Çin, İlk Mars Gezgininin İsmini Zhurong Olarak Seçti

blank
Çin, İlk Mars Gezgininin İsmini Zhurong Olarak Seçti

İçerik: Çin, İlk Mars Gezgininin İsmini Zhurong Olarak Seçti

Çin, İlk Mars Gezgininin İsmini Zhurong Olarak Seçti:

Çin Ulusal Uzay Ajansı (CNSA), ülkede Uzay Günü münasebetiyle yaptığı açıklamada, Çin’in ilk Mars gezgininin “Zhurong” olarak adlandırıldığını duyurdu. Çin mitolojisinde Mars’a Huoxing (ateş gezegeni) denildiği için, Çin mitolojisinde ateş tanrısı Zhurong’un ülkenin ilk Mars gezginine verildiği özel bir anlama sahiptir.

CNSA Başkan Yardımcısı Wu Yanhua, ateşin insanlığın atalarına sıcaklık getirdiğini ve insan medeniyetini aydınlattığını vurguladı. Wu, zhurong kelimesindeki zhu’nun (Çince dilek) insanlığa evreni keşfetmesini dilediğini ve rong’un (Çince’de entegrasyon ve işbirliği) Çin’in barışçıl bir alan kullanımı ve insanlık için ortak bir kader inşa etme vizyonunu yansıttığına dikkat çekiyor. yaptı.

CNSA tarafından yayınlanan bilgiye göre Zhurong adlı Mars gezgini 1,85 metre yüksekliğe ve 240 kilogram ağırlığa sahip. Zhurong’un tasarım ömrü 3 Mars ayıdır, bu da yaklaşık 92 dünya gününe eşittir. Zhurong, misyonunun bir parçası olarak kızıl gezegenin yüzey bileşimi, malzeme türleri ve dağılımı, jeolojik yapı ve meteoroloji üzerine keşif çalışmaları yürütecek.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin, İlk Mars Gezgininin İsmini Zhurong Olarak Seçti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Çin, FAST Teleskopunu Kullanarak Güneş Rüzgarını İnceliyor

Çinli Bilim Adamları Dev Teleskop Kullanarak Güneş Rüzgarını İnceliyor: Çinli bilim adamları, dünyanın en büyük …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör