Dünyanın En Güçlü Gelgit Türbini Neredeyse Açılışa Hazır

blank
Dünyanın En Güçlü Gelgit Türbini Neredeyse Açılışa Hazır

İçerik: Dünyanın En Güçlü Gelgit Türbini Neredeyse Açılışa Hazır

Dünyanın En Güçlü Gelgit Türbini Neredeyse Açılışa Hazır:Bu haftanın başlarında, bir Orbital Marine Power şirketi en son gelgit türbinini başarıyla piyasaya sürdü. Orkney Adaları açıklarındaki Avrupa Deniz Enerjisi Merkezi’ne bağlandıktan sonra, iki megavatlık O2, yılda 2.000 Birleşik Krallık hanesine güç sağlamak için yeterli enerji üretme kapasitesine sahip olacak ve bu da onu şu anda kullanımda olan dünyanın en güçlü gelgit türbinlerinden biri haline getirecek.

Projenin inşaatı 2019’da başladı. O2, Orbital’in önceki nesil SR2000 gelgit türbinini temel alıyor. Yeni model, 32 fit uzunluğunda rotorlara sahip iki türbine bağlı 239 fitlik bir üst yapıdan oluşuyor. Bunların üzerindeki bıçaklar 360 derece dönebilir. Bu, O2’nin yön değiştirdiklerinde tamamen hareket etmek zorunda kalmadan akımlardan güç üretmesini sağlayan bir özelliktir. Orbital, gelecekte O2’ye daha da büyük bıçaklar takma seçeneğine de sahip olduğunu söylüyor.

Okyanusun gücünden yararlanmak, Birleşik Krallık’ın bir süredir düşündüğü bir şey. 2015 yılında bir şirket, ülkenin kıyılarının açıklarında dünyanın ilk gelgit lagünlü enerji santralini kurmak istiyordu. Proje nihayetinde hükümet tarafından reddedilirken, diğerleri o zamandan beri devam etti. Orbital’in duyurusundan sadece bir gün önce, Mocean Energy adlı başka bir İskoç firması, gelgit gücü üretmek için 65 fit uzunluğunda bir prototip makine olan Blue X’i tanıttı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Dünyanın En Güçlü Gelgit Türbini Neredeyse Açılışa Hazır

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Audi Yılda 40 Ton Petrol Tasarrufu Sağlayacak Uygulamayı Başlattı

Audi Yılda 40 Ton Petrol Tasarrufu Sağlayacak Uygulamayı Başlattı: Mission: Zero adlı çevre programı ile …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör