Çin’de Sera Gazı Salımı Diğer Tüm Ülkelerin Toplamından Fazla

blank
Çin'de Sera Gazı Salımı Diğer Tüm Ülkelerin Toplamından Fazla

İçerik: Çin’de Sera Gazı Salımı Diğer Tüm Ülkelerin Toplamından Fazla

Çin’de Sera Gazı Salımı Diğer Tüm Ülkelerin Toplamından Fazla. Yeni bir rapor, Çin’in tüm gelişmiş dünyanın toplamından daha fazla sera gazı yaydığını iddia etti.Rhodium Group tarafından yapılan araştırma, Çin’in 2019’da dünyadaki sera gazlarının% 27’sini saldığını söylüyor.

Düşünce kuruluşu, ABD’nin% 11 ile ikinci en büyük emisyon yayıncısı olduğunu, Hindistan’ın ise% 6.6 emisyonla üçüncü olduğunu söyledi. Bilim adamları, ABD ile Çin arasında bir anlaşma olmadan tehlikeli iklim değişikliğini önlemenin zor olacağı konusunda uyarıyorlar.

ABD merkezli Rhodium Group’un raporuna göre, Çin’in emisyonları son otuz yılda üç kattan fazla arttı. Asya devi dünyanın en büyük nüfusuna sahip, bu nedenle kişi başına emisyonları hala ABD’nin çok gerisinde, ancak araştırma, bu emisyonların da yirmi yılda üç kat artarak arttığını söyledi. Çin, en geç 2030’da zirveye ulaşarak 2060 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşacağına söz verdi.Başkan Xi Jinping, geçen ay ABD Başkanı Joe Biden tarafından düzenlenen iklim zirvesinde sözünü yineledi.

Başkan Xi, “Bu büyük stratejik karar, insanlık için ortak bir geleceğe sahip bir topluluk inşa etme sorumluluğumuza ve sürdürülebilir kalkınmayı güvence altına alma ihtiyacımıza dayanıyor,” dedi.Bununla birlikte, Çin büyük ölçüde kömür enerjisine bağımlıdır.

Ülke şu anda 1.058 kömür santrali işletiyor – bu, dünya kapasitesinin yarısından fazlası.2015’te kabul edilen Paris anlaşması uyarınca, 197 ülke küresel ısınmayı 2C’nin altında sınırlama sözü verdi. Ancak dünya bu taahhüdü yerine getirmekten çok uzak.

Paris Anlaşmasının merkezinde Ulusal Olarak Belirlenen Katkılar (NDC’ler) bulunmaktadır. Bunlar, emisyonları azaltmayı amaçlayan hedeflerdir.

NDC’ler, her ülkenin – Paris paktına göre – kendi ulusal emisyonlarını azaltma ve iklim değişikliğinin etkilerine uyum sağlama taahhütlerini temsil ediyor.Hükümetin iklim eylemini izleyen bağımsız bir bilimsel analiz olan Climate Action Tracker’a göre, Çin’in NDC derecelendirmesi “son derece yetersiz” ve “ısınmayı 2C’nin altında tutmakla hiç tutarlı değil”.

Başkan Biden’ın iklim elçisi John Kerry, geçen ay, iki ülke arasındaki bir dizi başka konuda diplomatik gerilimlere rağmen, meslektaşlarıyla buluşmak ve iklim değişikliğiyle mücadele etmek için birlikte nasıl çalışılacağını tartışmak için Çin’e gitti.

Ortak bir açıklamada, iki taraf, emisyonlara özel eylemler de dahil olmak üzere iklim değişikliğiyle mücadelede birlikte ve diğer ülkelerle birlikte çalışmayı taahhüt etti.Liderler, Paris Anlaşması’nın hedeflerine yönelik eylemi hızlandırmak için Kasım ayında Glasgow, İngiltere’de önemli bir iklim değişikliği zirvesi olan COP26 için bir araya gelecekler.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin’de Sera Gazı Salımı Diğer Tüm Ülkelerin Toplamından Fazla

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Audi Yılda 40 Ton Petrol Tasarrufu Sağlayacak Uygulamayı Başlattı

Audi Yılda 40 Ton Petrol Tasarrufu Sağlayacak Uygulamayı Başlattı: Mission: Zero adlı çevre programı ile …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör