Apple Baskılara Rağmen Uygulama Gizlilik Güncellemesini Yapacak

blank
Apple Baskılara Rağmen Uygulama Gizlilik Güncellemesini Yapacak

İçerik: Apple Baskılara Rağmen Uygulama Gizlilik Güncellemesini Yapacak

Apple Baskılara Rağmen Uygulama Gizlilik Güncellemesini Yapacak:

Dünya çapında birkaç milyar iPhone birimine güç sağlayan yazılım güncellemesi, geliştirilmiş gizlilik özelliği eleştirmenlerinin internet reklamcılığı dünyasını sallayacağından korkarak Pazartesi günü başlayacak.

Apple, uygulama üreticilerinden kullanıcılara hangi izleme bilgilerini toplamak istediklerini söylemelerini ve bunu yapmak için izin almalarını istemeye başlayacak ve “gizlilik beslenme etiketleri” olarak adlandırılanları gösterecek.

Aylardır çalışmakta olan Apple’ın hamlesi, Facebook ve diğer teknoloji rakipleri arasında büyük bir sürtüşmeye yol açtı ve veri gizliliği ve mobil ekosistem için önemli etkileri olabilir.

Dijital reklamlar, Google ve Facebook gibi internet devlerinin can damarıdır ve ücretsiz çevrimiçi içerik ve hizmetlerin bolluğunun bedelini ödüyorlar.

İPhone, iPad ve iPod cihazlarına güç veren iOS yazılımı güncellemesi, beraberinde uygulamaların kullanıcıları izlemesini veya cihaz tanımlama bilgilerine izinsiz erişmesini engelleyen bir “Uygulama İzleme Şeffaflığı çerçevesi” getiriyor.

Apple, bu hafta geliştiricilere çevrimiçi bir mesajda, “Kullanıcıdan izlemeyi etkinleştirmek için izin almadığınız sürece, cihazın reklam tanımlayıcı değerinin tamamı sıfır olacak ve onları izleyemeyebilirsiniz,” dedi.

Apple’a göre, bazı geliştiricilerin erken benimsediği gereksinim Pazartesi gününden itibaren tüm iOS uygulamaları için geçerli olacak. Mobile Dev Memo analisti ve strateji uzmanı Eric Seufert, Apple’ın yeni çerçevesinin uygulama ekonomisini dijital reklamcılığın yanı sıra daha geniş bir şekilde “altüst edebileceğini” ve yeni politikayı “bir değişim ajanı” olarak adlandırdığını söyledi.

Seufert bir blog gönderisinde, “Mobil cihazlarda dijital reklamcılığın Apple’ın ‘izleme’ olarak tanımladığı şekilde yürütüldüğü gerçeğini göz ardı etmek imkansız: Bu aktiviteyi ekosistemden açıkça temizlemek, mobil işletim modelinin değişmesini gerektirecektir.”

Tüm dünyada aktif olarak kullanılan bir milyardan fazla iOS destekli cihazla, mobil işletim sisteminde dijital reklamların etkinliğini potansiyel olarak engelleyen bir değişiklik önemli olabilir. Reklamcılığa dayanan Facebook veya Google gibi platformlar, genellikle yalnızca birisi bir pazarlama mesajını tıklamak gibi bir işlem yaptığında ödeme alır.Kullanıcılar hakkında daha az şey bilindiğinden alakasız hale getirilen reklamlar, daha az tıklama ve dolayısıyla daha az gelir anlamına gelebilir.

Mobil uygulamalar ve genel olarak internet, bilgi, oyunlar, yol tarifleri ve daha fazlasını ücretsiz olarak sağlayarak, veri merkezlerini çalışır durumda tutmak ve kârların akmasını sağlamak için para getiren reklamlarla gelişti. İPhone telefonlarını kullanan bazı kişiler izleme için izin verebilirken, pazarlamacılar çoğu kişinin gizliliği tercih edeceğinden korkuyor.

Facebook, bu yılın başlarında bir kazanç çağrısı sırasında, Apple’ın mobil işletim sistemindeki değişikliğinin reklamları hedeflemeyi büyük olasılıkla zorlaştıracağı konusunda uyardı.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, telefon görüşmesinde Apple’ın rakip akıllı telefon mesajlaşma hizmeti ve iPhone birimlerine açılan tek ağ geçidi olan App Store’daki sıkı tutuşu ile şirketinin en büyük rakiplerinden biri haline geldiğini söyledi.

Zuckerberg, “Apple, uygulamalarımızın ve diğer uygulamalarımızın çalışma şekline müdahale etmek için baskın platform konumunu kullanmak için her türlü teşvike sahiptir ve bunu kendi uygulamalarını tercih etmek için düzenli olarak yaparlar” dedi.

“Apple, bunu insanlara yardım etmek için yaptıklarını söyleyebilir, ancak hamleler onların rekabetçi çıkarlarını açıkça takip ediyor.”

Sosyal ağ devi, iPhone üreticisinin veri toplama ve hedefli reklamlar konusundaki yeni önlemlerinin küçük işletmelere zarar vereceğini savundu.

Apple CEO’su Tim Cook, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir röportajda yaptığı açıklamada hareketi savundu: “İlke, bireyin takip edilip edilmediğini ve verilerine kimin sahip olduğunu kontrol etmesidir.”

Uygulamalar, içgörüleri kendilerine saklayarak, kullanıcıların oturumlar sırasında yaptıklarına bağlı olarak “içeriğe dayalı reklamları” hedeflemeye devam edebilir.

Yaratıcı Stratejiler analisti Carolina Milanesi, yapay zeka ve veri analitiğindeki gelişmeler, platformlara ve uzantı reklamcılarına, kullanıcılar hakkında daha az veri kullanarak etkili bir şekilde hedefleme yapmalarına yardımcı olmalıdır.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple Baskılara Rağmen Uygulama Gizlilik Güncellemesini Yapacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

El Salvador, Bitcoin’i Resmi Para Birimi Olarak Kabul Edecek

El Salvador, Bitcoin’i Resmi Para Birimi Olarak Kabul Edecek: El Salvador, iyi bilinen bir kripto …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör