NASA, Mars Havasını Solunabilir Oksijene Dönüştürüyor

blank
NASA, Mars Havasını Solunabilir Oksijene Dönüştürüyor

İçerik: NASA, Mars Havasını Solunabilir Oksijene Dönüştürüyor

NASA, Mars Havasını Solunabilir Oksijene Dönüştürüyor:Perseverance’ın nihai amacı, Mars’ta eski yaşamın işaretlerini aramak olsa da, bu, gezginin diğer bilimsel çalışmaları yapmasını engellemedi. NASA’nın Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre Perseverance, 20 Nisan’da karbondioksiti gezegenin atmosferinden başarıyla çekti ve oksijene dönüştürdü. NASA’nın Jet Propulsion Lab, robotik kardeşlerinin aile portresinin yanı sıra, gezgini Mars Oksijen Yerinde Kaynak Kullanımı Deneyi veya kısaca MOXIE adlı bir cihazla donattı.

blank

Ekmek kızartma makinesi büyüklüğündeki alet, Perseverance’ın oksijen atomlarını karbondioksit moleküllerinden ayırmasına, gazı yaklaşık 1,470 Fahrenheit derecede ısıtarak ve yan ürün olarak karbon monoksit oluşturmasına izin verdi. Enstrümanın ilk testi sırasında, yaklaşık beş gram oksijen üretti veya yalnız bir astronota giysisinde yaklaşık 10 dakika solunabilir hava vermeye yetecek kadar. NASA’ya göre, deneyin başarısı gelecekteki görevlerin, özellikle de insan astronotları içeren görevlerin önünü açıyor, çünkü hem insanlar hem de onları Kızıl Gezegene taşıyacak roketler çalışmak için oksijene ihtiyaç duyuyor. NASA’nın dediği gibi, dört astronot taşıyan tek bir roketin yerden kalkması için yaklaşık 55.000 pound oksijene ihtiyacı olacak. Mars’a bu kadar oksijen taşımak mümkün değil. Teknolojinin gelecekteki sürümlerinin gezegeni keşfetmeyi uygulanabilir hale getirmeye yardımcı olabileceği yer burası.

Başarılı deney, Perseverance ve NASA için başka bir tarihi ilki takip ediyor. Bu haftanın başlarında, ajans Ingenuity Mars helikopterinin ilk test uçuşunu tamamladığında başka bir gezegende bir uçak uçurdu. MOXIE gibi, Ingenuity de esas olarak bir konsept kanıtıdır, ancak gelecekteki uçakların Kızıl Gezegeni keşfetmesi için kapıyı açar.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA, Mars Havasını Solunabilir Oksijene Dönüştürüyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Çin, FAST Teleskopunu Kullanarak Güneş Rüzgarını İnceliyor

Çinli Bilim Adamları Dev Teleskop Kullanarak Güneş Rüzgarını İnceliyor: Çinli bilim adamları, dünyanın en büyük …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör