Apple’ın Gece Modu, Uyku Düzenine Etki Etmiyor

blank
Apple’ın Gece Modu, Uyku Düzenine Etki Etmiyor

İçerik: Apple’ın Gece Modu, Uyku Düzenine Etki Etmiyor

Apple’ın Gece Modu, Uyku Düzenine Etki Etmiyor. Apple’ın “daha iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olabilir” dediği Gece Modu özelliği, yeni araştırmaya göre iddiasını yerine getiriyor gibi görünmüyor. Mavi ışığa maruz kalma uyku döngülerinin düzenlenmesini etkilediğinden, gün batımından sonra ekranlardan mavi ışığı filtreleyen Night Shift’in uykuya dalmayı kolaylaştıracağı umulmaktadır. Ancak son zamanlarda yapılan bir araştırmanın gösterdiği gibi, uyku tuhaf ve karmaşıktır ve tek bir telefon özelliğinin uykusuz gecelerle mücadele etmek için pek bir faydası olmayacak.

Sleep Health’de yayınlanan çalışmada 167 genç yetişkinin bir hafta boyunca uykusu izlendi. İnsanlar üç gruba ayrıldı: Biri gece Vardiyası açıkken telefonlarını yatmadan bir saat önce kullanan, biri Gece Vardiyası kapalıyken aynısını yapan ve yatmadan önce telefonlarını hiç kullanmayanlar.

Çalışmanın baş araştırmacısı Chad Jensen, bir basın bülteninde “Tüm örneklemde, üç grup arasında hiçbir fark yoktu” dedi. “Night Shift, telefonunuzu Night Shift olmadan veya hatta hiç telefon kullanmadan kullanmaktan daha üstün değildir.”

Bu, genelleştirilmeden önce farklı insan örneklemleriyle daha büyük ölçekte çoğaltılması gereken küçük bir çalışmadır. Yine de, Gece Vardiyası özelliğinin sonuçları, uykusuzluğa ne kadar yardımcı olabileceğine dair erken şüphelerle aynı çizgide kalıyor, özellikle de Apple hangi ışık dalga boylarının engellendiğini belirtmiyor. Mavi ışık ve telefon kullanımı uyku güçlüğüne büyük olasılıkla katkıda bulunurken, uyku ve uyku hijyeni karmaşıklıkları içinde dikkate alınması gereken birçok başka değişken vardır.

Araştırmacılar, yatmadan önce telefonsuz giden bir grup insanın bile ortalama olarak daha iyi uykuya sahip olmamasına biraz şaşırdı. Jensen, “Hipotezimiz, tüm örneklemde telefonu kullanmadan daha iyi uyuyacağımızdı, bu yüzden onu bulamamamız biraz şaşırtıcıydı” dedi.

Bu sonucun bir kısmı, muhtemelen katılımcıların çoğunun, araştırmacılara göre zaten uykusuz kalmış üniversite öğrencileri olmasından kaynaklanıyor. Jensen, insanlar zaten çok uykulu olduklarında, yatmadan önce telefonlarında olup olmadıklarının pek bir önemi olmadığını söylüyor. “Çünkü o aşamada uyku ihtiyacın o kadar yüksek ki, yatmadan önce ne yaparsan yap hemen hemen uykuya dalarsın.”

Çalışmanın gözlemlediği telefonla ilgili birkaç farklılıktan biri, aslında katılımcıların ne kadar uyuduğu ile ilgiliydi. Araştırmadaki ortalama yedi saatlik ortalama uyku süresinden daha fazla uyuyan kişilerden telefonsuz gidenler, telefonlarını kullananlara kıyasla gece boyunca daha iyi uyudular ve daha sık uyanmadılar. Ancak ortalamadan daha az uyuyan insanlar, yatmadan önce telefon kullanıp kullanmadıklarına bakılmaksızın, uyku kalitesi ölçümlerinde hiçbir fark göstermedi.

Genelde iyi dinlenmiş biriyseniz, Jensen uykunuzu telefon kullanımınızın ötesinde etkileyebilecek sayısız faktörü listeler: kafein, egzersiz, odanın sıcaklığı, ışık miktarı, gürültü miktarı, uyku programlarının tutarlılığı ve yatma zamanı rutinler ve yatağı uyumanın yanı sıra aktiviteler için kullanmak. Ve bunların hepsi, iyi uyku alışkanlıkları için çabalasalar bile, insanları çok uykulu ya da yeterince uykulu yapmayan çeşitli uyku bozukluklarını düşünmeden önce.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde uyku tıbbı uzmanı olan Raj Dasgupta, “Uyku çok kişiselleştirilmiş, herkes için işe yarayan tek bir şey yok” diyor. Bazı insanlar ışığa karşı daha hassastır ve mavi ışık filtrelemeyi yararlı bulabilir, ancak herkes için daha iyi uykuya yol açan tekil çözüm olmayacaktır.

Jensen, telefonlar söz konusu olduğunda, mavi ışığa maruz kalmanın yanı sıra dikkate alınması gereken şeyler olduğunu söylüyor. “Işıkla ilgili olmayan diğer tüm uyarma biçimleri eşit derecede önemlidir.” Yatmadan önce iç karartıcı bir makale okuyorsanız veya TikToks’a gülüyorsanız, bu düzeyde uyanıklık ve etkileşim muhtemelen uykuya dalma yeteneğinizi engelleyecektir ve mavi ışığı filtrelemek bu etkiyi ortadan kaldırmayacaktır.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple’ın Gece Modu, Uyku Düzenine Etki Etmiyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Asus ROG Strix Gaming Dizüstü Bilgisayarları Duyuruldu

Asus ROG Strix Gaming Dizüstü Bilgisayarları Duyuruldu: Asus ROG Strix oyun dizüstü bilgisayarları, AMD’nin Computex …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör