Apple, iTunes Nedeniyle Dava İle Karşı Karşıya

blank
Apple, iTunes Nedeniyle Dava İle Karşı Karşıya

İçerik: Apple, iTunes Nedeniyle Dava İle Karşı Karşıya

Apple, iTunes Nedeniyle Dava İle Karşı Karşıya:

Kaliforniya’da, dijital çağdaki çetrefilli mülkiyet sorununu bir kez daha vurgulayan potansiyel bir dava yaklaşıyor. The Hollywood Reporter’a göre Sacramento’daki hukuki dava, iTunes Store’da film ve TV şovu satın alma işlemlerini etiketleme biçimiyle ilgili varsayılan bir sınıf eylemiyle karşı karşıya olabilecek Apple’ı ilgilendiriyor.

Davadaki baş davacı, Apple’ın medya için ‘Satın Al’ düğmesini kullanmasının “aldatıcı” olduğunu iddia ediyor, çünkü şirket satın alınan içeriğe istediği zaman “erişimi sonlandırabilir” ve “bunu birçok durumda yaptı”. İçeriğin bir gün kullanılamayacağını bilseydi, satın alma işlemini yapmayacağını veya bu kadar fazla ödeme yapmayacağını ekliyor.

Bu hafta, Apple’ın davayı reddetme girişimleri, davaya bakan yargıç tarafından büyük ölçüde reddedildi. Şirket, “makul bir tüketicinin” iTunes satın alımlarının süresiz olarak orada kalacağına inanmayacağını iddia etti. Ayrıca davacının içeriğin ortadan kalkmasıyla ilgili endişelerinin somut olmaktan çok “spekülatif” olduğunu savundu. Apple’ın reddetme hareketleri göz ardı edildiğinde, dava, önceden çözülmediği sürece artık bir ihtiyati tedbire açık.

Bunların hepsi tanıdık geliyorsa, bunun nedeni geçen Ekim ayında Amazon’la ilgili benzer bir zorluğun ortaya çıkmasıdır. Apple gibi, çevrimiçi perakendeciye de Prime Video satın alımlarıyla ilgili yanlış reklam ve haksız rekabet nedeniyle dava açıldı. Amazon ise, kullanım şartlarının tüketicilerin medya satın aldıklarında aslında “video içeriğini görüntülemek için sınırlı bir lisans” aldıklarını belirttiğini savundu. Şirket, davacının ince baskıyı okumasının bir önemi olmadığını, çünkü hala ona bağlı olduğunu ekledi.

Daha genel olarak, her iki yasal zorluk da üçüncü taraf lisanslamanın hem dijital indirmeleri hem de video akışını nasıl etkileyebileceğini, içeriği akış halinde tuttuğunu ve süreçte bir ton kafa karışıklığına yol açabileceğini göstermeye hizmet ediyor. Bazıları tüketicilerin sadece fiziksel medyaya bağlı kalması gerektiğini savunuyor, ancak platformlar bol miktarda eğlenceye anında erişim sunduğunda geçmiş alışkanlıklarına dönmek için çok geç olabilir. Bununla birlikte, buna benzer davalar çıkmaya devam ederse, şirketler, içerik sahipliği etrafındaki sözdizimini düzeltmek gibi bir teknik mesele olsa bile, çevrimiçi satın alma yaklaşımlarını değiştirmeye zorlanabilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple, iTunes Nedeniyle Dava İle Karşı Karşıya

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Microsoft Outlook iOS’da Sesli Dikte Özelliği Sunacak

Microsoft Outlook iOS’da Sesli Dikte Özelliği Sunacak: Microsoft Outlook artık kullanıcıların sesli komutları kullanarak e-postaları …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör