Amazon, Film Şirketi MGM’yi 8.45 Milyar Dolara Satın Aldı

blank
Amazon, Film Şirketi MGM'yi 8.45 Milyar Dolara Satın Aldı

İçerik: Amazon, Film Şirketi MGM’yi 8.45 Milyar Dolara Satın Aldı

Amazon, Film Şirketi MGM’yi 8.45 Milyar Dolara Satın Aldı:

Amazon, bugün yaptığı açıklamada, film ve TV şirketi MGM’yi 8.45 milyar dolara satın almak için bir anlaşmaya vardığını duyurdu. Bu, e-ticaret devi için önemli bir kazanım ve yaklaşık 4.000 film ve 17.000 saatlik TV’den oluştuğu bildirilen bir içerik kitaplığına sahip olacağı anlamına geliyor. Satın almanın, Prime Video hizmeti Netflix ve Disney Plus gibilerle rekabet ettiği için Amazon’un daha fazla harcama yapan Prime abonelerini çekmesine yardımcı olması muhtemel.

MGM, James Bond ve Rocky franchise’larının arkasındaki Hollywood stüdyosu olarak belki de en dikkate değer olanıdır, ancak kütüphanesi, 12 Angry Men gibi klasik filmlerden The Handmaid’s Tale ve Vikings gibi modern TV şovlarına kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. MGM’nin kitaplığı ayrıca The Voice ve Shark Tank gibi senaryosuz TV şovlarını da içerir. Amazon, satın almanın MGM’nin çalışmalarına “müşterilere daha fazla erişim sağlayacağını” ve stüdyonun “harika hikaye anlatımına” devam etmesi için “güçlendireceğini” söyledi.

Prime Video ve Amazon Studios kıdemli başkan yardımcısı Mike Hopkins yaptığı açıklamada, “Bu anlaşmanın arkasındaki gerçek finansal değer, MGM’nin yetenekli ekibiyle birlikte yeniden tasarlamayı ve geliştirmeyi planladığımız derin katalogdaki IP hazinesidir.” Dedi. “Çok heyecan verici ve yüksek kaliteli hikaye anlatımı için pek çok fırsat sunuyor.”

Amazon’un medya işi, her yıl içeriğe milyarlarca dolar harcamasına rağmen, şimdiye kadar genel imparatorluğunun nispeten küçük bir parçası oldu. Prime abonelerinin önemli bir kısmı, birlikte verilen ücretsiz Prime Video akışından yararlanır. Şu anda Amazon Prime’a abone olan dünya çapında 200 milyondan fazla kişiden, geçen yıl 175 milyondan fazla video yayınlandı. Binlerce film ve TV şovu eklemek, her iki figür için de bir nimet olabilir.

Amazon’un MGM’yi satın alma olasılığına ilişkin raporlar ilk olarak Mayıs ortasında ortaya çıktı. Variety, anlaşmanın Hopkins tarafından müzakere edildiğini bildirdi. Wall Street Journal, 24 Mayıs’ta Amazon’un MGM’yi satın almak için bir anlaşmaya yaklaştığını bildirdi.

MGM şu anda Anchorage Capital Group, Highland Capital Management ve Solus Alternative Asset Management dahil olmak üzere bir dizi özel sermaye şirketine aittir. MGM’nin satışa çıktığı haberleri geçen Aralık ayında ortaya çıktı.

MGM’nin satışı, şirketlerin Netflix ve Disney ile rekabet edebilmek için içerik kitaplıklarını güçlendirmeye çalıştıkları bir Hollywood konsolidasyonu döneminde geliyor. AT&T, kısa bir süre önce medya şirketi WarnerMedia’yı TV şirketi Discovery ile birleştirmek için kurdu ve Disney dışında gelir açısından dünyanın en büyük ikinci medya şirketini yarattı. Her iki şirketin de kendi akış hizmetleri (HBO Max ve Discovery Plus) vardır ve bu hizmetlerin tek ve daha önemli bir hizmette birleştirilme olasılığını artırır.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Amazon, Film Şirketi MGM’yi 8.45 Milyar Dolara Satın Aldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Resident Evil: Infinite Darkness 8 Temmuz’da Netflix’e Geliyor

Resident Evil: Infinite Darkness 8 Temmuz’da Netflix’e Geliyor: Acımasız bir dalga geçmenin ve açıklamaların ardından, …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör