Google AI, Cilt hastalığında Tanı Koymaya Yardımcı Olabilir

blank
Google AI, Cilt hastalığında Tanı Koymaya Yardımcı Olabilir

İçerik: Google AI, Cilt hastalığında Tanı Koymaya Yardımcı Olabilir

Google AI, Cilt hastalığında Tanı Koymaya Yardımcı Olabilir. Google, hastalar tarafından yüklenen görüntülere dayanarak cilt, saç ve tırnak durumlarını tespit etmeye yardımcı olmak için yapay zeka kullanan bir aracı açıkladı.

Teknoloji devinin yıllık geliştirici konferansı olan Google IO’da açıklanan “dermatoloji destek aracı” nın bir denemesinin bu yılın sonlarında başlatılması gerektiğini söyledi. Uygulamaya, Avrupa’da tıbbi bir araç olarak kullanım için CE işareti verilmiştir.

Bir kanser uzmanı, AI ilerlemelerinin doktorların hastalara daha özel tedavi sağlamasını sağlayabileceğini söyledi. Firma, yapay zekanın 288 cilt durumunu tanıyabildiğini ancak tıbbi teşhis ve tedavinin yerini alacak şekilde tasarlanmadığını söyledi.

Geliştirilmesi üç yıl sürdü ve teşhis edilen koşulların 65.000 görüntüsünden oluşan bir veri kümesinin yanı sıra, insanların endişelendiği işaretleri gösteren milyonlarca görüntü ve her tonda ve tonda binlerce sağlıklı cilt resmi üzerinde eğitim aldı. Uygulama, görüntüleri kullanmanın yanı sıra, hastaların bir dizi soruyu çevrimiçi olarak yanıtlamasını da gerektirir.

Belirli kanserlerin ve tüberkülozun semptomlarını tespit etmeyi öğrenmek için Google tarafından geliştirilmiş önceki araçlara dayanmaktadır.Şu anda bu araçların hiçbiri insan teşhisine alternatif olarak onaylanmamıştır. Google, arama motorunda her yıl cilt, saç ve tırnak sorunları için yaklaşık 10 milyar arama yapıldığını söylüyor.

Dermatoloji Asistanı, ABD’de kullanım için Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından henüz izin verilmemiştir, ancak İngiliz Optellum firması tarafından inşa edilen benzer bir makine öğrenme modeli, yakın zamanda FDA tarafından teşhiste asistan olarak kullanılmak üzere onaylanmıştır. akciğer kanseri.

Southampton Üniversitesi’nde kanser bilimleri başkanı Profesör Tim Underwood, bu tür araçların hastalara daha özel tedaviler sağlama potansiyeline sahip olduğunu söyledi. “Yapay zekanın hem kanserde hem de tıbbın diğer alanlarında uygulanması, tanının ne olabileceği ve bir bireye hangi tedavinin sunulacağı konusundaki konuşmayı bilgilendiriyor” dedi.

James Gallagher tarafından hazırlanan analiz kutusu, sağlık ve bilim muhabiri
Bu, sağlık hizmetlerinde ilk yapay zeka değil, ancak aracı doktorlardan ziyade halkın eline bırakmak açısından önemlidir. Google, bu yapay zekayı tıbbi tavsiyenin yerini alacak bir bilgi olarak değil, bilgiyi kendiniz aramaktan daha iyi görüyor.

İnsanların onu bu şekilde kullanıp kullanmaması başka bir konu – internetin hem tıbbi paniğin hem de yanlış güvencenin kaynağı olduğunu zaten biliyoruz. İnsanların yapay zekayı nasıl kullanabilecekleri, güvenliği önceliklendirmeyi amaçlayan bir tasarıma katkıda bulundu.

Bunun gibi tıbbi aletler, evet dümende yapay zeka olanlar bile bir denge kurmalı. Gereksiz endişelerden veya tedavilerden kaçınmak için hastalığı olan herkesi yakalamaya mı yoksa sağlıklı olanları dışlamaya mı odaklanıyorsunuz?

İlgili doktorlar ve geliştiriciler bana yapay zekanın cilt kanseri gibi “endişe verici veya korkutucu” durumları kaçırmamak için optimize edildiğini söylediler. Kapak tarafı, bazı insanlara iyi huylu olduğu ortaya çıkacak bir şeyi kontrol etmeleri tavsiye edilecek.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Google AI, Cilt hastalığında Tanı Koymaya Yardımcı Olabilir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

4 Ayda Toplam 120 Milyon BioNTech Aşısı Türkiye’ye Gelecek

4 Ayda Toplam 120 Milyon BioNTech Aşısı Türkiye’ye Gelecek: Sağlık Bakanı Dr.Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör