Parlak Uydular Ve Uzay Çöpü, Evreni Görmemizi Engelliyor

blank
Parlak Uydular Ve Uzay Çöpü, Evreni Görmemizi Engelliyor

İçerik: Parlak Uydular Ve Uzay Çöpü, Evreni Görmemizi Engelliyor

Parlak Uydular Ve Uzay Çöpü, Evreni Görmemizi Engelliyor. Parlak uydular ve Dünya’nın yörüngesinde dönen uzay çöpleri, gece gökyüzünün parlaklığını doğal ışık seviyelerinin yüzde 10’undan daha fazla artırmış olabilir, yeni bir çalışma buldu ve ayrıca bu nesnelerin gökyüzündeki görüntülememiz için de bir tehdit oluşturabileceğini belirtti. evrenin. Bilimsel bir dergi olan Monthly Notices of the Royal Astronomical Society’de yayınlanan araştırma, gökbilimcilerin görüntülerini etkileyen tek tek uyduların ve uzay enkazlarının etkisinden ziyade, uzay nesnelerinin gece gökyüzü üzerindeki genel etkisini inceleyen ilk araştırmadır.

Çalışmayı yöneten Slovak Bilimler Akademisi ve Slovakya’daki Comenius Üniversitesi’nden Miroslav Kocifaj, araştırmalarının birincil amacının dış kaynakların gece gökyüzü parlaklığına potansiyel katkısını tahmin etmek olduğunu söyledi. Bunlar, Dünya’nın yörüngesindeki uzay nesnelerini içerir. Kocifaj yaptığı açıklamada, “Gökyüzü parlaklığındaki artışın, eğer varsa, marjinal olacağını bekliyorduk, ancak ilk teorik tahminlerimiz son derece şaşırtıcı oldu ve bu nedenle bizi sonuçlarımızı derhal bildirmeye teşvik etti.” Dedi. Makalenin başlığı, ‘Uzay nesnelerinin çoğalması, yapay gece gökyüzü parlaklığının hızla artan bir kaynağıdır’.

Çalışma, hem çalışan uyduların hem de harcanmış roket aşamaları gibi çeşitli enkazların analizini içeriyordu ve şu anda Dünya’nın yörüngesinde 9.300 tondan (8.440 metrik ton) fazla uzay nesnesinin olabileceğini buldu.

Uluslararası Karanlık Gökyüzü Derneği Kamu Politikası Direktörü ve makalenin ortak yazarı John Barentine, bu tür yapay ışığın – yer temelli ışık kirliliğinin aksine – gece gökyüzünde büyük bir bölümden görülebileceğini açıklıyor. gezegenin.

Barentine, “Gökbilimciler karanlık gökyüzü aramak için şehir ışıklarından uzakta gözlemevleri inşa ediyor, ancak bu tür ışık kirliliği çok daha geniş bir coğrafi erişime sahip” dedi.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, gökbilimciler dünyanın etrafında dönen nesnelerin sayısının giderek artmasından duydukları hoşnutsuzluğu dile getirdiler. Kaygıları özellikle gayri resmi olarak “mega takımyıldızlar” olarak bilinen büyük iletişim uydularından kaynaklanıyor.

The Washington Post’ta yer alan bir rapora göre, bu mega takımyıldızlar, 2018’den beri 1300’den fazla uyduyu yörüngeye yerleştiren ve önümüzdeki on yıllarda binlerce uyduyu fırlatmayı planlayan SpaceX’in Starlink projesi tarafından başlatılanlar gibi uyduları içeriyor. . Amazon ve OneWeb gibi şirketler de uydularını başlatmayı planlıyor.

Bu “mega takımyıldızların” Dünya yörüngesindeki tek varlığı endişelenecek tek konu değil. Gökyüzünü kalabalıklaştırmanın yanı sıra, bu tür uyduların gittikçe daha fazla fırlatılması, kendileriyle diğer nesneler arasında veya arasında çarpışma olasılığını artırarak daha fazla enkaza neden olur.

Barentine, “Sonuçlarımız, astronomlardan çok daha fazla insanın bozulmamış gece gökyüzüne erişimini kaybettiğini gösteriyor” dedi. “Bu makale, bu konuşmanın doğasını gerçekten değiştirebilir.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Parlak Uydular Ve Uzay Çöpü, Evreni Görmemizi Engelliyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Çin, FAST Teleskopunu Kullanarak Güneş Rüzgarını İnceliyor

Çinli Bilim Adamları Dev Teleskop Kullanarak Güneş Rüzgarını İnceliyor: Çinli bilim adamları, dünyanın en büyük …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör