Xiaomi ABD Kara Listesinden Kaldırıldı

blank
Xiaomi ABD Kara Listesinden Kaldırıldı

İçerik: Xiaomi ABD Kara Listesinden Kaldırıldı

Xiaomi ABD Kara Listesinden Kaldırıldı:

ABD Savunma Bakanlığı, Çin’in Xiaomi’sini hükümetin kara listesinden çıkaracak, bir mahkeme dosyası, Biden yönetimi tarafından, Donald Trump’ın Pekin’deki son vuruşlarından birinin ofisten çıkmadan önce dikkate değer bir şekilde tersine çevrildiğini gösteriyor.

Dosyalama, iki tarafın devam eden davalarını daha fazla tartışma olmaksızın çözmeyi kabul ederek, donanım şirketi ile Washington arasında Çin-ABD bağlarını daha da bozan kısa ve tartışmalı bir uzlaşmayı sona erdireceklerini belirtti.

Bir Xiaomi sözcüsü, şirketin en son gelişmeleri ayrıntıya girmeden yakından izlediğini söyledi.

Kararın yayılmasıyla şirket hisseleri Hong Kong’da yüzde 6’nın üzerinde fırladı. Şirketin hisse fiyatı, Trump yönetiminin küçülen günlerinde Ocak ayında kara listeye alınmasından bu yana yaklaşık yüzde 20 düştü.

Savunma Bakanlığı yetkilileri, ABD mesai saatlerinden sonra yorum yapmak için hemen hazır değildi.

Departman, firmayı Çin ordusuyla bağlantılı olarak belirlemiş ve onu şirkete ABD yatırımını kısıtlayacak bir listeye koymuştu.

Yedi Çinli şirket de benzer kısıtlamalara tabi tutuldu.

Xiaomi, ABD hükümetine karşı bir dava açarak, yerleştirilmesini “yasa dışı ve anayasaya aykırı” olarak nitelendirerek ve Çin ordusuyla herhangi bir bağını reddederek saldırıya geçti.

Bu zaferden kısa bir süre sonra Reuters, aynı kara listeye alınan diğer Çinli firmaların da benzer davaları düşündüklerini bildirdi.

Xiaomi, eski Başkan Donald Trump’ın Çin ordusuyla bağlantılı olduğu iddiasıyla hedef aldığı daha yüksek profilli Çinli teknoloji şirketleri arasındaydı.

Trump, Pekin’in yükselişine karşı koymayı yönetiminin ekonomik ve dış politikasının en önemli parçası haline getirmişti.

Xiaomi’nin yerel akıllı telefon rakibi Huawei de 2019’da bir ihracat kara listesine alındı ​​ve ABD menşeli kritik teknolojiye erişmesi engellendi, bu da kendi çiplerini ve dış satıcılardan kaynak bileşenlerini tasarlama yeteneğini etkiledi.

Önlemler, şirketin akıllı telefon bölümünü etkili bir şekilde sakatladı.

Daha sonra, ABD Savunma Bakanlığı, Çin’in yerel yonga sektörünü artırmaya yönelik ulusal çabasının sağlam bir anahtarı olan Çin’in Yarı İletken İmalat Uluslararası Şirketi’ne benzer kısıtlamalar getirdi.

Hong Kong Şehir Üniversitesi’nde Çin’in yarı iletken sektörünü izleyen Prof. Doug Fuller, Xiaomi’nin kazanmasının, Biden yönetimi için, Trump’ın Çin politikasının aşırılıklarını, görev süresi sona erdiğinde düzeltme çabalarında “hafif bir meyve” olduğunu söylüyor.

“Biden’ın biraz daha yumuşak olacağının bir işareti olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Xiaomi’yi Çinli bir askeri şirket olarak adlandırmak her zaman gülünçtü. Daha meşru savunma kaygılarına veya Sincan’a bağlı şirketler için, ancak daha zor olacak.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Xiaomi ABD Kara Listesinden Kaldırıldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter, Bültene Kaydolma Özelliğini Profillere Getiriyor

Twitter, Bültene Kaydolma Özelliğini Profillere Getiriyor:Bülten savaşları kızışmaya devam ediyor. Alt yığın hızla büyüyor gibi …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör