Harvard Bilim Adamları, CRISPR’ye Rakip Olabilecek Bir Araç Yarattı

blank
Harvard Bilim Adamları, CRISPR'ye Rakip Olabilecek Bir Araç Yarattı

İçerik: Harvard Bilim Adamları, CRISPR’ye Rakip Olabilecek Bir Araç Yarattı

Harvard Bilim Adamları, CRISPR’ye Rakip Olabilecek Bir Araç Yarattı. Harvard’ın Wyss Biyolojik Esinli Mühendislik Enstitüsü’nden araştırmacılar, bilim insanlarının aynı anda milyonlarca genetik deney yapmasına olanak tanıyan yeni bir gen düzenleme aracı yarattı. Buna Retron Library Recombineering (RLR) tekniği diyorlar ve tek iplikli DNA parçaları üretebilen retron adı verilen bakteriyel DNA segmentlerini kullanıyor.

Gen düzenleme söz konusu olduğunda, CRISPR-Cas9 muhtemelen bugünlerde en iyi bilinen tekniktir. Son birkaç yıldır bilim dünyasında dalgalar yaratıyor ve araştırmacılara DNA dizilerini kolayca değiştirebilmeleri için ihtiyaç duydukları aracı veriyor. Daha önce kullanılan tekniklerden daha doğrudur ve çeşitli hastalıklar için hayat kurtaran tedaviler dahil olmak üzere çok çeşitli potansiyel uygulamalara sahiptir.

Bununla birlikte, aracın bazı önemli sınırlamaları vardır. CRISPR-Cas9 malzemelerini çok sayıda teslim etmek zor olabilir ki bu, çalışmalar ve deneyler için sorun olmaya devam etmektedir. Ayrıca, tekniğin çalışma şekli hücreler için toksik olabilir, çünkü Cas9 enzimi – DNA ipliklerini kesmekten sorumlu moleküler “makas” – genellikle hedef olmayan bölgeleri de keser.

CRISPR-Cas9, mutant diziyi onarım işlemi sırasında genomuna dahil etmek için DNA’yı fiziksel olarak keser. Bu arada, retronlar, mutant DNA zincirini bir replike edici hücreye sokabilir, böylece iplik, yavru hücrelerin DNA’sına dahil edilebilir. Dahası, retron dizileri, bilim insanlarının bir bakteri havuzundaki bireyleri izlemelerine olanak tanıyan “barkodlar” veya “ad etiketleri” olarak işlev görebilir. Bu, doğal DNA’ya zarar vermeden genom düzenleme için kullanılabilecekleri ve tek bir büyük karışımda birden fazla deney yapmak için kullanılabilecekleri anlamına gelir.

Wyss Enstitüsü bilim adamları, E. coli bakterileri üzerinde RLR’yi test ettiler ve popülasyonun yüzde 90’ının birkaç ince ayar yaptıktan sonra retron dizisini kullandığını buldular. Ayrıca, devasa genetik deneylerde ne kadar yararlı olabileceğini kanıtlayabildiler. Testleri sırasında, bireysel mutantları sıralamak yerine retronların barkodlarını sıralayarak E. coli’de antibiyotik direnç mutasyonlarını bulabildiler ve bu da süreci çok daha hızlı hale getirdi.

Çalışmanın ortak ilk yazarı Max Schubert şunları açıkladı:

“RLR, CRISPR ile yapılması imkansız olan bir şeyi yapmamızı sağladı: rastgele bir bakteri genomu doğradık, bu genetik parçaları yerinde tek iplikli DNA’ya dönüştürdük ve aynı anda milyonlarca diziyi taramak için kullandık. RLR daha basit, daha fazlası CRISPR ile sıklıkla gözlemlenen toksisiteyi ortadan kaldıran ve araştırmacıların genom düzeyinde mutasyonları keşfetme yeteneğini geliştiren, yüksek oranda çoğullamalı deneyler için kullanılabilen esnek gen düzenleme aracı …

CRISPR uzun süredir bakterilerin yaptığı tuhaf bir şey olarak görülüyordu ve genom mühendisliği için nasıl kullanılacağını bulmak dünyayı değiştirdi. Retronlar, bazı önemli ilerlemeler de sağlayabilecek başka bir bakteriyel yeniliktir. “

Düzenleme oranının iyileştirilmesi ve standartlaştırılması dahil olmak üzere, RLR’nin yaygın olarak kullanılmasından önce yapılması gereken işler var. Ancak ekip, “yeni, heyecan verici ve beklenmedik yeniliklere yol açabileceğine” inanıyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Harvard Bilim Adamları, CRISPR’ye Rakip Olabilecek Bir Araç Yarattı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

High Hopes, Sıcak Hava Balonlarıyla CO2 Çıkarmayı Planlıyor

High Hopes, Sıcak Hava Balonlarıyla CO2 Çıkarmayı Planlıyor: Bir Alman-İsrail şirketi, balonlarla cüretkar bir karbon …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör