Clearview AI’nın Yüz Tanıma Teknolojisi Avrupa’da Ateş Altında

blank
Clearview AI'nın Yüz Tanıma Teknolojisi Avrupa'da Ateş Altında

İçerik: Clearview AI’nın Yüz Tanıma Teknolojisi Avrupa’da Ateş Altında

Clearview AI’nın Yüz Tanıma Teknolojisi Avrupa’da Ateş Altında:

Bloomberg’in bildirdiğine göre, Avrupa’daki gizlilik grupları, Facebook gibi sosyal medya sitelerinden milyarlarca fotoğrafı kazıtarak gizlilik yasalarını ihlal ettiği iddiasıyla Clearview AI aleyhine şikayette bulundu. Privacy International gibi gözlemci grupları Avusturya, Fransa, Yunanistan, İtalya ve Birleşik Krallık’ta şirkete karşı yasal işlem başlattı ve düzenleyicilere uygulamaların “inanılmaz derecede saldırgan ve tehlikeli” olduğunu söyledi.

Privacy International’dan Ioannis Kouvakas Bloomberg’e verdiği demeçte, “Benzersiz yüz özelliklerimizi çıkarmak ve hatta bunları polisle ve diğer şirketlerle paylaşmak, çevrimiçi kullanıcılar olarak bekleyebileceğimizin çok ötesine geçiyor” dedi.

Clearview, ilk ortaya çıktığından beri tartışmalı bir konu. Şirket, sosyal medyadan alınan muazzam bir yüz veritabanına sahip ve bunları güvenlik kameraları veya diğer kaynaklardan gelen görüntülerle karşılaştırmak için AI kullanıyor. Kamusal alanda herhangi bir yerde kameraya yakalanırsa, kolluk kuvvetleri bu görüntüyü sizin hakkınızda zengin bilgi elde etmek için kullanabilir ve herhangi bir kişisel mahremiyet şeklini etkili bir şekilde öldürür.

Teknolojinin yasal olarak gri bir alanda olmasına rağmen, binlerce kamu kolluk kuvveti aracı benimsedi. İngiltere ve Avustralya’daki yetkililer geçen yıl şirket hakkında ortak bir soruşturma başlattı ve ABD Senatosu yakın zamanda hükümet kurumlarının Clearview verilerini satın almasını engellemek için bir yasa tasarısı çıkardı. Bunun da ötesinde, Twitter, Google ve YouTube, Clearview’in hizmet şartlarını ihlal ettiğini iddia eden Clearview AI durdurma ve vazgeçme mektupları gönderdi.

AB, Clearview AI tarafından kullanılana benzer yüz tanıma teknolojisine ilişkin “endişelerini” daha önce ifade etmişti. Bloomberg’e göre şirket, geçen yıl Avrupa’da “görüntü arama teknolojisinin şu anda mevcut olmadığını” söyledi. Bununla birlikte, Privacy International “yüzünüzün Clearview AI’nin yüz veritabanında süresiz olarak saklanabileceğini, çok çeşitli yabancılar tarafından erişilebileceğini ve sizinle ilgili diğer her türlü çevrimiçi bilgiyle bağlantılı olabileceğini” belirtiyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Clearview AI’nın Yüz Tanıma Teknolojisi Avrupa’da Ateş Altında

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Önümüzdeki 5 Yılda Fiber İnternete 5 Milyar TL Yatırım

Önümüzdeki 5 Yılda Fiber İnternete 5 Milyar TL Yatırım: Teknolojide hızlı bir değişim ve dönüşüm …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör