Ford, BMW ve Honda, Küresel Çip Krizi Nedeniyle Üretimi Durdurdu

blank
Ford, BMW ve Honda, Küresel Çip Krizi Nedeniyle Üretimi Durdurdu

İçerik: Ford, BMW ve Honda, Küresel Çip Krizi Nedeniyle Üretimi Durdurdu

Ford, BMW ve Honda, Küresel Çip Krizi Nedeniyle Üretimi Durdurdu:

Yonga üreticilerinin en iyi çabalarına rağmen, yarı iletkenlerde küresel bir kıtlığın yol açtığı üretim krizi daha da kötüye gidiyor. Salgın kaynaklı bir satın alma çılgınlığının ardından talep, arzı geride bıraktı ve kamuoyunun kilitlenmeler sırasında oyun konsollarından TV’lere kadar her şeyi ele geçirdiğini gördü. Sonuç olarak, bu çiplere dayanan PS5, Xbox Series X / S ve iPhone 12 gibi birçok teknoloji ürünü hızla tükendi, gecikmeler yaşadı veya uzun nakliye sürelerine eğilimli hale geldi. Şimdi, en kötü etkilenen sektörlerden biri için durum kötüleşiyor: Otomotifler. Bloomberg, üç kıtadaki otomobil üreticilerinin şu anda üretim kesintileri konusunda uyarıda bulunduğunu bildirdi.

ABD’deki Ford, 12 saatlik bir süre içinde, çip kıtlığının mevcut mali çeyrekte üretimi yarı yarıya azaltabileceğini söyledi; Japon Honda, önümüzdeki ay üç yerel fabrikada üretimi beş ila altı gün süreyle durduracağını duyurdu; ve BMW, Almanya ve İngiltere’deki tesislerindeki gecikmeler konusunda uyardı.

Pandemi sırasında fabrika kapanmalarının neden olduğu bir kesinti olarak başlayan şey, diğer endüstrilerdeki yüksek talaş talebinin ardından yaygın bir kesintiye dönüştü. Araçlar, kilitlenmeyi önleyici frenleme ve park yardımı dahil olmak üzere gelişmiş sürücü destek sistemlerine güç sağlamak için yarı iletkenler kullanır. Arabalara ne kadar çok teknoloji sıkıştırılırsa, kaçınılmaz olarak o kadar çok yongaya ihtiyaç duyacaklar.

Kriz aynı zamanda otomobil alıcıları için daha uzun bekleme sürelerine dönüştü. The New York Times’a göre, Porsche’nin ABD’deki bayileri müşterilerin arabalarını almak için fazladan 12 hafta beklemek zorunda kalabileceği konusunda uyardığı bildirildi.

Haber, teknoloji endüstrisi için pek de iyi değil. Hem Apple hem de Samsung, devasa finansal sonuçlardan yola çıkarak, çip kıtlığının yakın vadede önemli bir etkiye neden olacağını kabul etti. Daha fazla şirket içi işlemci üretme çabalarına rağmen, duyurular Apple ve Samsung’un geniş bir tedarik ağına bağlılığının altını çiziyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Ford, BMW ve Honda, Küresel Çip Krizi Nedeniyle Üretimi Durdurdu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Yenilenen Suzuki GSX-S1000 Eylül’de Türkiye’ye Geliyor!

Yenilenen Suzuki GSX-S1000 Eylül’de Türkiye’ye Geliyor! GSX ailesinin en güçlü üyesi, Suzuki motosiklet ürün gamının …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör