Apple Davası, Tim Sweeney’in İlginç İfadeleriyle başladı

blank
Apple Davası, Tim Sweeney’in İlginç İfadeleriyle başladı

İçerik: Apple Davası, Tim Sweeney’in İlginç İfadeleriyle başladı

Apple Davası, Tim Sweeney’in İlginç İfadeleriyle başladı. Epic Games, Apple’a karşı son derece marka içi bir şekilde mahkeme salonu savaşını başlattı: CEO Tim Sweeney Neal Stephenson’ın Snow Crash romanındaki metaveri anlattı. Sweeney, plastik bariyerler ve bir dizi telekonferans hattıyla bölünmüş bir mahkeme salonuna, “gerçek insanların birlikte bir 3D simülasyona girip her türden deneyime sahip oldukları gerçek zamanlı, bilgisayar destekli bir 3D eğlence ve sosyal ortam” dedi.

Metaverse, Sweeney’in, Apple’ın geçen yıl iOS App Store’da yasakladığı battle royale oyunu Fortnite için seçtiği metafor. Epic misillemede dava açtı ve bugün her iki şirket de Yargıç Yvonne Gonzalez Rogers’ın önünde açılış konuşmaları yaptı. Epic, Sweeney’i diğer şeylerin yanı sıra Epic’in Unreal Engine, oyun konsolları, App Store ve oyuncuların Fortnite’ın parti adasında neler yaptığı hakkında saatlerce ayrıntılı ve ayrıntılı soruları için kürsüye çıkardı.

Yol boyunca Sweeney, Fortnite’ı basit bir video oyunundan çok daha büyük bir şey olarak konumlandırdı: Bu, “oyun oynamanın ötesine geçen bir fenomen” dedi mahkemeye. Ve Epic’in anlatısına göre, Apple haksız yere kârından bir kesinti talep ediyor.

Sweeney, Epic’in Apple ile mücadelesinden “havai fişek gösterisi” olarak bahsetse de, bugünkü seans sandığın kadar dramatik değildi. Sweeney, rastgele gençlerin “bedava Fortnite!” Diye bağırdığı uzun bir sorun giderme döneminden sonra zar zor duyulabilen bir mikrofon kurulumu aracılığıyla tanıklık yapan, genellikle yumuşak konuşan bir adamdır. yanlışlıkla sesi açılmış konferans hatlarına. Epic’in hukuk ekibi Sweeney’in ifadelerini oluşturan sorular sormaktan sorumluydu, bu da hem son derece özelleştirilmiş (“Metaverse nasıl tanımlarsınız?”) Hem de komik olarak genel (“Konsol adı verilen bir şeye aşina mısınız?”)

Daha genel olarak Apple ve Epic, aylar önce çizdikleri savaş hatlarını elinde tutuyorlardı. Epic açılış konuşmasında, “Geliştiriciler kendilerini Apple’ın yapımının tuzağına düşmüş buldular” ve “duvarlarla çevrili bahçedeki en yaygın çiçek Venüs Sinekkapanıydı” diye savundu. Apple, Epic’in giysisine “Apple’ın güvenli ve entegre ekosistemine temel bir saldırı” diyerek karşılık verdi. Çapraz sorgulamada, Apple’ın avukatı Sweeney’i Epic’in neredeyse on yıl boyunca Apple’ın kurallarına göre oynayarak geçirdiğini doğrulamak için “Project Liberty” kod adlı bir operasyon başlatmadan önce onları ikna etti. Her iki taraf da yüksek fikirli idealleri (Epic için özgürlük, Apple için güvenlik) destekledi ve rakiplerinin para kazanmaya çalıştığı için şok oldu – şok oldu.

Ancak ortaya konan argümanları duymak, hangi taktiklerin en çok yapışacağını netleştirmeye yardımcı oldu. Epic ve Apple, Epic’in taleplerini çok farklı çerçeveler. Epic çoğunlukla en ılımlı talebini tartışırken kaldı: Apple, geliştiricilerin Apple’ın ücretini atlayarak uygulama içi satın alma işlemlerini kendi sistemleri üzerinden işlemesine izin verdi.
Apple, en uç soruyu vurguladı: Apple, iPhone sahiplerinin Epic Games Store gibi üçüncü taraf uygulama mağazalarını yandan yüklemesine izin verdi. İlki, Apple’ın kârında büyük bir darbe olur. İkincisi, iOS’u dönüştürecek ve Apple’ın düzenlemesi çok daha kolay olan güvenlik endişeleri ortaya çıkaracak. (Bunlar ayrı taleplerdir, bu nedenle Yargıç Rogers her iki tarafın da burada ikna edici argümanlarını bulabilir.)

Apple’ın avukatı Pazartesi günü Sweeney’i çapraz sorgulamayı bitirmedi. Ancak Epic’in, konsollarını Apple’ın iPhone’la karşılaştırdığı şekillerde kilitleyen Sony gibi oyun şirketleriyle başa çıkma istekliliğinden yararlandı. Örneğin Sony, bir kullanıcı Fortnite’ı çoğunlukla PlayStation’da oynuyorsa ancak PC gibi başka bir platformda çok para harcıyorsa Epic’in ödeme yapmasını gerektirir. Ancak Epic bu anlaşmadan şikayetçi olmadı.

Öte yandan Epic, iPhone platformunun Xbox veya PlayStation’dan daha büyük ve her şeyi kapsayan sezgisel bir hisse işaret edebilir. Ancak Sweeney ve avukatları, iş modeliyle ilgili çok daha ince bir ayrım çizdiler ve konsol üreticilerinin genellikle donanımlarını kayıpla sattıklarını, bu nedenle geliştiricilere daha iyi davranmak için bir teşvikleri olduğunu söyledi.

Yargıç Rogers, bugünkü ifadesinde bu ayrımı aktif bir şekilde sorguladı. “Apple’ın iPhone’un teknolojisi açısından, yazılımınızı çalacak kadar sofistike olması için iPhone’un kendisine bir şeyler yapması gerekiyordu” dedi. “Bu, konsollardan nasıl farklı – ödeme parçasıyla ilgili değil, ürününüzün oynanmasına olanak tanıyan teknolojinin gelişmesiyle ilgili mi?”

Bu deneme tüm App Store modeliyle ilgili ve Apple’ın tanıkları kürsüye çıktıkça bu daha netleşecek. Epic, onları Apple’ın iş uygulamaları ve geliştiriciler ve iOS kullanıcıları için güvenli ve güvenli bir deneyim vaadini yerine getirip getirmediği konusunda yönlendirecek.Ancak Sweeney, çatışmanın daha kişisel bir vizyonunu özenle ortaya koydu: Fortnite, Epic’in web’e cevabı ve Apple, bir iPhone kullanıcısının harcadığı her sanal dolardan 30 sent istiyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple Davası, Tim Sweeney’in İlginç İfadeleriyle başladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Sony, PS4 Oyunları Hakkında Gizli Belgeler Ortaya Çıktı

Sony, PS4 Oyunları Hakkında Gizli Belgeler Ortaya Çıktı. Sony’nin PS4 platformlar arası oyunlarını yıllarca engellediği …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör