Spotify, Apple’a Kendi Podcast Abonelik Planıyla Rakip Oluyor

blank
Spotify Yakında Podcast'leri Otomatik Olarak Metne Dönüştürecek:

İçerik: Spotify, Apple’a Kendi Podcast Abonelik Planıyla Rakip Oluyor

Spotify, Apple’a Kendi Podcast Abonelik Planıyla Rakip Oluyor:

Apple’ın geçen hafta ücretli bir podcast abonelik platformunu duyurmasının hemen ardından, Spotify’ın yakında kendi başına bir hizmetle ilgili ayrıntıları açıklayacağına dair raporlar dolaşmaya başladı. Şirket, Şubat ayında ücretli abonelikleri test edeceğini söyledi, ancak bugün işleri resmileştirdi. Spotify, podcast yayıncılarının özel içerik için fazladan ücret almasına olanak tanıyan ücretli bir abonelik platformunu duyurdu. Bunun ve Apple’ın önerdiği en büyük fark, Spotify’ın ilk iki yıl için işlem ücretleri dışında kesinti yapmaması. Ve payını istediğinde, gelirin yalnızca yüzde beşini talep edecek.

Spotify’ın programına, 2019’da satın aldığı her şey dahil podcast prodüksiyon platformu olan Anchor üzerinden erişilebilir. İçerik oluşturucular, belirli bölümleri Spotify ve diğer platformlarda yayınlamadan önce yalnızca abone olarak belirleyebilir. Şirket, podcast’leri başka bir yerde barındıran içerik oluşturucular için, mevcut dinleyicilerin bu oturum açma bilgilerini Spotify’da abonelere özel öğeleri yayınlamak için kullanmasına izin verecek teknoloji üzerinde çalıştığını söylüyor. Şirket orada çok fazla bilgi sunmuyor, ancak ortaklar ve özellikler hakkında daha fazla ayrıntı yakında geleceğini söylüyor.

Spotify uygulamasında ücretli içerik, normal bölümler gibi “aranabilir ve keşfedilebilir” olacaktır. Abonelik gerektiren bölümler bir şovun akışında görünmeye devam edecek, ancak oynat düğmesinde bir kilit simgesiyle etiketlenecekler. Bir şovu desteklemeyi seçerseniz, bunu Anchor profil sayfasında veya Spotify’daki şov notlarındaki bağlantı yoluyla yapabilirsiniz. Dinleyiciler doğrudan Spotify uygulamasından abone olamayacaklar, bu da Spotify’ın Apple’a uygulama içi satın alımlar için bir pay ödemek zorunda kalmayacağı anlamına geliyor.

blank

Beklediğiniz gibi Spotify, hem içerik oluşturucular hem de dinleyiciler için iyi bir şey olarak ücretli abonelikler sunuyor. Şirket, blog gönderisinde “Dinleyiciler, aboneliklerinin doğrudan sevdikleri podcast’lere gittiğini ve bağımsız içerik oluşturuculara kendi şartlarına göre bir gelir akışı sağladığını bilerek ayarlayabilecekler” dedi. Ve şirket, bir şov üreten herkes için ücretli içeriğin onlara “abonelik hedef kitlesini en üst düzeye çıkarma ve mevcut dinleyici tabanından büyütme” imkanı vereceğini söylüyor. Çoğu podcast yayıncısı, onları doğrudan Patreon gibi siteler aracılığıyla destekleyen dinleyiciler için özel içerik yayınlamadıkça, gelir için reklam parasına güveniyor. Spotify, Anchor aracılığıyla yayınlamaktan çekinmediğiniz sürece şimdi kendi alternatifini sunuyor. Şirketin ayrıca yıllarca inşa ettiği kendi reklam platformu var – sunabileceği podcast geliri bulmacasının başka bir parçası.

Elbette Spotify, podcast yaratıcılarına Apple’ın yeni duyurduğu abonelik platformuna bir alternatif sunuyor. Apple, Apple Podcasters Programı için yıllık 19,99 ABD doları tutarında bir ücret talep etmektedir. Ayrıca, ilk yıl için yüzde 30 ve sonrasında yüzde 15 abonelik kesintisi alacak. Apple’ın sürümü, Anchor’un halihazırda kurulduğu gibi tek durak noktası olmasa da, şirket, içerik oluşturucuların düzenli kalmasına yardımcı olacak analizler, bölüm yönetimi araçları ve diğer özellikler sunacak.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Spotify, Apple’a Kendi Podcast Abonelik Planıyla Rakip Oluyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Google Meet’in Tamamlayıcı Modu Eylül’de Çıkacak

Google Meet’in Tamamlayıcı Modu Eylül’de Çıkacak: Google Meet, kullanıcıların ek bir ekran üzerinden uzak üyeler …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör