Çernobil Radyasyon Hasarı ‘Çocuklara Geçmedi’

blank
Çernobil Radyasyon Hasarı 'Çocuklara Geçmedi'

İçerik: Çernobil Radyasyon Hasarı ‘Çocuklara Geçmedi’

Çernobil Radyasyon Hasarı ‘Çocuklara Geçmedi’. Gebe kalmadan önce Çernobil patlaması nedeniyle radyasyona maruz kalan ebeveynlerin çocuklarında “ek DNA hasarı” yoktur. Bu, nükleer kazadan sonra temizliğe yardım etmek için ebeveynleri görevlendirilen çocukların genlerini tarayan ilk çalışmaya göre.Felaketten sonra gebe kalan ve 1987 ile 2002 yılları arasında doğan katılımcıların tüm genomları tarandı.Çalışma, bir ebeveynin maruz kalmasıyla ilişkili hiçbir mutasyon bulamadı.Bulgular Science dergisinde yayınlandı.

Çernobil: Otuz yıllık bir deneyin sonu. Tasfiye memurları olarak bilinen birçok işçi, 1986 nükleer kazasından sonra büyük temizlik operasyonuna yardım etmek için askere alındı.
Imperial College London’dan Prof Gerry Thomas, kanser biyolojisini, özellikle de radyasyondan kaynaklanan hasara bağlı tümörleri incelemek için onlarca yıl harcadı. Bu yeni çalışmanın, “insanlar nispeten yüksek doz radyasyona maruz kaldıklarında bile – arka plandaki radyasyona kıyasla – gelecekteki çocukları üzerinde hiçbir etkisi olmadığını” gösteren ilk çalışma olduğunu açıkladı.

Yeni çalışma, Maryland’deki ABD Ulusal Kanser Enstitüsü’nde (NCI) Prof Meredith Yeager tarafından yönetildi. Nükleer santral çevresindeki yüksek derecede kirlenmiş bölgeyi temizlemek için görevlendirilen işçilerin çocuklarına ve terk edilmiş Pripyat kasabasından tahliye edilenlerin çocuklarına ve çevresindeki 70 km’lik alandaki diğer yerleşimlere odaklandı.

Baş araştırmacılardan biri, yine NCI’den Dr. Stephen Chanock, araştırma ekibinin bütün aileleri topladığını, böylece bilim adamlarının bir anne, baba ve çocuğun DNA’sını karşılaştırabileceğini açıkladı. “Burada kaza anında [anne karnında] olan çocuklara ne olduğuna bakmıyoruz; de novo mutasyonlar denen bir şeye bakıyoruz.” Bunlar DNA’daki yeni mutasyonlardır – bir yumurta veya sperm hücresinde rastgele meydana gelirler. Bir bebeğin genetik planında bir mutasyonun nerede ortaya çıktığına bağlı olarak, hiçbir etkisi olmayabilir veya genetik bir hastalığın nedeni olabilir.

Pripyat kazadan önce 50.000 kişiye ev sahipliği yapıyordu. Dr Chanock, “Her nesilde bu mutasyonlardan yaklaşık 50-100 tane var – ve bunlar rastgele” diye açıkladı. “Bazı açılardan, bunlar evrimin yapı taşlarıdır. Bu, her seferinde bir doğumda bir popülasyonda yeni değişikliklerin nasıl uygulandığını gösterir.

“Annelerin ve babaların genomlarına ve ardından çocuğa baktık. Ve fazladan bir dokuz ay boyunca ebeveynlerin radyasyona maruz kalmasıyla ilişkili herhangi bir sinyal – bu mutasyonların sayısında – aramak için harcadık. Yapamadık. ‘ hiçbir şey bulamazsın. “Bu, bilim adamları, radyasyonun bir ebeveynin vücudu üzerindeki etkisinin gelecekte hamile kalacakları çocuklar üzerinde hiçbir etkisinin olmadığı anlamına geliyor.

Prof Thomas BBC News’e verdiği demeçte, “[Nagazaki ve Hiroşima’da] atom bombalarından sonra çocuk sahibi olmaktan korkan pek çok insan var,” dedi. “Ve Fukuşima’daki kazadan sonra çocuk sahibi olmaktan korkan insanlar, çünkü çocuklarının maruz kaldıkları radyasyondan etkileneceğini düşünüyorlardı. “Çok üzücü. Ve eğer hiçbir etkisi olmadığını gösterebilirsek, umarım bu korkuyu hafifletebiliriz.” Bazı yaşlı “kendi kendine yerleşimciler” hala terk edilmiş dışlama bölgesinde yaşıyor
Prof Thomas genom çalışmasında yer almadı. O ve meslektaşları, Çernobil ile bağlantılı kanserler hakkında başka bir araştırma yaptılar. Tiroid kanseri üzerinde çalıştılar, çünkü nükleer kazanın büyük çoğunluğu tedavi edilen ve iyileştirilen yaklaşık 5.000 vakaya neden olduğu biliniyor.

Kaza anında yetkililer kirli sütün bölgede satılmasını engelleyemediler; o sırada çocuk olan pek çok kişi onu içti ve büyük dozlarda radyoaktif iyot aldı – kirletici maddelerden biri hasarlı reaktörden fırladı. Prof Thomas, “Esasen, Çernobil radyasyonunun neden olduğu tiroid kanserleri ile diğer tiroid kanserleri arasında hiçbir fark olmadığını bulduk” dedi.”Yani Çernobil’den çıkan ve tedavi edemeyeceğimiz bir ‘iblis tümörü’ yok – sadece diğer vakaları tedavi ettiğimiz gibi tedavi edebiliriz.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çernobil Radyasyon Hasarı ‘Çocuklara Geçmedi’

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Dünya Sağlık Örgütü Sinovac Aşısı için Acil Kullanım Onayı Verdi

Dünya Sağlık Örgütü Sinovac Aşısı için Acil Kullanım Onayı Verdi: Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye’de halen …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör