Jeff Bezos NASA’nın 2,9 Milyar Dolarlık Anlaşmasını Protesto Etti

blank
Jeff Bezos NASA’nın 2,9 Milyar Dolarlık Anlaşmasını Protesto Etti

İçerik: Jeff Bezos NASA’nın 2,9 Milyar Dolarlık Anlaşmasını Protesto Etti

Jeff Bezos NASA’nın 2,9 Milyar Dolarlık Anlaşmasını Protesto Etti:

Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin, NASA’nın 2024 yılına kadar Ay’a astronotları indirmesi için SpaceX’e 2,9 milyar dolar ödül verme kararıyla mücadele ediyor. NASA’nın, üç rakip Ay uzay aracı prototipinin (Blue Origin’ler dahil) geliştirilmesini finanse eden İnsan İniş Sistemi programının, Nisan ayında bu araçlardan ikisini seçin. Ancak NASA, Kongre’den gelen kısa fon nedeniyle yalnızca birini – SpaceX’in Starship’i – seçti.

Blue Origin’in, SpaceX’in sözleşmeyi kazanmasından iki haftadan daha kısa bir süre sonra Hükümet Sorumluluk Bürosu’na yaptığı 175 sayfalık protesto, NASA’yı, yerleşik bir alanın “Milli Takımı” ile geliştirdiği ay aracı Blue Moon için teklifinin birkaç bölümünü yanlış değerlendirmekle suçluyor. ve savunma müteahhitleri: Northrop Grumman, Lockheed Martin ve Draper.

NASA, 16 Nisan’da SpaceX’in Starship roket sistemini seçme kararını açıkladı ve uzay aracının teklif ettiği maliyet ve kargo kapasitesini hem Blue Origin’i hem de sözleşme için teklif veren üçüncü şirket olan Dynetics’i yenmenin temel nedenleri olarak gösterdi. NASA, sözleşmeye göre Starship’in iki gösteri görevini uçuracağını söyledi – biri ay yüzeyine vidasız test görevi ve 2024 civarında insanları taşıyan başka bir görev.

Blue Origin Pazartesi günü yaptığı açıklamada, NASA’nın kararını “yüksek risk” olarak nitelendirerek “NASA, İnsan İniş Sistemi programı için kusurlu bir satın alma gerçekleştirdi ve son dakikada kale direklerini hareket ettirdi” dedi.

“Kararları rekabet fırsatlarını ortadan kaldırıyor, tedarik tabanını önemli ölçüde daraltıyor ve sadece geciktirmekle kalmıyor, aynı zamanda Amerika’nın Ay’a dönüşünü de tehlikeye atıyor. Bu nedenle, GAO’ya bir protesto gönderdik ”ifadesi yer aldı. NASA, protestoyla ilgili yorum talebine hemen yanıt vermedi.

SpaceX CEO’su Elon Musk, protestoya kaba bir tweet ile cevap verdi: Blue Origin’in yörüngeye hiçbir şey fırlatmadığı gerçeğine atıfta bulunarak, “Onu (yörüngeye) kaldıramıyorum lol” dedi.

Ay’a iniş sözleşmesi, ajansın Apollo’dan bu yana ilk astronotları Ay’a koyma ve Mars’a yapılacak gelecekteki görevler için ay yüzeyini bir sıçrama tahtası olarak kullanma çabası olan NASA’nın Artemis programının merkezinde yer alıyor. Kongre geçen yıl NASA’ya ay araçlarını tedarik etmek için talep ettiği 3,3 milyar doların 850 milyon dolarını verdi. NASA, beklendiği gibi iki şirket seçmek yerine yalnızca SpaceX’in Starship’i seçmesinin bir nedeni olarak bu finansman açığını gösterdi.

Blue Origin dosyasında, NASA’nın şirkete Kongre’den kısa finansman öğrendikten sonra tekliflerini gözden geçirme fırsatı vermediğini iddia ediyor. Şirket ayrıca NASA’nın SpaceX’i haksız yere tercih ettiğini ve roket sisteminin yörüngede kendini yakıt ikmali için kanıtlanmamış tekniği de dahil olmak üzere Starship ile ilgili teknik zorlukları görmezden geldiğini iddia etti.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Jeff Bezos NASA’nın 2,9 Milyar Dolarlık Anlaşmasını Protesto Etti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA’nın Mars Helikopteri Artık Daha Uzağa Ve Daha Hızlı Gidiyor

NASA’nın Mars Helikopteri Artık Daha Uzağa Ve Daha Hızlı Gidiyor: NASA’nın Ingenuity helikopteri çok daha …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör