SpaceX Astronotları Uluslararası Uzay İstasyonuna Güvenle Ulaştı

blank
SpaceX Astronotları Uluslararası Uzay İstasyonuna Güvenle Ulaştı

İçerik: SpaceX Astronotları Uluslararası Uzay İstasyonuna Güvenle Ulaştı

SpaceX Astronotları Uluslararası Uzay İstasyonuna Güvenle Ulaştı:

NASA, önceki bir uzay uçuşundan geri dönüştürülmüş bir roket itici tarafından yörüngeye itilen ilk mürettebat olduktan sonra, Cumartesi günü SpaceX Crew Dragon kapsülü Endeavour ile Uluslararası Uzay İstasyonuna dört astronotlu bir ekibin geldiğini söyledi.

İkinci uçuşunu da yapan Endeavour kapsülü, Cuma günü NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden bir SpaceX Falcon 9 roketinin üzerinde uzaya fırlatıldı.

SpaceX, Elon Musk’ın ticari roket şirketidir.Endeavor, uzay aracı Hint Okyanusu’nun 264 mil (425 km) yukarısında uçarken 5:08 am EDT’de (0908 GMT) uzay istasyonu kompleksine yanaştı. .

Gemide iki NASA astronotu – görev komutanı Shane Kimbrough, 53, pilot Megan McArthur – 52 yaşındaki Japon astronot Akihiko Hoshide ve Avrupa Uzay Ajansı’ndan bir Fransız mühendis olan 43 yaşındaki görev uzmanı Thomas Pesquet vardı. ABD’nin sonunda dokuz yıllık bir aradan sonra, insan uzay uçuşlarının geçen yıl Amerikan topraklarından yeniden başlamasından bu yana, NASA tarafından bir Crew Dragon kapsülünde başlatılan ikinci “operasyonel” uzay istasyonu ekibi

Aynı zamanda, elektrikli otomobil üreticisi Tesla Inc.’in CEO’su olan Musk tarafından 2002 yılında kurulan roket şirketi SpaceX ile NASA’nın yeni başlayan kamu-özel ortaklığı kapsamında 11 ayda yörüngeye fırlatılan üçüncü mürettebatlı uçuştur. Mission’ın Falcon 9 roketi, beş ay önce bir mürettebatı yörüngeye yerleştiren aynı birinci aşama güçlendirici ile patladı ve daha önce uçmuş bir güçlendiricinin mürettebatlı bir fırlatmada ilk kez yeniden kullanıldığı anlamına geliyor. Fırlatıldıktan sonra denize düşmektense güvenli bir şekilde Dünya’ya dönüp karaya çıkması, SpaceX’in uzay uçuşunu daha ekonomik hale getirme konusunda öncülük yapmasına yardımcı olduğu yeniden kullanılabilir roket stratejisinin merkezinde yer alıyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: SpaceX Astronotları Uluslararası Uzay İstasyonuna Güvenle Ulaştı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA İlk Kez Ay’ın Uzak Tarafına Yük İndirecek

NASA İlk Kez Ay’ın Uzak Tarafına Yük İndirecek. NASA, Artemis programının bir parçası olan Ticari …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör