AB’nin Apple Antitröst Soruşturması Devam Ediyor

blank
AB'nin Apple Antitröst Soruşturması Devam Ediyor

İçerik: AB’nin Apple Antitröst Soruşturması Devam Ediyor

AB’nin Apple Antitröst Soruşturması Devam Ediyor:Avrupa Birliği bugün, potansiyel olarak AB yasalarını ihlal ettiğini söyleyerek Apple aleyhindeki davasıyla ilerliyor. Rekabet şefi Margrethe Vestager, ekibinin iPhone üreticisine karşı bir antitröst davası açmak için yeterli kanıt olduğuna inandığını söyledi. Vestager, Apple Music’in “diğer müzik akışı hizmetleriyle rekabet ettiğini, ancak Apple’ın App Store’daki rakiplerinden yüksek komisyon ücretleri aldığını ve alternatif abonelik seçenekleri hakkında bilgi vermelerini yasakladığını” tweetledi.

Komisyon, esasen yetkililerin daha fazla soruşturma yapılması gerektiğini düşündükleri konuların bir listesi olan İtiraz Beyanını yayınladı. Belgede, Apple’ın mevcut politikalarının “rakip müzik akışının maliyetlerini artırarak” piyasadaki rekabeti bozduğu “belirtiliyor. Böyle bir eylemin doğru bulunursa, AB’nin İşleyişine İlişkin Antlaşmanın “hakim piyasa konumunun kötüye kullanılmasını” yasaklayan 102. Maddesinin ihlali olarak kabul edileceğini söylüyor.

AB’nin durumu iki noktaya dayanıyor: Apple’ın App Store üzerinden yapılan uygulama içi işlemlerin çoğunda yüzde 30 kesinti ve App Store’un “anti-yönlendirme hükümleri”. Eski yetkililer, Spotify ve diğer rakip hizmetleri fiyatlarını artırmaya veya hizmet sunmayı bırakmaya zorlayarak piyasayı bozabileceğini iddia ediyor. İkincisi, Apple’ın geliştiricilerin kullanıcılara daha ucuz fırsatlar seçeneği hakkında iletişim kurmasını nasıl engellediğine odaklanıyor.

Yanıt olarak Apple, “Bu vakanın merkezinde Spotify’ın talebi, dünyanın hiçbir mağazasının izin vermediği bir uygulama olan iOS uygulamalarında alternatif anlaşmaların reklamını yapabilmeleri gerektiği” şeklinde bir açıklama yaptı. Spotify’ın “App Store’un tüm avantajlarını istediğini, ancak bunun için hiçbir şey ödemeleri gerektiğini düşünmediğini de ekledi. Komisyon’un Spotify adına argümanı adil rekabetin tam tersidir. “

AB ile olan bu özel çatışma, Spotify’ın Apple’ın mağazasını nasıl yönettiği konusunda AB’ye resmi bir şikayette bulunduğu 2019’da başladı. İsveçli yayın devi, Apple’ın rakipleriyle hem finansal hem de teknik olarak adil davranmadığını söyledi. Açık bir mektupta Spotify CEO’su Daniel Ek, Apple’ın “diğer uygulama geliştiricilerini kasıtlı olarak dezavantajlı duruma getirmek için hem oyuncu hem de hakem olarak hareket ettiğini söyledi.

blank

İPhone üreticisinin Spotify’ı tüm uygulama içi satın alımlarda yüzde 30 komisyon alması ücretini dengeledi. Böyle bir ücretin, fiyatını artırmaya zorladığını ve diğer akış hizmetlerine kıyasla daha az rekabetçi görünmesini sağladığını söyledi. Benzer şekilde Spotify, o sırada iOS’un üçüncü taraf bir varsayılan kullanamadığı ve Apple Watch veya HomePod gibi ürünlere sınırlı erişime sahip olduğu gerçeğiyle sorun yaşadı.

Apple ve Google, “kullanıcıları uygulama içi satın alma dışında bir satın alma yöntemi kullanmaya” teşvik etme yasağıyla şirketlerin kullanıcılara işlem sunma şeklini sınırlandırıyor. Bu, Apple’ın geliştiricilerin “kullanıcıları genellikle daha ucuz olan bu tür satın alma olasılıkları hakkında bilgilendirme” becerisini sınırladığını söyleyen AB’nin özellikle dikkat ettiği yönlendirme önleme hükmüdür.

Epic Games’in itiraz ettiği, üçüncü şahıslar aracılığıyla işlemlerin yönlendirilmesine ilişkin bu engeldi. Şirket, hem App Store hem de Google Play kurallarını ihlal ederek iOS ve Android’de Fortnite’a kasıtlı olarak bir ödeme çözümü ekledi. Sonuç olarak, uygulama her iki vitrinden de kaldırıldı ve Epic’in yasal başvuru aramasına yol açtı.

Apple, App Store için talep ettiği ücretlerin altyapısını korumak için gittiğini ve kuralların herkesin güvenliği ve koruması için orada olduğunu defalarca söyledi. O sırada yapılan açıklamada şirket, “Spotify, o pazara herhangi bir katkı yapmadan App Store ekosisteminin […] tüm avantajlarını korumaya çalışıyor.” Dedi. Spotify’ın “sevdiğiniz müzikleri dağıtırken, diğer yandan onu yaratan sanatçılara, müzisyenlere ve şarkı yazarlarına giderek daha az katkı sağladığını” da ekledi.

Genel anlamda Apple, birkaç istisna dışında App Store üzerinden yapılan tüm işlemlerde yüzde 30 kesinti yapıyor. Pazarda yılda 1 milyon dolardan az kazanan “küçük” geliştiriciler yalnızca yüzde 15’lik bir kesinti öderler ve bu eşik aşıldığında daha yüksek oran devreye girer. Benzer şekilde, abonelik ürünleri ilk yılda yüzde 30’luk bir ücret öder ve bu sonraki her yıl yüzde 15’e düşer.

blank

Apple CEO’su Tim Cook, sektörde yaygın olduğunu ve diğer birkaç platformun da aynısını yaptığını söyleyerek gelir dağılımını savundu. Örneğin Steam ve Google, en azından Apple’ı eleştirenlerin gözünde ne Valve ne de Google’ın insanların PC / Mac veya Android’de alternatif kaynaklardan uygulama satın almasını ve yüklemesini engelleyemeyeceği yönündeyse her ikisi de yapıyor. Bu arada Epic Games, Steam’e rakip olacak bir PC oyun platformu, yüzde 12’lik bir kesinti yapıyor. Yüzde 30’luk indirimi de benimseyen Microsoft, Perşembe günü ücretini en azından PC oyunları için yüzde 12’ye düşüreceğini duyurdu.

Tile, Telegram ve Epic Games de dahil olmak üzere diğer birkaç şirket de Spotify’ın ilk şikayetini desteklemek için konuştu. Coalition for App Fairness, bu şirketlerden bazıları tarafından kurulan ve uygulama mağazalarındaki mevcut kuralların rekabeti engelleyebileceğini söyleyen bir gruptur. Bu arada Spotify CEO’su Daniel Ek, tweet atarak AB’nin bugünkü kararının “eşit şartlar yaratmaya bir adım daha yakın” olduğunu söyledi.

Tüm AB soruşturmalarında olduğu gibi, bu sürecin birkaç yıl alması muhtemeldir ve bir basın toplantısında Vestager, yüzde 30’luk kesinti ile hiçbir sorunu olmadığını, ancak şu anda mevcut haliyle sistemin potansiyel olarak rekabete aykırı doğası olduğunu söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: AB’nin Apple Antitröst Soruşturması Devam Ediyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter, Bültene Kaydolma Özelliğini Profillere Getiriyor

Twitter, Bültene Kaydolma Özelliğini Profillere Getiriyor:Bülten savaşları kızışmaya devam ediyor. Alt yığın hızla büyüyor gibi …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör