4 Ayda Toplam 120 Milyon BioNTech Aşısı Türkiye’ye Gelecek

blank
4 Ayda Toplam 120 Milyon BioNTech Aşısı Türkiye'ye Gelecek

İçerik: 4 Ayda Toplam 120 Milyon BioNTech Aşısı Türkiye’ye Gelecek

4 Ayda Toplam 120 Milyon BioNTech Aşısı Türkiye’ye Gelecek:

Sağlık Bakanı Dr.Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında açıklama yaptı. BioNTech firmasının kurucu ortağı Uğur Şahin de toplantıya video konferans yöntemi ile katıldı.

Video konferans yöntemiyle bağlantı kuran Uğur Şahin’e söz vermeden önce Bakan Koca, “Bugün özellikle hocamız Uğur’un görüşlerinden bazılarını duymanızı özellikle istiyoruz. Uğur Hocam, 27 Aralık’ta ilk sözleşmemizi yaptık ve bundan 3 ay önce başlayan görüşmelerimiz oldu ve bu süre zarfında neredeyse haftada iki kez görüşmelerimiz oldu. Çok emek verdin. Önce 2 milyondan başlayarak 1 milyona, ardından isteğe bağlı olarak 4,5 milyon, sonra 30 milyon, ardından 60 milyon ve son olarak da 90 milyon doz, yoğun çaba, gayret ve emeğinizle imzalandı ”dedi.

Bakan Fahrettin Koca, daha sonra söz konusu anlaşmanın satın alma aşamasını anlatmak için Şahin’e verdi. Toplantıya katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Şahin, BioNTech aşılarının Türkiye’ye teslimi konusunda Aralık ayından bu yana Bakan Koca ile sürekli iletişim halinde olduklarını vurguladı.

“Önümüzdeki haftalarda daha fazlasını öğreneceğiz”
Bakan Koca, Uğur Şahin’e BioNTech aşısının mutasyonlar üzerindeki etkisi, hastalığı olanlara uygulanacak doz miktarı ve iki doz aşı yaptıranlara üçüncü doz ne zaman verilmesi gerektiği konusundaki görüşlerini sordu. Aşıyı 30’dan fazla virüs varyantında denediklerini ve mutasyonlara karşı etki gösterdiklerini belirten Şahin, “Bu hafta Hint mutasyonunu da test ettik. Hint varyantına karşı aşımızın etkisi yüzde 25-30’dur. Bu etkiden yüzde 70-75 enfeksiyon koruması bekliyoruz. Önümüzdeki haftalarda daha fazlasını öğreneceğiz ”dedi.

Uğur Şahin, yapılan araştırmalara göre daha önce hastalığı olanlarda tek doz aşı sonrası yüksek antikor seviyelerinin görüldüğünü ancak çalışmaların devam ettiğini söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: 4 Ayda Toplam 120 Milyon BioNTech Aşısı Türkiye’ye Gelecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Facebook Aşı Karşıtlarına Karşı Neden Başarısız Oldu

Facebook Aşı Karşıtlarına Karşı Neden Başarısız Oldu: Facebook’un aşıyla ilgili yanlış bilgilendirme politikalarını büyük ölçüde …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör