BMW, Çip Sıkıntısına Rağmen 2021 Hedeflerini Onayladı

blank
BMW, Çip Sıkıntısına Rağmen 2021 Hedeflerini Onayladı

İçerik: BMW, Çip Sıkıntısına Rağmen 2021 Hedeflerini Onayladı

BMW, Çip Sıkıntısına Rağmen 2021 Hedeflerini Onayladı:

Alman otomobil üreticisi Cuma günü yaptığı açıklamada, artan hammadde maliyetlerine rağmen BMW’nin 2021 kar hedeflerini karşılama yolunda ilerlemeye devam ettiğini, ancak küresel çip sıkıntısının daha da kötüye gideceğini ve ikinci çeyrekte üretime geçebileceğini söyledi.

Otomobil endüstrisinin çoğu, küresel bir yarı iletken yonga kıtlığından etkilendi ve birçok montaj fabrikasını kapanmaya zorladı, envanterleri düşürdü ve hem yeni hem de kullanılmış araçlar için fiyatları yükseltti.

İcra Kurulu Başkanı Oliver Zipse, “İkinci çeyrekten zarar görmeden çıkacağımızı varsayamayız,” dedi.

Ancak Zipse, kıtlığın üretim üzerinde büyük bir etkisi olmasını beklemediğini ve şirketin daha yüksek kar marjlı otomobillerin üretimine öncelik vererek yanıt vereceğini söyledi.

BMW, satışların geçen yılın ilk çeyreğinde neredeyse iki katına çıktığı Çin’deki yüksek fiyatlar ve güçlü talepten de yararlandığı ilk çeyrekte elektrikli araç satışlarının iki katından fazla arttığını söyledi.

Otomobil üreticisi, 2025 yılına kadar yolda 2 milyon tam elektrikli arabaya sahip olmasının beklendiğini söyledi.

BMW şimdiye kadar Avrupa’nın en büyük otomobil üreticisi Volkswagen gibi yarı iletken çip sıkıntısından kurtuldu.

Volkswagen patronu Herbert Diess Perşembe günü yaptığı açıklamada, çip kıtlığı nedeniyle “kriz modunda” olduğunu ve ikinci çeyrekte karlara ulaşacağını söylerken, Ford geçen hafta cips eksikliğinin ikinci çeyrek araç üretimini yarı yarıya azaltabileceğini söyledi.

BMW, tedarikçilerle olan güçlü ilişkileri ile tanınır ve kesintileri önlemek için onlarla birlikte çalışmaktadır. Birleşik Krallık’ta ve Almanya’daki bir fabrikada MINI üretiminin geçici olarak durdurulmasının yanı sıra, otomobil üreticisi bu durumdan etkilenmedi.

YEŞİL ARABALAR

Finans Direktörü Nicolas Peter ayrıca bir konferans görüşmesinde, BMW’nin özellikle rodyum, paladyum ve çelik için hammadde fiyatlarının yükselmesini beklediğini söyledi.

BMW, geçen yıl pandeminin harap ettiği ilk çeyrekten beklenenden daha güçlü bir şekilde geri döndüğü için vergi öncesi karında yüzde 370’lik bir artış bildirdi.

Geçen yılın ikinci yarısında Çin’deki tüketicilerden gelen talebin artması, BMW ve Alman rakipleri Volkswagen ve Daimler’in koronavirüs salgınına rağmen 2020 için sağlam karlar elde etmesine yardımcı oldu.

BMW, ABD’li sürücülerden gelen güçlü talebin etkisiyle Kuzey Amerika’daki satışlarda yüzde 17,4’lük bir artış da dahil olmak üzere, diğer bölgelerde de ilk çeyrekte sağlam bir büyüme bildirdi.

Alman otomobil üreticisi, ilk çeyrek sonuçlarının, özellikle ABD pazarında daha önce kiralanmış araçların satışından da destek aldığını söyledi.

BMW, çekirdek otomobil işi için vergi öncesi marjın, yüzde 6 ile yüzde 8 arasındaki önceki tahmininin üst ucunda gelmesini beklediğini söyledi.

BMW, çevresel açıdan daha sürdürülebilir hammaddeler kullanma çabasının bir parçası olarak, Bavyera’daki dökümhanesinde kullanılan alüminyumun yarısını metali güneş enerjisi kullanarak yapan Emirates Global Alüminyum’dan sağlayacağını söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: BMW, Çip Sıkıntısına Rağmen 2021 Hedeflerini Onayladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Volkswagen Otonom Sürüş Özelliği İçin Saatlik Abonelik Planlıyor

Volkswagen Otonom Sürüş Özelliği İçin Saatlik Abonelik Planlıyor: Alman otomobil üreticisi Volkswagen, otonom araçlarında yolculardan …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör