Zoë Roth, ‘Afet Kızı’ Görselini NFT Olarak Satıyor

blank
Zoë Roth, 'Afet Kızı' Görselini NFT Olarak Satıyor

İçerik: Zoë Roth, ‘Afet Kızı’ Görselini NFT Olarak Satıyor

Zoë Roth, ‘Afet Kızı’ Görselini NFT Olarak Satıyor. Viral “Afet Kızı” filmindeki kadın orijinal fotoğrafı 473.000 dolara (341.000 £) sattı.

Şu anda 21 yaşında olan Zoë Roth, dört yaşında yanan bir binanın önünde yüzünde şeytani bir sırıtışla ayakta dururken görüntülendiğinde internette bir hit oldu. Görüntü o zamandan beri felaket bir sahneyi veya yaramaz bir eylemi tasvir etmeyi uman herkes için bir komik görsel haline geldi.

Bayan Roth bunu Perşembe günü bir müzayedede değiştirilemez token (NFT) olarak sattı – dijital bir sahiplik sertifikası. Ocak 2005’te, Zoë Roth ve babası Dave, Kuzey Carolina, Mebane’deki mahallelerinde kontrollü bir yanık görmeye gittiler – kasıtlı olarak bir yangın bir mülkü temizlemeye başladı -.

Amatör bir fotoğrafçı olan Bay Roth, ateşin önünde yaramaz bir şekilde gülümseyen kızının fotoğrafını çekti. 2008’de bir fotoğrafçılık ödülü kazandıktan sonra, görüntü çevrimiçi olarak yayınlandığında viral oldu.

Şu anda bir üniversite öğrencisi olan Bayan Roth, bir kripto para birimi olan 180 Ethereum için bir NFT olarak görselin orijinal kopyasını @ 3FMusic adlı bir koleksiyoncuya sattı.

Bir NFT, bir sanatçının imzasıyla şifrelenmiş, sahipliğini doğrulayan ve parçaya kalıcı olarak eklenen benzersiz bir dijital belirteçtir. Popüler çevrimiçi içeriğin orijinal sürümlerinin – viral memler ve tweet’ler gibi – fiziksel sanat eserleri gibi satılmasına olanak tanır.

NFT, karı böleceğini söyleyen Roths’un telif hakkını elinde tutmasına ve gelecekteki satışlardan elde edilen kârın% 10’unu almasına izin verecek bir kodla işaretlenmiştir.

“Afet Kızı” ilk ortaya çıktığından beri kendi başına bir hayat sürüyor. komik görsel yapımcıları bunu Titanic gibi doğal afetler ve kazaların görüntülerine dönüştürdü.

Bayan Roth, resminin yüzlerce versiyonunu görmekten keyif aldığını söylüyor. New York Times’a “Siz sadece sığdırmak istediğiniz gibi uyduruyorsunuz,” dedi. “Onları görmeyi seviyorum çünkü hiçbirini kendim yapmam ama insanların ne kadar yaratıcı olduğunu görmeyi seviyorum.”

Beeple’ın yalnızca dijital sanat eserleri 69 milyon dolara satıldı (50 milyon sterlin)
Dijital sanat mülkiyet hakları pazarı, birkaç milyon dolarlık NFT satışından sonra bu yıl patlama yaşadı.

19 Şubat’ta, Nyan Cat’in animasyonlu bir Gif’i – uçan bir pop-tart kedinin 2011 yılı memesi – 500.000 dolardan fazla satıldı. Birkaç hafta sonra, Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey, teklifleri 2,5 milyon dolara ulaşan ilk tweet’in bir NFT’sini listeledi.

Bayan Roth, satıştan elde ettiği geliri hayır kurumlarına bağışlayacağını ve bunu öğrenci kredisini ödemek için kullanacağını söyledi. New York Times’a “Görsellerde olan ve viral olan insanlar bir şey, ancak internetin resmimi tutması ve viral tutması, konuyla ilgili kalması benim için çok çılgınca,” dedi.

“Tüm deneyim için çok minnettarım.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Zoë Roth, ‘Afet Kızı’ Görselini NFT Olarak Satıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Google Chrome Gibi, Chrome OS da Dört Haftalık Bir Sürüme Geçecek

Google Chrome Gibi, Chrome OS da Dört Haftalık Bir Sürüme Geçecek. Google, Cuma günü yaptığı …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör