Şili’de Dünyanın En Kuru Çölü’nde Otobur Dinozor Türü Keşfedildi

blank
Şili'de Dünyanın En Kuru Çölü'nde Otobur Dinozor Türü Keşfedildi

İçerik: Şili’de Dünyanın En Kuru Çölü’nde Otobur Dinozor Türü Keşfedildi

Şili’de Dünyanın En Kuru Çölü’nde Otobur Dinozor Türü Keşfedildi:

Şili’deki dünyanın en kurak çölünde bitki yiyen bir dinozorun yeni bir türü keşfedildi. AFP haber ajansı tarafından Twitter’da paylaşılan bir infografiğe göre, Arackar Licanantay devasa titanosaur dinozor soy ağacına ait. Arackar Licanantay terimi Kunza dilinde “Atacama kemikleri” anlamına gelir. Atacama Çölü dünyanın en kurak bölgesi olmasına rağmen, son araştırmalar Arackar’ın 66-80 milyon yıl önce Kretase döneminde çiçekli bitkiler ve palmiye ağaçlarından oluşan yemyeşil bir manzarada yaşadığını gösteriyor. Bugün, Atacama neredeyse 100 yıldır yağmursuz geçen kayalık ve çorak.

Keşfedilen kalıntılar arasında femur – uyluk kemiği – omurun boyundan ve sırttan çok sayıda kısmı ve kalça kemiğinin bir kısmı bulunmaktadır. Numune yaklaşık 6,3 metre boyunda büyük, dört ayaklı, otobur bir hayvana ait olsa da, bilim adamları kalıntıların daha genç bir Arackar’a ait olduğunu söylüyor.

AFP infografiği, dinozorun “devasa titanosaur ailesinin mütevazı bir üyesi” olduğunu ve en az 3.000 kg ağırlığında olduğu tahmin edildiğini söylüyor. Yetişkinlerin uzunluklarının sekiz metreye kadar çıkmış olabileceği tahmin ediliyor. Arackar’ın küçük bir kafası, uzun boynu ve kuyruğu vardı ve onun gibi diğerlerine kıyasla alışılmadık derecede düz bir sırtı olarak tanımlanan şey. Kalıntılar sonunda, koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle şu anda kapatılan Şili Doğa Tarihi Müzesi’nde sergilenecek.

Bir Reuters raporuna göre, bir titanosaur’un kalıntıları ilk olarak 1990’larda keşfedildi. Resmi olarak Cretaceous Research dergisinde yayınlanan bir makalede duyurulmuştur.BBC News’in bildirdiğine göre, 2014 yılında Arjantin’de başka bir titanosaur’un kalıntıları ortaya çıkarıldı. Tahmini uzunluğu 37 metreden fazlaydı, bu da onu şimdiye kadar keşfedilmiş en büyük dinozorlardan biri yapıyor. Bu bir sauropoddu – uzun boyunlu, uzun kuyruklu, bitki yiyen bir dinozor. Yaklaşık 100 milyon yıl önce yemyeşil ormanlarla çevrili olan canavarın Patagonya’da yaşamış olabileceği tahmin ediliyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Şili’de Dünyanın En Kuru Çölü’nde Otobur Dinozor Türü Keşfedildi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Robotik Kazıcı Parmak, Gömülü Kara Mayınlarını Arayabilir

Robotik Kazıcı Parmak, Gömülü Kara Mayınlarını Arayabilir: Robotlar nesneleri zaten net bir şekilde bulabilirler, ancak …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör