NASA, Mars Helikopteri İçin Daha Fazla Uçuş Planı Yapıyor

blank
NASA, Mars Helikopteri İçin Daha Fazla Uçuş Planı Yapıyor

İçerik: NASA, Mars Helikopteri İçin Daha Fazla Uçuş Planı Yapıyor

NASA, Mars Helikopteri İçin Daha Fazla Uçuş Planı Yapıyor: Tarih yazdıktan ve iki ek uçuşu tamamladıktan sonra, NASA’nın Ingenuity Mars Helikopteri yakında Kızıl Gezegen gökyüzüne daha da iddialı akınlar gerçekleştirebilir. Cuma günü NASA, kalan test uçuşlarını tamamladıktan sonra rotorlu uçağı operasyonel bir role geçirmeyi planladığını duyurdu. NASA, bu uçuşların daha hassas manevralar, fotoğraf yeteneklerinin daha fazla kullanılması ve en önemlisi daha önemli riskler içereceğini söylüyor. Bu, başlangıçta yalnızca Mars’ın atmosferinde uçmanın mümkün olup olmadığını göstermesi beklenen bir gemi için önemli bir değişiklik.

Ingenuity bu daha iddialı görevleri üstlendiğinde, sonraki iki sortinin nasıl sonuçlanacağına bağlı olacak. Helikopterin bu hafta dördüncü uçuşunu tamamlaması planlanıyordu, ancak Perşembe günü havalanmakta sorun yaşadı. Cuma günü öğleden sonra, NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı, dördüncü uçuştaki ikinci denemesinin herhangi bir sorun olmadan patlak verip vermediğini görmek için Mars’tan bir veri indirme bağlantısı beklediğini söyledi.

Perseverance’ın çoğunlukla önümüzdeki birkaç hafta içinde kısa sürüşleri tamamlaması planlandığı için NASA, potansiyel rotaları araştırmak, barikatları bulmak ve önündeki araziyi fotoğraflamak için gezici önünden kısa uçuşlarda Ingenuity gönderebileceğini söylüyor. NASA, bu uçuşların Perseverance’ın görevinin başarısı için kritik olmayacağını, ancak gelecekteki görevlere “önemli fayda” sağlayacağını söylüyor.

Her iki durumda da, Ingenuity’nin son uçuşu Ağustos ayı sonundan önce gerçekleşecek. Bu şekilde, NASA’nın Perseverance ile yapmayı planladığı her şeyi yıl sonundan önce yapmak için yeterli zamanı olur ve güneşin Dünya ile Mars arasındaki konumu, iki gezegen arasındaki iletişimi neredeyse imkansız hale getirir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA, Mars Helikopteri İçin Daha Fazla Uçuş Planı Yapıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA Yıldız Patlamalarının Ardındaki Gizemi Çözmüş Olabilir

NASA Yıldız Patlamalarının Ardındaki Gizemi Çözmüş Olabilir: NASA, Chandra X-ışını Gözlemevi aracılığıyla, bazı dev yıldızların …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör