Amazon Sendika Duruşması Bugün Başlıyor

blank
Amazon Sendika Duruşması Bugün Başlıyor

İçerik: Amazon Sendika Duruşması Bugün Başlıyor

Amazon Sendika Duruşması Bugün Başlıyor. Alabama, Bessemer’deki Amazon depo çalışanları tarafından yapılan tarihi sendika oylamasının yeni bir aşaması bugün başlıyor. Haber, Perakende, Toptan Satış ve Büyük Mağazalar Birliği’nin (RWDSU) seçim sonuçlarına itiraz edeceği bir temyiz duruşmasıyla başlıyor.

Hastings Kaliforniya Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Veena Dubal, “İşler bitmedi” diyor. “Hepimizin bu kısma dikkat etmeye devam etmesi gerekiyor.”Bu yılın başlarında, aylarca süren bir sendika bozma kampanyasından sonra, işçiler sendika kurulmasına karşı 1.798’e 738 oy verdiler. Karar, işçi hareketine ezici bir darbe olarak selamlandı. Ancak uzmanlar, seçimlerin her zaman hararetli bir şekilde tartışılacağını söylüyor. RWDSU kazansa bile, Amazon sonuçlarla neredeyse kesinlikle mücadele ederdi ve süreç yine de bir temyizle sonuçlanırdı.

Bu, seçimi işçi hareketinin zirvesi olarak gören medyada net değildi. Dubal, “Doğum yapan çok az insanın aslında bunun bir kazanç olacağını düşündüğünü söylemenin adil olduğunu düşünüyorum” diyor. Tanık ifadesi Pazartesi günü başlayacak ve RWDSU’nun 23 itirazının her birine kanıt sunmasıyla başlayacak. Bunlar, Amazon’un depoya bir sandık kutusu kurmasından (oylamayı kontrol ettiği yanılsamasına neden olduğu iddia ediliyor) işçileri maaş kesintileri ile tehdit etmeye kadar uzanıyor.

Bloomberg, RWDSU başarılı olursa muhtemelen başka bir seçim olacağını bildirdi. Ancak sonuç ne olursa olsun Dubal, kampanyanın farkındalığı yaymayı çoktan başardığını söylüyor. “Bessemer sürücüsünün oynadığı rol, kısmen dikkat çekme kampanyası ve Amerika’nın bu depolardaki koşullara bakmasını sağlamanın bir yoluydu” diyor. “Bu, Amazon hakkında düşünen ve Amazon hakkında konuşan insanlarda kültürel bir değişimi temsil eden hala çok, çok önemli bir hareketti.”

Kampanya ayrıca, Amazon’un işçileri sendika karşıtı mesajlarla bombalamak ve onları tutsak izleyici toplantılarına katılmalarını istemek gibi birçok şirket için tipik olan sendika bozma taktiklerini de açığa çıkardı. RWDSU başkanı Stuart Appelbaum, The Verge’nin daha önce bildirdiği bir açıklamada, “Amazon, kendi çalışanlarını gazla aydınlatmaya yönelik çabalarında hiçbir taş atılmadı,” dedi. “Amazon’un yalanlarının, aldatmacalarının ve yasa dışı faaliyetlerinin tartışmasız kalmasına izin vermeyeceğiz.”

Amazon’un kullandığı taktiklerin çoğu, mevcut iş kanunu kapsamında yasaldır. Ulusal Çalışma İlişkileri Yasasının işçilerin örgütlenme haklarını koruması beklenirken, şirketler nadiren sendika çöküşü için önemli sonuçlarla karşı karşıya kalıyor.

Organize Etme Hakkını Koruma Yasası (PRO Yasası olarak da bilinir) kabul edilirse bu durum değişebilir. Mevzuat, şirketlerin tutsak kitleleri tutmasını yasaklayacak ve işçi haklarını ihlal edenlere para cezası verecek.

Dubal, temyiz duruşmasının kısmen bu yüzden önemli olduğunu söylüyor. “Buna dikkat etmeye devam etmemiz şart,” diyor. “Bu bir öğrenme anı. Neyin yasal ve yasadışı olduğunu öğreniyoruz. Şirketlerin örgütlenmeyi bastırmak için neler yaptığını öğreniyoruz. PRO Yasası gibi bir yasanın neden bu kadar önemli olduğunu anlayabilmemiz için bunun kamuya açık olması gerekir. “

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Amazon Sendika Duruşması Bugün Başlıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

İsrail, Filistine Saldırmak İçin Sohbet Uygulamalarını Kullanıyor

İsrail, Filistine Saldırmak İçin Sohbet Uygulamalarını Kullanıyor. İsrail ile Hamas arasındaki düşmanlıklar tırmanırken, bazı İsrailliler …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör