’deki milyonlarca çocuk adına yapılıyor. Başarılı olursa, etkilenen çocukların her birine binlerce sterlin borçlu olabilir. TikTok, davanın haksız olduğunu ve bununla mücadele edeceğini söyledi.

Avukatlar, TikTok’un çocukların telefon numaraları, videolar, kesin konum ve biyometrik veriler de dahil olmak üzere kişisel bilgilerini, yeterli uyarı, şeffaflık veya yasaların gerektirdiği gerekli izin olmadan ve çocukların veya ebeveynlerin bu bilgilerle ne yapıldığını bilmeden aldığını iddia edeceklerdir.

Buna yanıt olarak, video paylaşım uygulaması şunları söyledi: “Gizlilik ve güvenlik TikTok için en önemli öncelikler ve tüm kullanıcıları ve özellikle genç kullanıcılarımızı korumaya yardımcı olacak sağlam politikalarımız, süreçlerimiz ve teknolojilerimiz var. İddiaların haksız olduğuna inanıyoruz ve eylemi şiddetle savunmak niyetindeyim. “

TikTok’un dünya çapında 800 milyondan fazla kullanıcısı var ve ana firma ByteDance geçen yıl milyarlarca dolar kar elde etti ve bunun büyük çoğunluğu reklam gelirlerinden geldi.

İddia, 25 Mayıs 2018 tarihinden beri TikTok’u kullanan tüm çocuklar adına, bir hesapları veya gizlilik ayarları olup olmadığına bakılmaksızın başlatılıyor. Temsil edilmek istemeyen çocuklar seçimden çıkabilir.

Longfield, BBC’ye TikTok’a odaklandığını çünkü tüm sosyal medya platformları bilgi toplarken, TikTok’un “aşırı” veri toplama politikaları olduğunu söyledi.

“TikTok, çocukların inanılmaz derecede zor bir yıl boyunca arkadaşlarıyla iletişim halinde kalmalarına yardımcı olan oldukça popüler bir sosyal medya platformudur. Bununla birlikte, eğlenceli şarkıların, dans zorluklarının ve dudak senkronizasyon eğilimlerinin arkasında çok daha kötü bir şey yatıyor.”

Firmanın “ebeveynleri kasten ve başarılı bir şekilde kandıran” “bir sosyal ağ gibi ince örtülü bir veri toplama hizmeti” olduğunu iddia ediyor.

Bu ebeveynlerin, TikTok’un “gölgeli veri toplama uygulamaları” aracılığıyla hangi özel bilgilerin toplandığını “bilme hakkına” sahip olduklarını ekledi.

Dava hukuk firması Scott ve Scott tarafından temsil ediliyor. Ortak Tom Southwell, TikTok tarafından toplanan bilgilerin “İngiltere ve AB veri koruma yasasının ciddi bir ihlali” olduğuna inandığını söyledi.

“TikTok ve ByteDance’ın reklam geliri, çocuklar da dahil olmak üzere kullanıcılarının kişisel bilgilerine dayanmaktadır. Bu bilgilerden yasal yükümlülüklerini yerine getirmeden ve çocukları çevrimiçi korumaya yönelik ahlaki görevini yerine getirmek kabul edilemez.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: TikTok’a Çocuk Kullanıcılar İçin Milyarlarca Dolarlık Dava Açıldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

TikTok Kullanıcı Yüklemeleri Yine Bozuldu

TikTok Kullanıcı Yüklemeleri Yine Bozuldu: Birçok TikTok kullanıcısı, video uygulamasına yapılan yüklemeleri etkileyen garip bir …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör