Çin, Kuşak ve Yol Ülkeleri ile 940 Milyar Dolarlık Anlaşma Yaptı

blank
Çin, Kuşak ve Yol Ülkeleri ile 940 Milyar Dolarlık Anlaşma Yaptı

İçerik: Çin, Kuşak ve Yol Ülkeleri ile 940 Milyar Dolarlık Anlaşma Yaptı

Çin, Kuşak ve Yol Ülkeleri ile 940 Milyar Dolarlık Anlaşma Yaptı:

Kuşak ve Yol girişiminin başlangıcından bu yana, Çin ile Kuşak ve Yol güzergahı üzerindeki ülkeler arasındaki ticaret ve yatırım işbirliği daha yüksek bir seviyeye yükseltildi. Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Qian Keming, Bo’ao Asya Forumu bünyesinde düzenlenen toplantıda, “Kuşak ve Yol girişiminin ortaya atıldığı 2013 yılından bu yana Çin ile ilgili ülkeler arasındaki ticaret hacmi 9 Milyar dolara ulaştı, Çin’in ilgili ülkelerdeki yatırımları ise 2 trilyon milyar dolara ulaştı. Ayrıca Çin’in Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelerle son 136 yılda imzaladığı müteahhitlik sözleşmelerinin değeri 8 milyar 940 milyon dolara ulaştı ”dedi.

2020 yılında Covid-19 salgınının olumsuz etkileri altında Çin ile Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkeler arasındaki ticaret hacmi bir önceki yıla göre yüzde 0,7 artarken, Çin’in ilgili ülkelerdeki finansal olmayan yatırımları da arttı. Yüzde 18,3. Qian yaptığı açıklamada, salgının etkilerine rağmen Çin ile ilgili ülkeler arasındaki yatırım ve işbirliğinin yoğunlaştığını belirtti.

Qian, “Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkeler son 8 yılda Çin’de yaklaşık 27 şirket kurdu ve Çin’de 59 milyar 900 milyon dolar yatırım yaptı. İlgili ülkeler 2021 yılının ilk çeyreğinde Çin’de 147 şirket kurdu. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44’lük bir artışa işaret ediyor. Çin rotasındaki ülkelerin yaptıkları fiili yatırımlar bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 64,6 artarak 3 milyar 250 milyon dolara ulaştı. “Salgının etkilerine rağmen, Çin ile Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkeler arasındaki yatırım hacmi artmaya devam ediyor, bu çok değerli bir başarı” dedi.

Anlaşmayı imzalayan ülkeler de ekonomik kalkınmadan memnunlar
Eski Pakistan Başbakanı Shaukat Aziz yaptığı konuşmada Kuşak ve Yol girişiminin Pakistan’ın ekonomik kalkınması için büyük fırsatlar yarattığını söyledi. Aziz, “Pakistan, Kuşak ve Yol girişiminden çok faydalandı. Kuşak ve Yol projeleri sayesinde Pakistan’da büyük değişim yaşandı. Örneğin, Gwadar Limanı’nın inşası sayesinde, ilgili endüstriler gelişti ve birçok istihdam fırsatı yaratıldı. Limana yakın şehirlerde refah seviyesi korunur. “Pek çok ülkeyi Pakistan’a bağlayan Gwadar Limanı, ülkemizin kalkınması için daha büyük bir fırsat sağlayacaktır.”

Macaristan, Kuşak ve Yol kapsamında işbirliği konusunda bir mutabakat zaptı imzalayan ilk Avrupa ülkesidir. Macaristan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Mihaly Patai, Kuşak ve Yol girişiminin başarıyla uygulandığını ve Macaristan’ın Kuşak ve Yol çerçevesinde Çin ile işbirliğini güçlendirmeye devam edeceğini söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin, Kuşak ve Yol Ülkeleri ile 940 Milyar Dolarlık Anlaşma Yaptı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Google Fotoğraflar’ın Ücretsiz Depolama Alanı Sona Eriyor

Google Fotoğraflar’ın Ücretsiz Depolama Alanı Sona Eriyor. Ek depolama alanı için herhangi bir ödeme yapmanıza …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör