NASA Yıldız Patlamalarının Ardındaki Gizemi Çözmüş Olabilir

blank
NASA Yıldız Patlamalarının Ardındaki Gizemi Çözmüş Olabilir

İçerik: NASA Yıldız Patlamalarının Ardındaki Gizemi Çözmüş Olabilir

NASA Yıldız Patlamalarının Ardındaki Gizemi Çözmüş Olabilir:

NASA, Chandra X-ışını Gözlemevi aracılığıyla, bazı dev yıldızların tam olarak nasıl patladığını belirleme yolunda büyük bir adım olabilecek yeni bir keşif yaptı. Uzay ajansı, bilim adamlarının ünlü bir süpernovadan fırlayan titanyum parçaları bulduklarını söyledi – bir yıldızın son derece parlak süper patlaması. Bilim insanları, Güneş’in 10 katı kütleli dev yıldızların yakıtları bittiğinde nasıl patladıklarını anlamakta yıllardır güçlük çekiyorlardı. Sonuçlar, Cassiopeia A (Cas A) adlı bir süpernova kalıntılarının gözlemlerine dayanıyor.

Galaksimizde, Dünya’dan yaklaşık 11.000 ışıkyılı uzaklıkta bulunan Cas A, bilinen en genç süpernova kalıntılarından biridir ve yaklaşık 350 yaşında. Bir Instagram gönderisinde uzay ajansı, bir süpernova kalıntılarının bir görüntüsünü paylaştı ve ona “Uçup gittik” başlığını koydu ve Cas A’da üretilen kararlı titanyum miktarının Dünya’nın toplam kütlesini aştığını ekledi.

“Son 3B bilgisayar simülasyonları, nötron yıldızının oluşumunda yapılan bu nötrinoların – veya çok düşük kütleli atom altı parçacıkların – nötron yıldızından hızla uzaklaşan baloncukları sürmede çok önemli bir rol oynadığını öne sürüyor. Bu kabarcıklar, süpernova patlamasını tetiklemek için şok dalgasını ileriye doğru itmeye devam ediyor ”dedi.

Araştırmayı yöneten Japonya Rikkyo Üniversitesi’nden Toshiki Sato, bilim insanlarının elektronik veya mücevher gibi günlük hayatımızda kullanılan titanyumun çoğunun büyük bir yıldız patlamasında üretildiğini düşündüklerini söyledi. Şimdiye kadar, kararlı titanyum üretildikten hemen sonra anı yakalayabileceklerini söyledi. Gökbilimciler, 2000 ile 2018 yılları arasında alınan süpernova Cas A’dan 18 gün boyunca Chandra gözlemi yaptılar.

Japonya’daki Kyoto Üniversitesi’nden ortak yazar Keiichi Maeda, “Daha önce bir süpernova kalıntısında titanyum baloncuklarının bu imzasını hiç görmemiştik, bu sadece Chandra’nın inanılmaz derecede keskin görüntüleriyle mümkün olan bir sonuçtu” dedi. Sonuç, bu yıldızların süpernova olarak nasıl patladıkları sorununu çözmeye yönelik önemli bir adımdır.

Birkaç gün önce NASA, gözlemevini galaksimizde görülen en parlak yıldızlardan birine hedefleyerek Hubble Uzay Teleskobu’nun fırlatılmasının 31. yıldönümünü kutladı. Yaklaşık 20.000 ışıkyılı uzaklıkta bulunan AG Carinae’nin bir görüntüsünü paylaştı.31 yıl önce 24 Nisan’da fırlatılan Hubble Uzay Teleskobu hala muhteşem kozmik görüntüleri yakalıyor. AG Carinae gibi yıldızlar en büyük ve en parlaklar arasındadır. Yaklaşık 10.000 yıl önce oluşmaya başladı ve muhtemelen sadece birkaç yıl hayatta kalacak.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA Yıldız Patlamalarının Ardındaki Gizemi Çözmüş Olabilir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Çin, FAST Teleskopunu Kullanarak Güneş Rüzgarını İnceliyor

Çinli Bilim Adamları Dev Teleskop Kullanarak Güneş Rüzgarını İnceliyor: Çinli bilim adamları, dünyanın en büyük …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör