Cisco, Bilgisayar Çipi Sıkıntısının Altı Ay Süreceğini Söyledi

blank
Cisco, Bilgisayar Çipi Sıkıntısının Altı Ay Süreceğini Söyledi

İçerik: Cisco, Bilgisayar Çipi Sıkıntısının Altı Ay Süreceğini Söyledi

Cisco, Bilgisayar Çipi Sıkıntısının Altı Ay Süreceğini Söyledi. Ağ devi Cisco’nun patronu, bilgisayar yongası kıtlığının bu yılın büyük bir bölümünde devam edeceğini söyledi. Pek çok firma, Covid salgınının tetiklediği ve diğer faktörlerle şiddetlenen yarı iletken eksikliği nedeniyle üretimin ertelendiğini gördü.

Cisco başkanı Chuck Robbins BBC’ye şunları söyledi: “Kısa vadeyi atlatmak için altı ayımız olduğunu düşünüyoruz.” Sağlayıcılar daha fazla kapasite geliştiriyor. Ve bu, önümüzdeki 12 ila 18 ay içinde daha iyi ve daha iyi olacak. “Kapasitenin bu genişletilmesi, teknolojideki ilerlemeler – 5G, bulut bilgi işlem, nesnelerin interneti ve yapay zeka dahil – talepte büyük bir artışa yol açtığı için çok önemli olacak.

Yarı iletkenler birçok tüketici ürününe güç sağlar
Mr Robbins, tartışmaya ağırlık veren en son teknoloji patronudur ve Cisco’nun sistemlerini kullanan internet trafiğinin% 85’i ile onun görüşü önemlidir.
“Şu anda, bu büyük bir sorun” diyor, “çünkü yarı iletkenler neredeyse her şeye giriyor.”

Görünüşte doyumsuz talep, büyük ABD’li üretici Intel’in Arizona’daki iki yeni tesis de dahil olmak üzere üretimi önemli ölçüde genişletmek için 20 milyar dolarlık (14,5 milyar sterlin) bir plan açıklamasının nedenidir.

Jaguar Land Rover, yonga eksikliği nedeniyle üretimi durdurdu
Çip kıtlığı: Samsung ‘ciddi dengesizlik’ konusunda uyarıyor ‘chipageddon’ sizi nasıl etkileyecek?
Yatırım firması Wedbush Securities’de bir teknoloji analisti olan Dan Ives’e göre, mevcut “talep muhtemelen herkesin beklediğinden% 25 daha yüksek”.

Kıtlık “önümüzdeki üç ila altı ay için bir sorun olacak” olsa da, teknoloji hisse fiyatları iyi gidiyor çünkü yatırımcılar ürünleri için artan uzun vadeli talebe odaklanıyorlar.

Başkan Biden ve üç danışman, iş liderleri video bağlantısıyla katılırken bir masanın etrafında oturuyor Başkan Biden ve danışmanları, iş liderleriyle çip eksikliğini tartışmak için sanal bir toplantı düzenlediler.
ABD Başkanı Joe Biden de bunu uzun vadeli bir mesele olarak görüyor ve bu ay iş dünyasının liderleriyle bir Beyaz Saray zirvesini kullanarak ülkeyi bilgisayar çiplerinde dünya lideri yapmaya çağırdı. Çin ile ticaret ve teknoloji savaşının ortasında Beyaz Saray, bunun “birinci ve acil bir öncelik” olduğunu söylüyor.

ABD merkezli Semiconductor Industry Association, küresel üretim kapasitesinin% 75’inin Doğu Asya’da olduğunu söylüyor. Tayvanlı TSMC ve Güney Koreli Samsung baskın oyuncular.

Avrupalı ​​politikacılar ayrıca, kısmen Çin’in Tayvan ile yeniden birleşme arzusuyla ilgili endişelerden kaynaklanan bir görüş olarak yerel olarak daha fazla çip yapılmasını istiyor. Bu arada Çin, yeni teknolojiyi güçlendirmek için cips için yurt içi talepte büyük bir artış gördü, ancak küresel üretim kapasitesinden yalnızca küçük bir paya sahip.

Bay Robbins şöyle diyor: “Birden fazla kaynağınız olduğu sürece, nerede yapıldıkları önemli değil.” Ancak Intel CEO’su Pat Gelsinger, BBC’ye Asya’da bu kadar çok çip üretilmesinin “lezzetli” olmadığını söyledi.

Cisco ekipmanlarıyla dolu bu gibi veri merkezleri, yarı iletkenlere olan talebi artırmaya yardımcı oluyor
TSMC, dünyanın en büyük fason imalatçısı konumunu sürdürme niyetinde görünüyor ve önümüzdeki üç yıl içinde kapasitesini genişletmek için 100 milyar dolar harcıyor.

Bu hafta kurucusu Morris Chang, Tayvan hükümetine, büyük hükümet sübvansiyonlarına rağmen, ABD veya Çin’den daha iyi bir çip üretme konumunda olduğunu savunarak, Tayvan hükümetini “onu sıkı sıkıya tutmaya” çağırdı. Kasım ayında burada görülen TSMC’nin kurucusu Morris Chang, Tayvan hükümetinin çip endüstrisini korumasını istiyor Çip kıtlığı, koronavirüs salgını nedeniyle arttı.

İlk başta, birçok şirket cips siparişlerini kesti, talebin düşeceğini düşünerek tedarikçilerin kapasiteyi düşürmesine neden oldu. Bununla birlikte, pandemi sırasında tüketici elektroniğine olan talep arttı. Sorunlar, yarı iletken bir fabrikada çıkan bir yangın ve hava durumu sorunları da dahil olmak üzere bir dizi başka faktör tarafından daha da kötüleştirildi.

Danışmanlık şirketi Eurasia Group’ta jeo-teknoloji uygulamasına liderlik eden Paul Triolo’ya göre bu, “kuşaksal teknolojik değişimle birleştiğinde endüstri için benzeri görülmemiş bir durum yarattı”. Fabrika yangını bilgisayar çipi tedarik krizini artırıyor

Texas freeze, kıtlık nedeniyle cips fabrikalarını kapatıyor, ABD daha fazlasını istediği için Tayvan çip arzını vurdu. O, tedarik çeşitliliği olduğu sürece cipslerin nerede yapıldığının önemli olmadığını düşünüyor. Bununla birlikte, eksikliklerin “bir süre daha devam etmesi” muhtemeldir ve “kıtlıktan önce gelen bir sorun” olan yarı iletkenlerin üretim yoğunluğunu ele almak için uzun vadeli çözümlere ihtiyaç vardır.

Bu nedenle Bay Robbins şöyle diyor: “İstemediğimiz şey, karşı karşıya kalabileceğimiz risklerden herhangi birinin, açıkçası, hava durumu ile ilgili afet riskleri olsun ya da olmasın bugün gördüğümüz duruma yol açabilecek bir konsolidasyona sahip olmaktır. jeopolitik riskler, bunlar ne olursa olsun, tek nokta başarısızlık riski.

Sanırım, yarı iletkenlerin nerede üretildiği için daha fazla seçeneğe ihtiyacımız var. “Su kamyonları, üretim sorunlarına neden olan su kıtlığının giderilmesine yardımcı olmak için Tayvan’daki bir TSMC fabrikasına geliyor.
Cisco, diğer şeylerin yanı sıra bilgisayar çipleri tasarlayan Acacia Communications’ın 4,5 milyar dolarlık satın alımını kısa süre önce tamamladı. Bay Robbins, Cisco’yu kendi çiplerini yapmaya başlamak için bir fırsat olarak kullandığını reddetti.

“Biz yarı iletken bir fabrika şirketi değiliz, bu yüzden bunu yapmak bizim için temel bir yetkinlik değil. Bu yüzden bu alanda oynayan şirketlerin çok daha donanımlı olduğunu düşünüyoruz, onlarla çok yakın çalışıyoruz.” Çip üretim tesislerinin yüksek maliyeti, neredeyse tam kapasitede çalıştıkları anlamına gelir ve bu nedenle artan talebi karşılamak zaman alacaktır.

Bay Triolo’ya göre bu talebin boyutu “net değil”. Diğer büyük teknoloji satıcıları gibi, “Cisco’nun ekipmanı, bir dizi yarı iletken için büyük ölçüde güvenilir tedarik zincirlerine dayandığını” söylüyor. Eksiklikler, diyor, “şirketler, envanter oluşturmak için bileşen siparişi vermeleri nedeniyle, tekrar eksik kalmaktan korkarak daha da şiddetlendi”.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Cisco, Bilgisayar Çipi Sıkıntısının Altı Ay Süreceğini Söyledi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Logitech, iPad İçin Combo Touch Klavye Kılıflarını Piyasaya Sürdü

Logitech, iPad İçin Combo Touch Klavye Kılıflarını Piyasaya Sürdü: Logitech, tahmin edilebileceği gibi, Apple’ın yeni …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör