Elon Musk Hakkında Tesla’dan Açıklama

blank
Elon Musk Hakkında Tesla'dan Açıklama

İçerik: Elon Musk Hakkında Tesla’dan Açıklama

Elon Musk Hakkında Tesla’dan Açıklama. Şirketin Otopilot yazılımı direktörü Kaliforniya Motorlu Araçlar Departmanı’na yaptığı açıklamada, Tesla CEO’su Elon Musk, şirketin gelişmiş sürücü destek sisteminin yeteneklerini abarttığını söyledi. Yorumlar, belgeleri genel kayıt talebinden alan yasal şeffaflık grubu PlainSite tarafından yayınlanan bir nottan geldi.

Bu, Musk’ın Otopilot hakkında halka açık olarak söyledikleri ile Otopilot’un gerçekte neler yapabileceği arasındaki genişleyen uçurumun en son ifşasıydı. Teksas’ta sürücü koltuğunda kimse olmayan bir Tesla aracının kaza yapıp iki kişiyi öldürmesinin ardından Tesla’nın daha fazla incelemeye alınmasıyla aynı zamana denk geliyor.

“ELON’S TWEET, CJ BAŞINA MÜHENDİSLİK GERÇEKLİĞİYLE UYUŞMUYOR”
“Elon’un tweet’i CJ’ye göre mühendislik gerçekliğine uymuyor. Tesla şu anda Seviye 2’de, ”dedi California DMV, Autopilot yazılımı CJ Moore da dahil olmak üzere Tesla temsilcileriyle yaptığı 9 Mart konferans görüşmesine ilişkin notta söyledi. Seviye 2 teknolojisi, bir insan sürücünün denetimini gerektiren yarı otomatik bir sürüş sistemini ifade eder.

Musk, Ocak ayında bir kazanç çağrısında yatırımcılara “arabanın bu yıl insandan daha fazla güvenilir bir şekilde kendi kendine gidebileceğinden son derece emin” olduğunu söyledi. (Görünüşe göre DMV, Moore’un Musk’tan bir tweet olarak yanlış anladığı bu Ocak yorumlarına atıfta bulunuyordu.)

Geçtiğimiz Ekim ayında Tesla, Erken Erişim Programında araç sahiplerine “Tam Kendi Kendine Sürüş” (FSD) beta adlı yeni bir ürün tanıttı. Güncelleme, sürücülerin Autopilot’un kısmen otomatikleştirilmiş sürücü destek sistemine şehir sokaklarında ve yerel yollarda erişmesini sağladı. Erken erişim programı, yazılım hatalarını gidermeye yardımcı olmak için bir test platformu olarak kullanılır. DMV notunda Tesla, 9 Mart itibarıyla pilot programda 753 çalışan ve 71 çalışan olmayan olmak üzere 824 araç olduğunu söyledi.

Musk, şirketin yazılım güncellemesini “çok dikkatli” yaptığını söyledi. Sürücülerin hala ellerini direksiyon simidinde tutmaları ve herhangi bir zamanda Tesla’larının kontrolünü üstlenmeye hazırlıklı olmaları bekleniyor. Ancak Tesla’nın kendi mühendislerinin düzenleyicilere söyledikleriyle çelişen tam özerkliğe ulaşma becerisi hakkında da yüksek tahminler sundu.

Tesla temsilcileri DMV’ye 2021’in sonuna kadar Tesla’nın arabalarının herhangi bir koşulda, herhangi bir insan gözetimi olmaksızın kendi kendilerine gidebilecekleri Seviye 5 (L5) otonomisine ulaşmasının pek olası olmadığını söyledi.

Daha yüksek otomasyon seviyelerine geçmek için sürücü etkileşimi oranının sürücü etkileşimi başına 1 veya 2 milyon mil büyüklüğünde olması gerekir. Tesla, Elon’un L5 yeteneklerinden bahsederken iyileşme oranlarını tahmin ettiğini belirtti. Tesla, iyileşme oranının takvim yılının sonuna kadar L5’e ulaşıp ulaşamayacağını söyleyemedi.

Bu, Tesla’nın DMV ile özel iletişimlerinin Musk’ın şirketinin özerk yetenekleriyle ilgili kamuya açık beyanlarıyla çeliştiği ilk olay değil. Mart ayında PlainSite, Tesla’nın yardımcı genel danışmanı Eric Williams ve California DMV’nin otonom araçlar şubesi başkanı Miguel Acosta arasında geçen Aralık ayına ait iletişimleri yayınladı. Williams, “Ne Otopilot ne de FSD Yeteneğinin otonom bir sistem olmadığını ve şu anda hiçbir özellik, ister tekil ister toplu olarak, otonom değildir veya araçlarımızı otonom kılar.” Diğer bir deyişle, Tesla’nın FSD beta sürümü yalnızca isim olarak otonomdur.

“TESLA İYİLEŞTİRME ORANININ TAKVİM YILININ SONUNDA L5’E GİRECEĞİNİ SÖYLEDİ”
(Tesla’da baş hukuk müşaviri vekili olan Al Prescott, Aralık ayında DMV ile yapılan toplantıda yer aldı. Prescott, o zamandan beri LIDAR üreticisi Luminar için Tesla’dan ayrıldı.)

Tesla ve Musk, şirketin en basit şekliyle bir Tesla aracını bir şeritte ve virajlarda ortalayabilen ve aracın hızını öndeki araca göre ayarlayabilen Autopilot sisteminin yeteneklerini abarttığı için uzun süredir eleştiriliyor. Autopilot ve FSD gibi marka isimlerinin kullanılması, Tesla müşterilerinin araçlarının gerçekten kendi başlarına gidebileceklerine inanmaları için yanıltıldıkları bir ortama katkıda bulunmaya yardımcı oldu.

Otopilot etkinleştirilmiş Tesla araçlarının dahil olduğu bir dizi ölümcül kaza meydana geldi. Son olay, Tesla’ları bir ağaca çarptıktan sonra iki kişinin öldürüldüğü Spring, Teksas’ta gerçekleşti. Yerel kolluk kuvvetleri, kaza anında sürücü koltuğunda kimsenin olmadığını söyledi ve bu, erkeklerin Otopilot’u kötüye kullandıklarına dair spekülasyonlara yol açtı. Daha sonra Tesla, Otopilot’un kaza anında kullanımda olmadığını ve birinin de sürücü koltuğunda olabileceğini iddia etti.

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi ve Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu, Tesla Otopilot’u içeren düzinelerce diğer olaya ek olarak kazayı araştırıyor. Tesla, muhtemelen şirketin basın ofisini feshettiği ve artık medya taleplerine yanıt vermediği için yorum talebine yanıt vermedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Elon Musk Hakkında Tesla’dan Açıklama

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Lexus, 12 Haziran’da Yeni NX SUV’nin Lansmanını Düzenleyecek

Lexus, 12 Haziran’da Yeni NX SUV’nin Lansmanını Düzenleyecek: Premium otomobil üreticisi Lexus, ikinci nesil NX …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör