Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ Atış Testlerine Hazırlanıyor

blank
Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ Atış Testlerine Hazırlanıyor

İçerik: Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ Atış Testlerine Hazırlanıyor

Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ Atış Testlerine Hazırlanıyor:

Ares Tersanesi İnsansız Sistemler Proje Yöneticisi Onur Yıldırım, ULAQ ile ilgili yeni bilgiler paylaştı. Deniz Araştırma ve Geliştirme Gönüllüleri Kültür ve Sanat Öğrenci Topluluğu tarafından 25 Nisan 2021 tarihinde düzenlenen etkinlikte ULAQ SİDA ile ilgili bir sunum yapıldı. Ares Tersanesi İnsansız Sistemler Proje Yöneticisi Onur Yıldırım “Ares Tersanesi ve Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ ”.

ULAQ konulu sunumunda Onur Yıldırım, ULAQ serisi İnsansız Deniz Araçlarının prototip platformu SİDA’nın Mayıs 2021’de test edileceğini belirtti. Ülkemizin ilk silahlı insansız deniz aracı olan ULAQ SİDA Ocak 2021’de denize indirildi ve tecrübesi yolculuklar başladı. Sunumdaki bilgiler arasında, ULAQ’ın gövde yapısının 70 knot’a kadar hızlara dayanabilecek uygun bir altyapı ile tasarlandığı belirtildi.

800 kilometre seyir menzili, saatte 129 kilometre hıza, gündüz / gece görüş kabiliyetine, milli şifreli iletişim altyapısına sahip ve gelişmiş kompozit malzemeden imal edilen SİDA; İstihbarat, Gözetleme ve Keşif, Yüzey Harp (CPS), Asimetrik Harp, Silahlı Escort ve Kuvvet Koruma, Stratejik Tesis Güvenliği gibi görevlerin yerine getirilmesinde; Karada mobil araçlarla ve karargah komuta merkezinden veya yüzer platformlardan kullanılabilir. Ayrıca SİDA, uydu haberleşme (SATCOM) özelliği sayesinde uzun bir iletişim aralığına sahip olacak.

ULAQ Serisi İnsansız Deniz Araçları
Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ 11 metre uzunluğa ve 2,70 metre genişliğe sahiptir. Ayrıca 6 ton deplasmana sahip olan SİDA, 2 ton faydalı yük taşımaktadır. Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ, milli füzenin ürünleri olan 4 bölmeli, 2,75 ″ Lazer Güdümlü Füze CİRİT ve çift fırlatıcılı Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi (L-UMTAS) ile donatılmıştır. sistem üreticisi Roketsan. İnsansız Sistemler Proje Yöneticisi Onur Yıldırım yaptığı sunumda, söz konusu platformun SUNGUR ve STAMP gibi diğer silahların entegrasyonuna uygun bir altyapıya sahip olduğunu belirtti.

ULAQ serisi altı araçtan oluşur. Dizide; Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA), İstihbarat Keşif ve Gözetleme Elektronik Harp Aracı (ISR & EW), Suüstü Savaş Aracı (ASuW – G / M), Mayın Karşı Önlem Aracı (MCMV), Yangınla Mücadele Aracı (FiFi) ve Denizaltı Savunma Harbi. Bir aracı (ASW) var.

Ares Tersanesi İnsansız Sistemler Proje Yöneticisi Onur Yıldırım, ULAQ serisinde İstihbarat Keşif ve Gözetleme yapabilen Elektronik Harp Aracı’nın (ISR & EW) net olmamakla birlikte gündemde olduğunu belirtti. Söz konusu sürümde elektronik miksaj yapılacağını da sözlerine ekledi. Söz konusu versiyonun ulusal olarak üretilen TF-2000 fırkateynleri üzerinden suya bırakılması planlanıyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ Atış Testlerine Hazırlanıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ Tüm Hedefleri Vurdu

Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ Tüm Hedefleri Vurdu: ULAQ serisi İnsansız Deniz Araçları’nın prototip platformu …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör