Ford, Satışların Yüzde 40’ının Elektrikli Araç Olacağını Söyledi

blank
Ford, Satışların Yüzde 40'ının Elektrikli Araç Olacağını Söyledi

İçerik: Ford, Satışların Yüzde 40’ının Elektrikli Araç Olacağını Söyledi

Ford, 2030’a Kadar Satışların Yüzde 40’ının Elektrikli Araç Olacağını Söyledi:

Şirket, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Ford’un sıfır emisyonlu araçlara yatırımlarını bir kez daha artırdığını ve 2030 yılına kadar hacmin yüzde 40’ının tamamen elektrikli araçlardan oluşmasını beklediğini duyurdu.

ABD’li otomobil üreticisi, elektrikli araçlara, bileşenlere ve altyapıya yapılan yatırımı 2025 yılına kadar 30 milyar doların üzerine çıkararak Şubat ayında belirlenen 22 milyar dolarlık hedefi artıracağını söyledi.

Şirket geçen hafta en çok satan F-150 kamyonunun tamamen elektrikli bir versiyonunu amiral gemisi bir Amerikan otomobil markasının çevre dostu yeniden icadıyla tanıttı ve sadece bir hafta içinde müşterilerden 70.000 rezervasyon aldığını söyledi.

Ford CEO’su Jim Farley yaptığı açıklamada, “Henry Ford Model T’yi ölçeklendirmeye başladığından beri bu büyüme ve değer yaratma için en büyük fırsatımız ve onu iki elimizle tutuyoruz” dedi.

Farley ve diğer yöneticiler, finansal analistler ve diğer paydaşlarla sanal bir toplantıda planları sundu.

blank

Şimşek adı verilen pille çalışan F-150’nin yanı sıra Ford, elektrikli Mustang Mach-E spor kullanım aracını satmaya başladı ve yakında E-Transit kargo minibüsünü galerilere getirecek.

Şirket ayrıca kendi pillerini üretmeye yatırım yapıyor ve kısa süre önce Güney Kore’nin SK Innovation ile bir ortak girişim yaptığını duyurdu. Farley, hedefin 2025 yılına kadar pil maliyetini yüzde 40 azaltmak olduğunu söyledi.

Üreticiler, küresel ısınmanın ele alınmasına yardımcı olmak için sıfır emisyonlu araçlara yönelik artan harekete katıldı. Ford’un ana rakibi General Motors, Ocak ayında 2035 yılına kadar dizel veya benzinli otomobil üretmeyi durdurma sözü verdi.

Alman otomobil üreticisi Volkswagen de 2030 yılına kadar 70 elektrikli model sunmayı ve 10 yılda 26 milyon adet satmayı planlıyor. İkinci el araba sitesi iSeeCars’ın endüstri analisti Karl Brauer, Ford’un hedefinin “özellikle kamyonlara ve SUV’lara çok fazla bağımlı olan bir şirket için güvenli bir istek ve gerçeklik dengesini temsil ettiğini” söyledi.

Diğer otomobil üreticileri daha yüksek rakamlar vaat ederken, “hiçbiri kamyon ve SUV satışlarına Ford kadar güvenmedi.”

Tesla üstte
Elon Musk’un Tesla’sı, Ford’un 51 milyar dolarına (kabaca Rs. 3,70,300 kror) kıyasla 580 milyar dolarlık (kabaca Rs. 42,11,090 crore) değerleme ile elektrikli otomobil pazarında baskın güç olmaya devam ediyor.

Ancak emisyonsuz araçlara artan kamu ilgisiyle birlikte, Rivian ve Lucid gibi yeni şirketler de dahil olmak üzere pazara yeni giriş yaptı. Bununla birlikte, uzman firma Cox’a göre, elektrikli otomobiller hala ilk çeyrekte tüm ABD satışlarının yalnızca yüzde 2,5’ini oluşturuyor. ABD Başkanı Joe Biden, elektrikli otomobillerin geliştirilmesini bir öncelik haline getirdi.

blank
The all-new Mustang Mach-E can add an estimated average of 61 miles of range in approximately 10 minutes at an Electrify America DC fast charging station with the extended-range battery and rear-wheel drive.

Halen tartışılmakta olan altyapıya büyük yatırımlar için planı, 2030’a kadar 500.000 şarj istasyonundan oluşan ulusal bir ağın inşası ve okul otobüslerinin yüzde 20’sinin elektriği boşaltacak şekilde dönüştürülmesi dahil olmak üzere çeşitli teşvikler sağlıyor.Ford ayrıca Tesla’yı da üstleniyor ve “bu yılın sonuna kadar kablosuz sistem güncellemelerini yolda alabilen ve Temmuz 2022’ye kadar Tesla’nın hacmini aşan yaklaşık bir milyon araca sahip olma” hedefini belirliyor.

Şirket, büyümeyi artırmaya yönelik “Ford +” planının bir parçası olarak Çarşamba günü sunulan girişimler arasında, ticari ve devlet müşterilerine adanmış küresel bir araç hizmetleri ve dağıtım işi olan Ford Pro’nun kurulduğunu da duyurdu.Şirket ayrıca bulut bilişim platformunu kullanmak için Google ile işbirliği yaptı ve ayrıca Amazon’un ses programını ve Apple ve Microsoft’un diğer hizmetlerini kullanacak.

Ford hisseleri yüzde 8,5 değer kazandı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Ford, Satışların Yüzde 40’ının Elektrikli Araç Olacağını Söyledi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Lexus, 12 Haziran’da Yeni NX SUV’nin Lansmanını Düzenleyecek

Lexus, 12 Haziran’da Yeni NX SUV’nin Lansmanını Düzenleyecek: Premium otomobil üreticisi Lexus, ikinci nesil NX …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör