IBM 2nm Çipi, Daha Az Enerjiyle Daha Fazla Güç Kullanıyor

blank
IBM 2nm Çipi, Daha Az Enerjiyle Daha Fazla Güç Kullanıyor

İçerik: IBM 2nm Çipi, Daha Az Enerjiyle Daha Fazla Güç Kullanıyor

IBM 2nm Çipi, Daha Az Enerjiyle Daha Fazla Güç Kullanıyor. IBM, test laboratuvarında 2nm çip oluşturarak bilgisayar işlemcilerinde önemli bir atılım yaptığını söylüyor. Bilgisayar çipleri yapmak için kullanılan süreç nanometre (nm) cinsinden ölçülür – daha düşük bir sayı genellikle ileriye doğru bir sıçrama anlamına gelir.

IBM, test çipinin piyasada bulunan mevcut 7nm ürünlere göre performansı% 45 artırabileceğini iddia ediyor.Ayrıca, mevcut performansa uyması için% 75 daha az enerji kullanarak enerji açısından daha verimli. Teknolojinin cep telefonunun pil ömrünü “dört katına” çıkarabileceğini ve telefonların yalnızca dört günde bir şarj edilmesi gerekebileceğini iddia ediyor.

Bilgisayar çipi endüstrisi, transistörlerin fiziksel boyutunu ölçmek için nanometreyi (metrenin milyarda biri) kullanıyordu. Günümüzde, daha düşük bir “nm” sayısı, daha iyi performans ve daha düşük güce yol açan teknolojinin yeni nesillerini tanımlayan bir pazarlama terimi olarak yaygın şekilde görülüyor.

Yeni teknoloji için kullandığı IBM “nanosheet” üzerindeki transistörler
IBM, 2nm işleminin 50 milyar transistörü “tırnak büyüklüğündeki bir çipe” sığdırabileceğini söylüyor – 2017’de 5nm’lik atılımını duyurduğunda 30 milyardan fazla. Nihai sonuç, önümüzdeki yıllarda bilgisayarlar için başka bir performans artışı olacaktır.

AMD’nin Ryzen işlemcileri gibi 7nm sürecini temel alan mevcut üst düzey masaüstü yongaları, IBM’in 7nm sürecini kırdığını duyurmasından dört yıl sonra 2019 yılına kadar yaygın olarak kullanılamadı.

Ancak AMD işlemcileri yapan Intel ve TSMC gibi ana akım ticari yonga üreticileri, önümüzdeki birkaç yıl içinde ultra düşük nm yonga tesisleri kurmayı planladıklarını zaten söylediler.

Pazar istihbarat firması IDC’nin araştırma direktörü Peter Rudden, “Bu bir ilerleme olarak düşünülebilir” dedi.

“Yarı iletken üreticilerinin 14nm’den 10nm’den 7nm’ye geçtiğini gördük, 7nm bazıları için gerçek bir zorluk teşkil ediyor” diye açıkladı.

IBM’in yeni sürecinin, bugün bazı görevleri yerine getirmek için güçlü bir grafik kartı gibi ikinci bir teknolojiye ihtiyaç duyan yapay zeka kullanımları için kullanılabileceğini söyledi. Artan güç verimliliği kişisel cihazlarda faydalı olabilirken, artan performans büyük veri merkezlerine fayda sağlayabilir.

“Bu aynı zamanda BT sektörüne IBM’in bir donanım araştırma merkezi olmaya devam ettiği mesajını da gönderiyor.”

Çip savaşları
IBM, 2nm süreci için test çipinin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Albany araştırma laboratuvarında yapıldığını söyledi.

Haberler, uluslararası bir bilgisayar çipi kıtlığı Çin ve Tayvan’daki büyük üretim yerlerindeki azalmadan sonra geldi.

Otomobil üreticileri, bilgisayar parçalarının bulunmaması nedeniyle üretimi askıya almak zorunda kaldı; akıllı telefon üreticileri, ürün sürümlerinin etkilenebileceği konusunda uyardı; grafik kartları gibi üst düzey bilgisayar bileşenlerinin bulunması ve yüksek fiyat uyarısı yapıldı.

Dünya çapındaki kıtlık, ABD Başkanı Joe Biden’ı kıtlıkla ilgili özel bir endüstri zirvesi düzenlemeye yöneltti. İngiltere’de hükümet, çip tasarımcısı Arm’ın teknoloji devi Nvidia tarafından satın alınmasına müdahale etti.

Ve Intel’in CEO’su ABD’deki iki yeni tesise 20 milyar dolarlık (14.6 milyar sterlin) yatırım yaptığını açıkladı ve dünya çip arzının% 80’ine Asya’da sahip olmanın iyi bir fikir olmadığını açıkladı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: IBM 2nm Çipi, Daha Az Enerjiyle Daha Fazla Güç Kullanıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Asus ROG Strix Gaming Dizüstü Bilgisayarları Duyuruldu

Asus ROG Strix Gaming Dizüstü Bilgisayarları Duyuruldu: Asus ROG Strix oyun dizüstü bilgisayarları, AMD’nin Computex …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör