Hubble Teleskopu Yakaladığı Görüntülerde Acayiplikler Fark Etti

blank
Hubble Teleskopu Yakaladığı Görüntülerde Acayiplikler Fark Etti

İçerik: Hubble Teleskopu Yakaladığı Görüntülerde Acayiplikler Fark Etti

Hubble Teleskopu Yakaladığı Görüntülerde Acayiplikler Fark Etti:

Hubble Uzay Teleskobu, 31 yıl sonra hala fişe takılmaya devam eden bilimsel bir harikadır. NASA ve Avrupa Uzay Ajansı, uzaydaki doğum gününü kutlamak için Cuma günü galaksimizdeki en parlak yıldızlardan biri olan eterik AG Carinae’yi gösteren bir kutlama fotoğrafı yayınladı.

NASA, AG Carinae’yi “ünlü yıldız” olarak tanımlıyor. Bu sadece parıldayan bir ışık noktası değil. AG Carinae’yi çevreleyen çok fazla drama var. Yaklaşık 10.000 yıl önce bir tür yıldız öfke nöbeti gibi bir patlama süreciyle oluşmaya başlayan parlayan bir gaz ve toz bulutsusuna sahiptir.

NASA, “Bu patlamalar, parlak mavi değişken adı verilen ender bir yıldız türünün tipik yaşamıdır, ultra parlak, göz alıcı bir yıldızın kısa ömründe kısa bir sarsıntı aşamasıdır, hızlı yaşayan ve genç ölür,” dedi NASA.

Hubble 24 Nisan 1990’da fırlatıldı. NASA ve ESA başlangıçta Hubble’ın kozmosa bakıp çevremizdeki evrenin görüntülerini yakalayarak en az 15 yıl dayanacağını umuyordu. Teleskop teknik sorunlardan kurtuldu (yeni bir yazılım hatası dahil) ve otuz yıldan fazla bir süredir işini bırakarak tutunmayı başardı.

AG Carinae’nin yıl dönümü görüntüsü uygun görünüyor. Yıldızın, özellikle bizim güneşimize kıyasla çok büyük bir kişiliği var. Bilim adamları, bunun 70 kat daha büyük olduğunu ve parlaklığına eşit olması için 1 milyon güneşimizi alacağını tahmin ediyor.

AG Carinae’nin parlaklığının ödenmesi gereken bir bedel var. Güneş gibi bir yıldızdan çok daha kısa bir ömre sahip olması bekleniyor. Kararsız. Ama Hubble’ın gördüğü gibi, aynı zamanda güzel.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Hubble Teleskopu Yakaladığı Görüntülerde Acayiplikler Fark Etti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Çin’in Mars Gezgini Kendi Fotoğrafını Çekti

Çin’in Mars Gezgini Kendi Fotoğrafını Çekti. Mars özçekimleri, Amerikan gezicileriyle sınırlı değil.Bir haber ajansının belirttiği …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör