Microsoft, Xbox PC Gelir Payını Yüzde 12’ye Düşürdü

blank
Microsoft, Xbox PC Gelir Payını Yüzde 12'ye Düşürdü

İçerik: Microsoft, Xbox PC Gelir Payını Yüzde 12’ye Düşürdü

Microsoft, Xbox PC Gelir Payını Yüzde 12’ye Düşürdü:

Xbox vitrininde bilgisayar oyunları başlatan geliştiriciler, yakında her zamankinden daha fazla paraya hak kazanacak. Microsoft, uzun süredir içerik oluşturucular için yüzde 70 ve Xbox için yüzde 30’luk bir gelir paylaşımı modeli kullandı, ancak 1 Ağustos’tan itibaren bu, geliştiriciler için yüzde 88’e ve en azından bilgisayar sürümlerinde Xbox için yüzde 12’ye değişiyor. Xbox konsolu geliştiricileri, mevcut gelir paylaşımı modelinde bir değişiklik görmeyecektir.

Xbox Game Studios başkanı Matt Booty Engadget’e “Bazı haberler, bu iyi olacak, 1 Ağustos’tan itibaren geliştiriciler için devir dağılımımızı 70 / 30’dan 88 / 12’ye taşıyacağız,” dedi. “Şu anda, PC’yi yeniden canlandırdığımız için, bunu yapmak için iyi bir zaman gibi görünüyor.”

Bu gelir paylaşımı Xbox için yeni olabilir, ancak sektör için kesinlikle yeni bir fikir değil.

Booty, 2021’deki gelir paylaşımı modelleriyle ilgili konuşmamız sırasında “Epic” veya “Apple” kelimelerini söylemedi, ama gerçekten, söylemek zorunda değildi. Epic Games ve Apple, geçtiğimiz yıl boyunca App Store politikaları ve geliştiricilerin iOS’ta iş yaparken aldıkları para miktarı konusunda şiddetli bir halk savaşına kilitlendi. Epic, Apple’ın App Store’daki her işlemin yüzde 30’unu alma uygulamasının istismar amaçlı olduğunu ve özellikle küçük geliştiriciler ve oyuncular için zararlı olduğunu söylüyor.

blank

Epic, 2018’de geliştiriciler için yüzde 88 ve şirket için yüzde 12’lik bir gelir payı ile kendi PC oyunları mağazasını açtı. Bu hareketin, 70/30 bölünmesinin orijinal arabulucularından biri olan Steam’deki herhangi bir politikayı değiştirememesinin ardından Epic CEO’su Tim Sweeney, devir paylaşımı evrimi savaşını Apple’ın kapısına kadar getirdi. Şirketler davaları değiş tokuş etmek için biraz zaman harcadılar ve Epic’in Apple aleyhindeki davası 3 Mayıs 2021’de Oakland, California’da yargılanacak.

Apple, 70/30 gelir dağılımının endüstri genelinde standart olduğunu ve Steam, Google, Microsoft, Sony ve Nintendo gibi şirketlerin aynı modeli kullandığını savunuyor.

Apple’ın 7 Nisan’daki yasal dosyalaması şu şekildedir: “Microsoft, 2005 yılında Xbox Live Marketplace’i, Sony PlayStation Store’u 2006’da ve Nintendo aynı yıl Wii Shop Channel’ı başlattı. Steam gibi bu platformların çoğu yüzde 30 komisyon aldı. “

Bugün Xbox’tan yapılan duyuru ile Apple’ın cephaneliğinde bir tane daha az örneği var. Microsoft geçmişte 70/30 bölme kullanmış olsa da, şirket Epic’in PC sürümleri için yeni 88/12 standardına geçiş yapıyor.

“Kimi dinlediğimiz konusunda, her şeyden önce geliştiricilerimiz, değil mi?” Ganimet dedi. Devam etti, “Bir şeyleri iyileştirmek istiyoruz [ve] şimdi bunu yapmanın tam zamanı.”

Booty, Xbox’ın işlerinin büyük kısmını oluşturan konsol tarafında gelir paylaşımındaki değişiklikler hakkında herhangi bir bilgi paylaşmadı. Şirket, özellikle PC’de Game Pass için EA Play’in piyasaya sürülmesiyle son aylarda PC kolunu genişletiyor.

Booty, Xbox’ın bilgisayar ve konsol ekosistemlerini birleştirme misyonunun olduğunu söyledi. Geçen yıl geliştiriciler, ışın izleme, değişken oranlı gölgelendirme ve ağ gölgelendiriciler dahil olmak üzere DirectX 12 Ultimate özelliklerini Xbox Series X ve PC’ye getirdi. Microsoft, Xbox Game Studios başlığı altında Obsidian, id ve inXile dahil olmak üzere bilgisayar odaklı geliştiricilerden oluşan bir listeye sahip ve aynı anda konsollar ve PC için yeni deneyimler oluşturuyorlar. Booty, DirectStorage ve otomatik HDR gibi ek Xbox Series X öğelerinin de masaüstü platformlarını etkileyeceğini söyledi.

blank

Bu amaçla, Halo: Infinite multiplayer, oyun sonbaharda çıktığında Xbox konsolları ve PC arasında çapraz oynamayı ve çapraz ilerlemeyi destekleyecektir.

Booty, “Umarım konsoldaki Xbox deneyimi ve bilgisayardaki Xbox deneyimi tek ve aynı olmaya başlar,” dedi.

1 Ağustos’tan itibaren, Xbox geliştiricileri için PC ve konsol platformları arasında en az bir fark olacak – ne kadar para kazanabilecekleri.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Microsoft, Xbox PC Gelir Payını Yüzde 12’ye Düşürdü

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Cyberpunk 2077, 21 Haziran’da PlayStation Store’a Geri Dönecek

Cyberpunk 2077 21 Haziran’da PlayStation Store’a Geri Dönecek: Sony’nin Cyberpunk 2077’yi PlayStation Store’dan çıkarmasından altı …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör