Polonya, Gıda İsrafını Azaltmak İçin Yapay Zekayı Kullanacak

blank
Polonya, Gıda İsrafını Azaltmak İçin Yapay Zekayı Kullanacak

İçerik: Polonya, Gıda İsrafını Azaltmak İçin Yapay Zekayı Kullanacak

Polonya, Gıda İsrafını Azaltmak İçin Yapay Zekayı Kullanacak:Yalnızca ABD’de, Tarım Bakanlığı, gıdanın yüzde 30 ila 40’ının çöplüklerde bittiğini tahmin ediyor. Sera gazı emisyonlarının önde gelen nedenlerinden biri olan gıda atığıyla bu hem çevresel hem de ekonomik bir sorundur. Wasteless adlı bir girişim, makine öğreniminin sorunun çözülmesinde rol oynayabileceğini düşünüyor.

Şirket, mağaza raflarında daha fazla zaman geçirdikçe çabuk bozulan gıda maddelerinin fiyatını otomatik olarak düşürmek için yapay zeka destekli bir sistem geliştirdi. Bir ürün, en iyi tarihine ne kadar yakınsa, satın almak o kadar ucuz olur. Ve tüm bunların marketlerin raflarında bulunan fiyat etiketlerine yansıdığını göreceksiniz. Wasteless, 2016 yılından bu yana sistem üzerinde çalıştıktan sonra, dünya genelinde 24 ülkede 678 toptan market işleten Metro ile yazılımını denemek üzere. İkili, teknolojiyi diğer pazarlara dağıtmadan önce ilk olarak Metro’nun Polonya’daki Makro mağazalarına sunmayı planlıyor.

Wasteless, sisteminin marketlerdeki gıda israfını en az yüzde 40 azalttığını iddia ediyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde şirket, teknolojisindeki iyileştirmelerle bu sayıyı yüzde 80’e çıkarabileceğine inanıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi, gıda israfı kadar yaygın ve önemli bir sorunla, çeşitli kuruluşlar yardım etmek için ellerinden geleni yapmaya çalışıyor. Sorun üzerinde çalışan en önemli ekiplerden biri Alphabet’in Delta Projesi. Moonshot kısa süre önce ticari mutfaklarda kullanılmak üzere prototip bir bilgisayarlı görme sistemini test etmeye başladı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Polonya, Gıda İsrafını Azaltmak İçin Yapay Zekayı Kullanacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Bilim İnsanlarına Göre Küresel Isınma Ciddi Boyutlara Ulaşıyor

Bilim İnsanlarına Göre Küresel Isınma Ciddi Boyutlara Ulaşıyor: Isı bir katil – ve iklim değişikliği …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör