Apple, Rusya Tarafından 12 Milyon Dolar Ceza Cezasına Çarptırıldı

blank
Apple, Rusya Tarafından 12 Milyon Dolar Ceza Cezasına Çarptırıldı

İçerik: Apple, Rusya Tarafından 12 Milyon Dolar Ceza Cezasına Çarptırıldı

Apple, Rusya Tarafından 12 Milyon Dolar Ceza Cezasına Çarptırıldı:

Rusya, Moskova ile Batılı bir teknoloji firması arasındaki son anlaşmazlıkta, Apple’a mobil uygulamalar pazarındaki hakimiyetini kötüye kullandığı iddiasıyla 12 milyon dolar para cezası verdiğini söyledi.

Federal Antimonopoly Service (FAS) Salı günü yaptığı açıklamada, ABD teknoloji devi Apple’ın iOS işletim sistemi aracılığıyla uygulama dağıtımının kendi ürünlerine rekabet avantajı sağladığını söyledi.

Apple, FAS kararına “saygılı bir şekilde karşı çıktığını” ve buna itiraz edeceğini söyledi.

Batılı teknoloji şirketleri son aylarda Rusya’da artan bir baskı altına girdi ve sosyal ağ Twitter, Moskova’nın yasadışı olduğunu söylediği içeriği silmemesi üzerine cezalandırıcı bir şekilde yavaşladı.

Facebook, TikTok ve Alphabet’in Google’ı da ateş altında.

FAS, yaptığı açıklamada, Rusya’nın tekel karşıtı mevzuatın ihlali iddiasıyla Apple’a 906,3 milyon RUB tutarında bir ciro cezası verdiğini söyledi.

Ağustos 2020’de Apple’ın hakim konumunu kötüye kullandığını belirledi ve ardından ABD şirketinin App Store’daki üçüncü taraf uygulamalarını reddetme hakkı veren hükümleri kaldırmasını gerektiren bir yönerge yayınladı.

Bu hareket, siber güvenlik şirketi Kaspersky Lab’ın Safe Kids uygulamasının yeni bir sürümünün Apple’ın işletim sistemi tarafından reddedildiğini söyleyen bir şikayetinin ardından geldi.

Apple, Kaspersky de dahil olmak üzere Rusya’daki binlerce geliştiriciye yardım etmekten gurur duyduğunu söyledi.

Apple yaptığı açıklamada, “Uygulamalarını çocukları korumak için konulan kurallara uygun hale getirmek için Kaspersky ile birlikte çalıştık” dedi. “Artık App Store’da 13 uygulamaları var ve onlar için yüzlerce güncelleme işledik.”

Rusya Devlet Duma bilgi ve iletişim komitesi üyesi Anton Gorelkin, para cezasının Apple’ı yok etmeyeceğini, ancak mali tablolarda farkedileceğini söyledi.

Gorelkin, Telegram’da “Big Tech ile Batı’da uzun süredir sergilenmekte olan sohbetimizdeki ciddiyet derecesine yavaş yavaş yaklaşıyoruz” dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple, Rusya Tarafından 12 Milyon Dolar Ceza Cezasına Çarptırıldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Google Chrome Gibi, Chrome OS da Dört Haftalık Bir Sürüme Geçecek

Google Chrome Gibi, Chrome OS da Dört Haftalık Bir Sürüme Geçecek. Google, Cuma günü yaptığı …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör