THK’ya Ait E-7T HİK Uçağı İlk NATO Görevini Gerçekleştirdi

blank
THK'ya Ait E-7T HİK Uçağı İlk NATO Görevini Gerçekleştirdi

İçerik: THK’ya Ait E-7T HİK Uçağı İlk NATO Görevini Gerçekleştirdi

THK’ya Ait E-7T HİK Uçağı İlk NATO Görevini Gerçekleştirdi:

Güvence Tedbirleri kapsamında Türk Hava Kuvvetlerine ait E-7T HİK uçağı ilk kez başka bir NATO ülkesinin hava sahasında görev yaptı.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, NATO Güvence Önlemleri kapsamında E-7T Barış Kartalı Havadan Erken Uyarı ve Kontrol uçağı, ilk kez başka bir NATO ülkesinin hava sahasında devreye girdi. 16 Nisan’da Romanya hava sahasında gerçekleştirilen görev sırasında hava fotoğrafı Link-16 üzerinden Romanya Kontrol Bildirim Merkezi ile paylaşıldı.

Ayrıca Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Romanya hava sahasında görev kapsamında elektronik destekli deniz resmi oluşturma ve paylaşma faaliyeti de gerçekleştirildi. Deniz boyama oluşturma ve paylaşma faaliyeti sayesinde tespitlerin İspanya’daki CAOC (Kombine Hava Operasyon Merkezi) Torrejon’a bildirimi yapıldı.

Türk Hava Kuvvetlerinin Romanya’da yürüttüğü faaliyetler
Milli Savunma Bakanlığından 21 Şubat 2021 tarihinde yapılan açıklamaya göre, Türk Hava Kuvvetlerine ait bir tanker uçağı ile Romanya üzerinden yakıt ikmali yapıldığı belirtildi. Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Almanya’da Geilenkirchen’den kalkan ve Güvence Tedbirleri kapsamında görev yapan E-3A AWACS uçağına ait KC-135R tanker uçağı ile Romanya’ya yakıt ikmali yapıldı. NATO’nun talebi üzerine Hava Kuvvetlerimiz. “ifadelerine yer verildi.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan 28 Ocak 2021 tarihinde yapılan açıklamaya göre, Türk Hava Kuvvetlerine ait tanker uçağın Romanya’ya ilk kez gece görevi kapsamında NATO uçaklarına yakıt ikmali yaptığı belirtildi.

Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “NATO’nun Almanya’dan yola çıkan ve Güvence Tedbirleri kapsamında hizmet veren E-3A AWACS uçağı, Havamıza ait KC-135R tanker uçağı ile Romanya üzerinden yakıt ikmali yapıldı. Güç. Bu görevde ilk defa bir NATO uçağına bir gece görevi sırasında havada yakıt ikmali yapıldı. “ifadelerine yer verildi.

E-7T HİK uçağı Milli Anadolu Kartalı-2021 kapsamında eğitimlere katıldı
Milli Anadolu Kartalı-18 Eğitimi kapsamında, Nisan 2021, 2021 tarihinde Milli Savunma Bakanlığı resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda; “Deniz Görev Grubuna Saldırı” eğitimlerinin gerçekleştirildiği ve bu eğitimlere E-7T Barış Kartalı Havadan Erken İkaz ve Kontrol uçağının katıldığı bildirildi. Ulusal Anadolu Kartalı-2021 Eğitimi kapsamında; Deniz-Hava işbirliğini geliştirmek için gerçekleştirilen eğitimlerde toplam 101 sorti gerçekleştirildiği açıklandı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: THK’ya Ait E-7T HİK Uçağı İlk NATO Görevini Gerçekleştirdi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

TUSAŞ, TSK’ya 6. F-16 Blok-30 Savaş Uçağını Teslim Etti

TUSAŞ, TSK’ya 6. F-16 Blok-30 Savaş Uçağını Teslim Etti: Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, F-6 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör