Çin’in Devasa Roketi Dünya’ya Düşecek

blank
Çin'in Devasa Roketi Dünya'ya Düşecek

İçerik: Çin’in Devasa Roketi Dünya’ya Düşecek

Çin’in Devasa Roketi Dünya’ya Düşecek. NY Times’ın bildirdiğine göre, Çin’in 10 katlı, 23 tonluk Uzun Mart 5b roketinin ilk etabının bu hafta sonu Dünya’ya “kontrolsüz bir yeniden giriş” yapması bekleniyor ve bunun nüfuslu bir bölgeye çarpma şansı sıfır değil. Roketi takip eden ABD hükümeti tarafından finanse edilen Aerospace Corporation’a göre, roketin 9 Mayıs’ta 3:43 UTC’de (11:43 PM ET) gelmesi bekleniyor. Ancak, bu süre artı veya eksi 16 saattir, bu nedenle değişebilir.

Hem ABD Uzay Komutanlığı hem de Rusya’nın Roscosmos ajansı şu anda nesneyi takip ediyor. Bilim adamları, ilk aşamanın tam olarak nerede ve ne zaman yeniden başlayacağını tahmin edemezler çünkü bu, atmosferin dışa doğru genişlemesini sağlayan ve uzayın kenarında ek sürükleme yaratabilen güneş aktivitesi gibi faktörlere bağlıdır.

Aerospace Corporation, Medium Post’ta “Roket aşamasının 41,5 derecelik yörünge eğimi, yeniden girişin Chicago, New York, Roma ve Pekin kadar kuzeyde ve Yeni Zelanda ve Şili kadar güneyde olabileceği anlamına geliyor” diye yazdı. Şu anki düşünce, Kuzeydoğu Afrika’nın Sudan üzerinden yağacağı yönünde.

Atmosfere yeniden girip parçalanan en büyük nesnelerden biri, 1979’da 77 tonluk Skylab idi. Bu durumda, çoğunlukla Hint Okyanusu’na düştü, ancak bazı parçalar Avustralya’nın seyrek bölgelerine düştü. O zamanki ABD Başkanı Jimmy Carter olay için özür diledi.

Long March 5b çok daha küçük, ancak Çin roket tasarım detaylarını hiçbir zaman sağlamadı, bu nedenle araştırmacılar Dünya atmosferinde tam olarak nasıl parçalanacağını tahmin edemiyorlar. Aerospace Corporation baş mühendisi Marlon Sorge, “Genel kural, büyük bir nesnenin kütlesinin yüzde 20-40’ının yere ulaşmasıdır” dedi.

Çin’in, onları okyanusa veya ıssız bir bölgeye yönlendirmek için bir yörünge manevrası kullanmak yerine neden büyük roketlerin kontrolsüz bir şekilde alçalmasına izin verdiği açık değil. Geçen yıl, başka bir Long March 5B roketi kontrolsüz bir giriş yaptı ve Fildişi Sahili’ndeki bir köye parçalar yağdırdı. “Son derece tehlikeli olabilirdi,” dedi. O sırada NASA’nın yöneticisi olan Jim Bridenstine, “Hiç kimseye zarar vermediği için gerçekten şanslıyız” dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin’in Devasa Roketi Dünya’ya Düşecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Çin, FAST Teleskopunu Kullanarak Güneş Rüzgarını İnceliyor

Çinli Bilim Adamları Dev Teleskop Kullanarak Güneş Rüzgarını İnceliyor: Çinli bilim adamları, dünyanın en büyük …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör