WhatsApp, Gizlilik Politikasını Onaylama Süresini Uzattı

blank
WhatsApp, Gizlilik Politikasını Onaylama Süresini Uzattı

İçerik: WhatsApp, Gizlilik Politikasını Onaylama Süresini Uzattı

WhatsApp, Gizlilik Politikasını Onaylama Süresini Uzattı. WhatsApp, web sitesinde yayınlanan yeni bir açıklamada, kullanıcıların 15 Mayıs’a kadar yeni gizlilik politikasını kabul etmemeleri durumunda herhangi bir işlevselliği kaybetmeyeceklerini söyledi. SSS’de şu anda “Bu güncelleme nedeniyle 15 Mayıs’ta hiç kimse WhatsApp’ın hesabını silmeyecek veya işlevini kaybetmeyecek,” yazıyor.

Bu, yeni şartları Mayıs son tarihine kadar kabul etmemenin kullanıcıların işlevlerini yitireceği anlamına geleceği konusunda uyardığı Şubat ayında yayınlandığında sayfanın ilk başta söylediği şeyden farklıydı. Sayfada “Yürürlük tarihini 15 Mayıs’a kadar uzattık” deniyordu. “O zamana kadar kabul etmezseniz, WhatsApp hesabınızı silmeyecek. Ancak, kabul edene kadar WhatsApp’ın tam işlevselliğine sahip olmayacaksınız. Kısa bir süre için arama ve bildirimler alabileceksiniz, ancak uygulamadan mesajları okuyamayacak veya gönderemeyeceksiniz. “

WhatsApp yeni politikayı kabul etme süresini uzatmış olsa da, hala yürürlüğe giriyor, WhatsApp’ın planları hakkında bilgi sahibi olan kaynaklar tarafından onaylandı. Yeni kullanıcılar ve politikayı halihazırda kabul etmiş kişiler için 15 Mayıs’tan itibaren yürürlüğe girmeye devam edecek. Aradaki fark, politikayı kabul etmeyen herhangi birinin artık tam işlevselliğini hemen kaybetmemesidir. Bunun yerine, kendilerine yeni politikayı kabul etmeleri için bir hatırlatma gösterilecek.

Bu, birkaç haftalık bir sürenin ardından, bu hatırlatıcı WhatsApp’ın “kalıcı hatırlatma” olarak adlandırdığı şey haline geldiğinde değişecektir. İşte bu noktada uygulamanın işlevselliği sınırlanacaktır. Kullanıcılar yine de gelen aramaları yanıtlayabilecek ve mesajlara bildirimlere dokunarak yanıt verebilecek olsa da, uygulama içinden standart sohbet listesine erişemezler. Son olarak, birkaç hafta sonra, kullanıcılar bu “sınırlı işlevselliği” tamamen kaybedeceklerdir. WhatsApp, genellikle 120 gün sonra etkin olmayan hesapları sildiğini söylüyor.

WhatsApp’ın “sınırlı işlevselliğin” kullanıcılar için ne anlama geleceğine ilişkin açıklaması. Resim: WhatsApp
Bir WhatsApp sözcüsü yaptığı açıklamada, “Son birkaç ayı, dünya genelindeki kullanıcılara güncellememiz hakkında daha fazla bilgi sağlamakla geçirdik” dedi. “O zaman, onu alanların çoğu güncellemeyi kabul etti ve WhatsApp büyümeye devam ediyor. Ancak, henüz bunu yapma şansı olmayanlar için, hesapları 15 Mayıs’ta silinmeyecek veya işlevselliğini kaybetmeyecek. Önümüzdeki haftalarda WhatsApp’ta bu kullanıcılara hatırlatıcılar sunmaya devam edeceğiz. “

WhatsApp’ın yeni gizlilik politikası, sohbet hizmetinin şifrelemesini zayıflattığı veya kullanıcının kişisel verilerini ana şirket Facebook ile daha fazla paylaşmasına izin verdiği endişeleri nedeniyle şiddetli tepkiyle karşılaştı. Ancak politika, kullanıcılar arasındaki kişisel mesajların uçtan uca şifrelenmesi gerçeğini değiştirmez, yani yalnızca her alıcı bunları okuyabilir. Bunun yerine, WhatsApp üzerinden işletmelere gönderilen mesajlarla ilgilidir. Bunlar Facebook’un sunucularında saklanabilir ve verileri reklam için kullanılabilir. WhatsApp, telefon numaraları gibi bazı kullanıcı verilerini zaten Facebook ile paylaşıyor ve bunu 2016’dan beri yapıyor.

Bu bilgi, tartışmayı yatıştırmak için fazla bir şey yapmadı, bu da rakip mesajlaşma uygulamaları Telegram ve Signal raporlama yeni kullanıcılarda artışlara neden oldu. Tesla CEO’su Elon Musk bile Ocak ayının başında milyonlarca takipçisine tweet atarak “Use Signal” ibaresini paylaştı. Bu itirazlara yanıt olarak WhatsApp, yeni gizlilik politikasının uygulanmasını Şubat ayından Mayıs ayına kadar üç ay erteleyeceğini söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: WhatsApp, Gizlilik Politikasını Onaylama Süresini Uzattı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Asus ROG Strix Gaming Dizüstü Bilgisayarları Duyuruldu

Asus ROG Strix Gaming Dizüstü Bilgisayarları Duyuruldu: Asus ROG Strix oyun dizüstü bilgisayarları, AMD’nin Computex …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör