SpaceX Falcon Roketiyle İlk Kez Bir Astronotu Uzaya Fırlattı

blank
SpaceX Falcon Roketiyle İlk Kez Bir Astronotu Uzaya Fırlattı

İçerik: SpaceX Falcon Roketiyle İlk Kez Bir Astronotu Uzaya Fırlattı

SpaceX Falcon Roketiyle İlk Kez Bir Astronotu Uzaya Fırlattı:SpaceX, Florida, Cape Canaveral’dan bugün saat 05: 49’da Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) dört astronot fırlatmak için ikinci operasyonel Crew Dragon görevini (Crew-2) yapmaya hazırlanıyor. Uçuş, hem yeniden kullanılmış bir Falcon 9 roket güçlendiricisini hem de daha önce uçmuş Dragon kapsülünü kullanan ilk uçuş olacak.

Uçuş ayrıca NASA ve SpaceX’in iki uluslararası ortakla, Japonya Havacılık ve Uzay Keşif Ajansı (JAXA) ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile başlatılan ilk uçuşudur. Dört mürettebat üyesi, JAXA’dan Akihiko Hoshide ve ESA’dan Thomas Pesquet ile birlikte NASA’dan Shane Kimbrough ve Megan McArthur’dur. Dünya’ya dönen dört Mürettebat-1 üyesinin yerini alarak ISS’de altı ay geçirecekler.

Yolculuk, ilk operasyonel Mürettebat-1 görevine güç veren aynı birinci aşama güçlendiriciye sahip iki aşamalı Falcon 9 roketi tarafından desteklenecek. Aşama ayrıldıktan sonra tekrar “Elbette Seni Hala Seviyorum” drone gemisine inmeye çalışacak. Bu arada Dragon kapsülü, öncü astronotlar Robert Behnken ve Douglas Hurley’i SpaceX’in ilk insanlı görevi için ISS’ye uçuranla aynı. ISS’ye 24 Nisan’da 5:10 civarında yerleştirilecek.

Crew-2 Dragon ISS’ye ulaştığında, hala orada yerleşik olan Crew-1 Dragon kapsülüne katılacak. İkincisi, Mürettebat-2’nin gelişine hazırlık olarak 5 Nisan’da istasyonun Harmony modülünün ileri bölümüne taşındı ve Mürettebat-1’i 28 Nisan’da Dünya’ya geri gönderecek. Crew-2’nin ardından SpaceX’in ilk sivil görevi olan Inspiration 4’ü üç gün boyunca 450 km’lik (280 mil) bir yörüngeye fırlatması planlanıyor. Bu görev 18 Eylül 2021 için planlandı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: SpaceX Falcon Roketiyle İlk Kez Bir Astronotu Uzaya Fırlattı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Çin, FAST Teleskopunu Kullanarak Güneş Rüzgarını İnceliyor

Çinli Bilim Adamları Dev Teleskop Kullanarak Güneş Rüzgarını İnceliyor: Çinli bilim adamları, dünyanın en büyük …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör