Eski Netflix CTO’su Rüşvet Almaktan Hüküm Giydi

blank
Eski Netflix CTO'su Rüşvet Almaktan Hüküm Giydi

İçerik: Eski Netflix CTO’su Rüşvet Almaktan Hüküm Giydi

Eski Netflix CTO’su Rüşvet Almaktan Hüküm Giydi. 2014’te Netflix, eski CTO’su Michael Kail’e dava açtı ve sonunda Yahoo’ya katılmak için şirketten ayrılmadan önce rüşvet almakla suçladı (2016’da Yahoo, AOL ile birleşerek Engadget’in satın almadan önce ana şirketi olan Oath’ı oluşturdu. Verizon). Sonunda, Netflix ile sözleşmeleri olan teknoloji şirketlerinden 690.000 dolar komisyon almakla suçlandı, şirketin iş hesabındaki e-postaları inceleyerek ortaya çıkardığını söylediği bir plan.

Dava, COVID salgını nedeniyle ertelendi, ancak Cuma günü bir jüri, karşılaştığı 29 suçlamadan 28’inden Kail’i mahkum etti. Bloomberg’e yaptığı açıklamada, Kail’in avukatı masumiyetini ilan etti, Netflix’i savcılığa yön vermek için güçlü bir şirket olarak nüfuzunu kullanmakla suçladı ve karara itiraz edileceğini söyledi. Duruşma sırasında Law360, savunmasının anlaşmaları Netflix’in “kuralsız” kültürüne bağladığını ve bunların meşru olduğunu söyledi.

Sorumlu FBI Özel Temsilcisine göre Craig D. Fair, Kail “dürüst, çalışkan Silikon Vadisi şirketlerinden bir endüstri öncüsü ile çalışma fırsatını çaldığı bir oyun için ödeme ortamı yarattı.” Savcılıktan yapılan açıklamada, şirketlerden Kail’in danışmanlık firmasına yapılan ödemeleri ve Netflix tarafından kendilerine ödenen parayı bozdu. Şirketlerden 500.000 $ ve hisse senedi opsiyonu aldığını söylüyor.

Netflix, sonuç hakkında kamuoyuna açıklama yapmadı, ancak 2014’te ilgili çeşitli satıcılara 4 milyon dolardan fazla ödeme yapıldığını ve Kail’in en az iki şirketten yüzde 12 ila 15 komisyon aldığını söyledi. Netflix ve Kail davalarını 2015 yılında sonuçlandırdılar. Hükmedilen tahvil ile serbest bırakıldı ve yirmi yıla kadar hapis ve para cezasına çarptırılabilir. Hüküm verme veya temyiz süreci sırasında ne olursa olsun, bu ve son 690 milyon dolarlık Ponzi planı arasında Netflix, gerçek suç belgesel içeriğinden oluşan kendi kütüphanesini topluyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Eski Netflix CTO’su Rüşvet Almaktan Hüküm Giydi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Yeni Google Meet Güncellemesi Yayınlandı

Yeni Google Meet Güncellemesi Yayınlandı: Google, Meet’te çok ihtiyaç duyulan El Kaldırma özelliğini tanıttıktan sonra, …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör