Stratolaunch, Dünyanın En Büyük Uçağının İkinci Uçuşunu Tamamladı

blank
Stratolaunch, Dünyanın En Büyük Uçağının İkinci Uçuşunu Tamamladı

İçerik: Stratolaunch, Dünyanın En Büyük Uçağının İkinci Uçuşunu Tamamladı

Stratolaunch, Dünyanın En Büyük Uçağının İkinci Uçuşunu Tamamladı:

Stratolaunch, hipersonik araçları havada fırlatma hedefine doğru bir adım daha attı. Şirket, şu anda kanat açıklığına sahip dünyanın en büyük uçağı olarak bilinen taşıyıcı aracının ikinci test uçuşunu Perşembe günü tamamladı. 385 fitlik kanat açıklığına sahip çift gövdeli fırlatma aracı, 14.000 fit yükseklikte Mojave Çölü üzerinde üç saat 14 dakika boyunca uçtu. Bir yıl önceki ilk test uçuşunda olduğu kadar yükseğe (17.000 fit) uçmasa da, öncekinden 44 dakika daha uzun uçtu.

Stratolaunch’a göre, başarılı uçuş, uçağın performansını ve kabiliyetini teyit ediyor ve aynı zamanda bir önceki uçuşundan bu yana taşıyıcı uçakta yapılan iyileştirmeleri de doğruluyor. Şirketin Baş Teknoloji Sorumlusu Dr. Daniel R. Millman şunları söyledi:”Stratolaunch, ulusumuzun hipersonik pazarda dünya lideri olma yeteneğini geliştiriyor. Bugünkü uçuşumuz, bizi dünyanın önde gelen hipersonik uçuş testi hizmetini sunma sözümüze bir adım daha yaklaştırıyor.”

Şirket, önümüzdeki yılın başlarında ilk kez uçması beklenen hipersonik aracı Talon-A’nın harcanabilir bir versiyonunu şimdiden monte etmeye başladı. Ayrıca, 2023’te test etmeye başlamasını beklediği Talon-A’nın yeniden kullanılabilir versiyonunu bir araya getirmeye başladı. Stratolaunch’ın hedefi, yeniden kullanılabilir Talon-A’yı taşıyıcı uçağından fırlatabilmek. Mach 6 sınıfı hipersonik aracın, geleneksel bir piste otonom bir iniş için geri süzülmeden önce 60 saniyelik hipersonik uçuş sağlaması bekleniyor.

Space’in belirttiği gibi, Stratolaunch’ın faaliyetleri ABD ordusunun ilgisini çekebilir, çünkü hipersonik araçlar manevra kabiliyetleri nedeniyle iyi silah teslim sistemleri olarak görülüyor. Millman, şirketin Savunma Bakanlığı’nın pahalı uçuş testlerinin çoğuna yönelik riskleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğine baktığını söyledi. “Test yatağımız yük taşıma kabiliyetine sahip. Materyalleri test etme kabiliyetine sahip. Spektrumdaki insanların ilgisini çeken çeşitli profilleri hem hücum hem de savunma açısından hipersonik olarak uçurma kabiliyetine sahip.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Stratolaunch, Dünyanın En Büyük Uçağının İkinci Uçuşunu Tamamladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Microsoft Outlook, iOS’ta Sesli Dikte Özelliği Sunacak

Microsoft Outlook iOS’ta ,Sesli Dikte Özelliği Sunacak: 2019’dan beri Microsoft’un Cortana kişisel asistanı, Outlook mobil …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör