Google Play, Güvenlik Politikası Apple’ı Taklit Ediyor

blank
Google Play, Güvenlik Politikası Apple'ı Taklit Ediyor

İçerik: Google Play, Güvenlik Politikası Apple’ı Taklit Ediyor

Google Play, Güvenlik Politikası Apple’ı Taklit Ediyor. Geçen yılın sonlarında Apple, App Store listeleri için gizlilik etiketlerini tanıttı. Şimdi, Google benzer bir şeyi uygulama planlarını önceden duyurdu. Tarayıcı devi, önümüzdeki yıl Google Play’e yeni bir “güvenlik” bölümü ekleyeceğini söyledi. Bu bölüm, uygulama geliştiricilerinin uygulamalarının ne tür verileri topladığını, nasıl depolandığını ve nasıl kullanıldığını belirtmesini gerektirecektir.

Geliştiriciler, toplanan verilerin nasıl kullanıldığını açıklayacak. Veri toplama ve depolamayı tartışan Google, geliştiricilerden cihazda depolanan yaklaşık veya kesin konum, kişiler, adlar, e-posta adresleri, fotoğraflar ve videolar, ses ve dosyaların koleksiyonunu özellikle beyan etmelerini isteyeceğini söyledi.
Ek olarak, geliştiriciler kullanıcılara toplanan verilerin uygulamanın işlevselliği için gerekli olup olmadığını veya kişiselleştirmeye katkıda bulunup bulunmadığını söylemelidir.

Uygulamalar, uyumlu oldukları güvenlik politikalarını vurgulayabilir. Google, güvenlik bölümünün, geliştiricilerin uygulamanın izlediği şifreleme veya bir uygulamanın çocuklar için güvenli olduğunu belirten Google Aileler politikası gibi güvenlik politikalarını vurgulamasına olanak tanıyan yeni öğeler içereceğini açıkladı.

Bölüm ayrıca, geliştiricilerin kullanıcılara veri paylaşımını kontrol edip edemeyeceklerini ve kaldırma sonrasında verilerin silinmesini isteyip istemeyeceklerini söylemelerine olanak tanır. Hazırlanma zamanı. Google, Apple’ın gizlilik etiketleri sağlama süresini aştı. Google, geliştiricilerin buna göre çalışabilmesi için bu duyuruların çok önceden yapıldığını söyledi. İronik bir şekilde, Apple gizlilik etiketlerini duyurduğunda, Google’ın uygulamaları için gizlilik etiketleri eklemediği için son uygulama tarihi geçtikten sonra birçok Google uygulaması bir süre için güncelleme almayı bıraktı.

Ancak, Apple’ın gizlilik etiketleri ve Google’ın yakında çıkacak olan güvenlik bölümü birkaç temel yönden farklılık gösteriyor. Kullanıcı merkezli olsalar da, Apple ve Google farklı yaklaşımlar benimsemiştir.Apple’ın özelliğinin reklam takibi için toplanan verilere ve kullanıcıyla bağlantılı olanlara odaklandığı bildiriliyor. Google’ın yaklaşımı, kullanıcıların toplanan verilerin sorumlu bir şekilde yönetilip yönetilmeyeceğine karar vermesine olanak tanır.İlginç bir şekilde Google, uygulama veri işleme uygulamalarının bağımsız olarak denetlenmesine izin verecek. Bu doğrulamalar tanınmış isimler tarafından yapılırsa, kullanıcıları kendilerine yalan söylenmediğine ikna edebilir.

Google, güvenlik bölümünün 2022’nin 2. çeyreğine kadar işlevsel olacağını öneriyor. Google’ın duyurusuna eşlik eden bir infografik (resimli), Google Play’deki güvenlik bölümünün 2022’nin ikinci çeyreğine kadar tamamen işlevsel hale geleceğini gösteriyor. Duyuru, Google’ınki dahil tüm uygulamaların o zamana kadar bilgileri beyan etmek zorunda kalacağını açıkladı. Ayrıca Google, uyumlu olmayan uygulamaların nasıl politika yaptırımına tabi olacağı konusunda ayrıntılı bilgi vermedi. Tüketicilerin Google’ın fikrine nasıl tepki vereceği görülmeye devam ediyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Google Play, Güvenlik Politikası Apple’ı Taklit Ediyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Asus ROG Strix Gaming Dizüstü Bilgisayarları Duyuruldu

Asus ROG Strix Gaming Dizüstü Bilgisayarları Duyuruldu: Asus ROG Strix oyun dizüstü bilgisayarları, AMD’nin Computex …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör