Google, Android Tabanlı Deprem Algılama Sistemini Geliştirecek

blank
Google, Android Tabanlı Deprem Algılama Sistemini Geliştirecek

İçerik: Google, Android Tabanlı Deprem Algılama Sistemini Geliştirecek

Google, Android Tabanlı Deprem Algılama Sistemini Geliştirecek:Google, çok az sismometrenin olduğu ve erken uyarı sistemlerinin olmadığı yerlerdeki boşlukları doldurarak, Android tabanlı deprem algılama ve uyarı sistemini genişletiyor. Geçen yıl Kaliforniya’da başlatılan program bugünden itibaren Yunanistan ve Yeni Zelanda’da da sunulacak.

Bu aynı zamanda Google için yeni bir adımı da işaret ediyor; şirket ilk kez depremi tespit etmekten kişileri uyarmaya kadar her şeyi halledecek. Android cihazlar öncelikle depremlerin oluşturduğu dalgaları algılayacaktır. Google daha sonra telefonlardan gelen verileri analiz eder ve etkilenen bölgedeki kullanıcılara bir erken uyarı uyarısı gönderir. Kullanıcılar, hizmetten çıkmadıkları sürece uyarıları otomatik olarak alacaklardır.

Google bu çabaya başladığında, Kaliforniya’daki Android kullanıcılarına deprem uyarıları göndermek için Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırması ve Kaliforniya Valiliği Acil Hizmetler Ofisi ile birlikte çalıştı. Bu özellik şu anda Oregon’da mevcuttur ve Mayıs ayında Washington’a genişletilecektir. Google, geçen yıl telefonlardan deprem verilerini toplamaya başladı. Daha sonra bu verileri, telefonlarında “deprem” veya “yakınımdaki deprem” araması yapan kullanıcılara bilgi sağlamak için kullandı.

Google’ın sistemi, her telefonun halihazırda hareketi algılayabilen bir ivmeölçere sahip olması nedeniyle çalışır. Google’a göre ivmeölçer, neredeyse “mini sismometre gibi davranarak dünyanın en büyük deprem algılama ağını oluşturmak için diğer milyonlarca Android telefona katılarak” birincil ve ikincil deprem dalgalarını da algılayabilir. Sismometreler, depremler gibi yer hareketini algılayan cihazlardır.

Google’ın baş Android yazılım mühendisi Marc Stogaitis, geçen yıl The Verge’e “Her yerde depremleri algılayabilen sismometre tabanlı sistemler olsaydı harika olurdu” dedi. Maliyetler ve bakım nedeniyle, “bu gerçekten pratik değil ve küresel kapsamın olması olası değil” diyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Google, Android Tabanlı Deprem Algılama Sistemini Geliştirecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Robotik Kazıcı Parmak, Gömülü Kara Mayınlarını Arayabilir

Robotik Kazıcı Parmak, Gömülü Kara Mayınlarını Arayabilir: Robotlar nesneleri zaten net bir şekilde bulabilirler, ancak …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör