Jeff Bezos, 5 Temmuz’da Amazon CEO’luğundan İstifa Edecek

blank
Jeff Bezos, 5 Temmuz'da Amazon CEO'luğundan İstifa Edecek

İçerik: Jeff Bezos, 5 Temmuz’da Amazon CEO’luğundan İstifa Edecek

Jeff Bezos, 5 Temmuz’da Amazon CEO’luğundan İstifa Edecek:

Jeff Bezos, birkaç hafta içinde Amazon CEO’sundan ayrılacak. Variety’ye göre şirketin yıllık hissedarlar toplantısında yaptığı açıklamada, roldeki son gününün 5 Temmuz olacağını söyledi. Bezos daha sonra Amazon’un yönetim kurulu başkanı olacak. Amazon Web Services (AWS) CEO’su Andy Jassy, ​​en üst düzey işi devralacak.

Bezos, “Bu tarihi benim için duygusal bir tarih olduğu için seçtik. Amazon’un 1994 yılında, tam olarak 27 yıl önce kurulduğu tarih,” dedi. “Enerjimi ve dikkatimi yeni ürünlere ve erken girişimlere odaklayacağım icra başkanı rolüne geçeceğim için çok heyecanlıyım.”

Amazon’un kurucusu, bu yılın başlarında CEO olarak istifa etme planını açıkladı. O sırada şirket, Jassy’ye geçişin 3. çeyrekte bir noktada gerçekleşeceğini söyledi.

Jassy, ​​2003 yılında AWS’nin kurucu ekibinin bir parçasıydı. 2016’dan beri, bir juggernaut’a dönüşmesine yardım ettiği bir bölümün CEO’su. 2021’in ilk üç ayında AWS, 13,5 milyar ABD doları gelir elde etti. Bu, üç aylık dönem için Amazon’un toplam gelirinin yüzde 12’si.

Amazon, şaşırtıcı bir finansal başarının tadını çıkarmaya devam ederken, Jassy şirket için biraz sarsıntılı bir dönemde dümeni devralacak. Amazon, Avrupa ve ABD’deki düzenleyicilerden antitröst incelemesiyle karşı karşıyadır. Bu hafta, Washington DC Başsavcısı Karl Racine, “çevrimiçi perakende pazarındaki fiyatları kontrol ederek ve DC yasasını ihlal ederek tekel gücünü yasadışı olarak suistimal ettiği ve sürdürdüğü” iddiasıyla şirkete dava açtı.

Geçiş tarihi haberi aynı gün Amazon’un MGM’yi 8.45 milyar dolara satın alacağını duyurdu. Satın almanın arkasındaki fikir oldukça basit. Bezos, “MGM, çok sevilen fikri mülkiyetin geniş ve derin bir kataloğuna sahip” dedi. “MGM ve Amazon Studios’taki yetenekli insanlarla, bu IP’yi 21. yüzyıl için yeniden hayal edebilir ve geliştirebiliriz.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Jeff Bezos, 5 Temmuz’da Amazon CEO’luğundan İstifa Edecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Discord, 15 Milyar Dolar Piyasa Değerine Ulaştı

Discord, 15 Milyar Dolar Piyasa Değerine Ulaştı: Bir şirket sözcüsü, yatırım firması Dragoneer Investment Group …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör