AB’nin Önerdiği Yapay Zeka Yasası, Robot Doktorları Düzenleyecek

blank
AB'nin Önerdiği Yapay Zeka Yasası, Robot Doktorları Düzenleyecek

İçerik: AB’nin Önerdiği Yapay Zeka Yasası, Robot Doktorları Düzenleyecek

AB’nin önerdiği Yapay Zeka Yasası, Robot Doktorları Düzenleyecek:

ABD milletvekilleri, sosyal medyadaki algoritmik önyargının yarattığı tehlikeler hakkında bir başka kongre oturumunu karıştırırken, Avrupa Komisyonu (temelde AB’nin yürütme organı), benimsenmesi halinde, gelecek için küresel etkileri olabilecek kapsamlı bir düzenleyici çerçeve ortaya çıkardı. AI geliştirme.

Bu, Komisyon’un ortaya çıkan bu teknolojinin büyümesine ve evrimine rehberlik etmeye yönelik ilk girişimi değil. Savunucu gruplar ve diğer paydaşlarla yapılan kapsamlı toplantıların ardından AK, hem ilk Avrupa Yapay Zeka Stratejisini hem de Yapay Zeka üzerine Koordineli Planı 2018’de yayınladı. Bunları 2019’da Güvenilir Yapay Zeka Yönergeleri, ardından 2020’de yine Komisyon’un Beyaz Kitap Yapay Zeka, Nesnelerin İnterneti ve robotiklerin güvenlik ve sorumluluk etkileri hakkında AI ve Rapor. Komisyon, 2018’deki iddialı Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) planında olduğu gibi, güçlü kullanıcı ve veri gizliliği korumalarına ve potansiyel kötüye kullanımına karşı olanlara dayanan teknolojiye temel bir kamu güveni düzeyi oluşturmaya çalışıyor.

blank

Yapay zeka kendi başına bir amaç değil, nihai amacı olan insan refahını artırmak için insanlara hizmet etmesi gereken bir araç olmalıdır. Birlik pazarında mevcut olan veya başka bir şekilde Birlik vatandaşlarını etkileyen yapay zeka kuralları, bu nedenle insanları merkeze koymalıdır (insan merkezli olmalıdır), böylece teknolojinin güvenli ve yasalara uygun bir şekilde kullanıldığına güvenebilirler, temel haklara saygı da dahil olmak üzere, ”Komisyon taslak yönetmeliklerinde yer aldı. “Aynı zamanda, yapay zeka için bu tür kurallar dengeli, orantılı olmalı ve teknolojik gelişmeyi gereksiz yere sınırlamamalı veya engellememelidir. Bu özellikle önemlidir, çünkü yapay zeka insanların günlük yaşamlarının birçok alanında zaten mevcut olsa da, gelecekte olabilecek tüm olası kullanımlarını veya uygulamalarını tahmin etmek mümkün değildir. “

Gerçekten de yapay zeka sistemleri, Netflix’te ne izleyeceğimize ve Twitter’da kimi izleyeceğimize karar vermemize yardımcı olan öneri algoritmalarından, telefonlarımızdaki dijital asistanlara ve bizim için yolu izleyen sürücü destek sistemlerine kadar hayatımızda zaten her yerde bulunuyor. ya da yapma) biz araba sürerken.

UC Berkeley’deki CITRIS Politika Laboratuvarı Direktörü Dr. Brandie Nonnecke, Engadget’e “Avrupa Komisyonu, tıpkı GDPR aracılığıyla veri gizliliğinde yaptıkları gibi, gelişen teknolojiyi ele almak için bir kez daha cesur bir şekilde adım attı” dedi. Kanada’nın önerilen AI düzenleme çerçevesinde kullanılana benzer şekilde, “Önerilen düzenleme, soruna risk temelli bir yaklaşımla saldırması açısından oldukça ilginçtir”.

Bu yeni kurallar, AB’nin yapay zeka geliştirme çabalarını, kamu yararına olan potansiyel zararlarına dayalı olarak dört aşamalı bir sisteme (minimum risk, sınırlı risk, yüksek risk ve tamamen yasaklanmış) bölecekti. “İçinde çalıştıkları risk çerçevesi gerçekten toplum için risk etrafında, oysa [ABD’de] risk hakkında konuşulduğunu duyduğunuzda, ‘benim sorumluluğum nedir, maruziyetim nedir?’ Gibi bağlamda hemen hemen büyük bir risktir.” Stanford Üniversitesi İnsan Merkezli Yapay Zeka Enstitüsü’nde Gizlilik ve Veri Politikası Görevlisi Jennifer King, Engadget’e söyledi. “Ve bir şekilde bu, bu riskin bir parçası olarak insan haklarını kapsıyorsa, o zaman katlanıyor ama dışsallaştırılabildiği ölçüde, dahil edilmiyor.”

Teknolojinin doğrudan yasaklanmış kullanımları, kullanıcıların özgür iradesini atlatmak için insan davranışını manipüle eden tüm uygulamaları – özellikle yaşları, fiziksel veya zihinsel engelleri nedeniyle belirli bir grup insanın güvenlik açıklarından yararlananları – hem de ‘gerçek’ 108 sayfalık teklife göre zaman ‘biyometrik tanımlama sistemleri ve hükümetler tarafından’ sosyal puanlamaya ‘izin veren sistemler. Bu, Çin’in Sosyal Kredi Sistemine doğrudan bir selamdır ve bu düzenlemelerin AB vatandaşlarını fiziksel olarak AB sınırları içinde olsun ya da olmasın etkileyen teknolojileri yine teorik olarak yöneteceği düşünüldüğünde, yakın gelecekte bazı ilginç uluslararası olaylara yol açabilir. King, “Kılavuzun operasyonel hale getirilmesi için ilerlemek için çok iş var,” dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: AB’nin Önerdiği Yapay Zeka Yasası, Robot Doktorları Düzenleyecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter, Bültene Kaydolma Özelliğini Profillere Getiriyor

Twitter, Bültene Kaydolma Özelliğini Profillere Getiriyor:Bülten savaşları kızışmaya devam ediyor. Alt yığın hızla büyüyor gibi …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör